Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чергування працівників у вихідні та святкові дні

16.45, 12 грудня 2018
6520
0

Незабаром новорічно-різдвяні свята. Однак не кожне підприємство може дозволити собі не працювати — хоча б у черговому режимі. Як оформлювати й чи оплачувати такі чергування?

Що таке "чергування"

Насамперед визначимося: що ж таке "чергування" та які обов'язки повинен виконувати працівник, залучений до нього?

Питання чергувань регулює лише постанова Секретаріату ВЦРПС від 02.04.1954 р. № 233 (далі- Постанова № 233 ). Іншого нормативного підґрунтя для чергування працівників наразі немає. Це також підтверджує Мінпраці в листі від 02.04.2010 р. № 89/13/116-10.

Чергуванням вважається перебування працівника на підприємстві (в установі, організації) за розпорядженням адміністрації до початку чи після закінчення робочого дня, у вихідні, святкові дні як відповідального за порядок і для оперативного вирішення невідкладних питань, не пов'язаних із трудовими обов'язками цього працівника, а також для передання інформації.

Варто відрізняти чергування від залучення працівників до роботи в понаднормовий або нічний час, у вихідні чи святкові дні. Адже в останньому випадку працівників залучають до роботи, обумовленої трудовим договором, у виняткових ситуаціях, передбачених КЗпП, з оплатою за ст.ст. 106-108 КЗпП.

Залучення працівників до чергування також може здійснюватися лише у виняткових випадках і за погодженням із профспілкою (п. 1 Постанови № 233). Утім перелік виняткових випадків чинним законодавством України не визначений, отже, доцільно прописати їх у колдоговорі.

Умови залучення працівників до чергувань та компенсація за чергування

У разі якщо підприємство вирішило залучити працівників до чергування, воно має враховувати такі умови:

· працівники залучаються до чергувань не частіше ніж раз на місяць;

· якщо працівник залучається до чергування у вихідний або святковий день, працівникові має бути надано відгул, тривалість якого має дорівнювати тривалості чергування;

· чергування у вихідні та святкові дні компенсується наданням упродовж найближчих 10 днів відгулів тієї ж тривалості, що й чергування;

· тривалість чергування або роботи разом із чергуванням не може перевищувати нормальної тривалості робочого часу;

· якщо залучення до чергування проводиться по закінченню робочого дня, явка на роботу для працівника як із нормованим, так і з ненормованим робочим днем переноситься в день чергування на пізніший час.

Увага!

Чергування у вихідний день не підлягає оплаті, за нього надається відгул, і в табелі обліку використання робочого часу ці години чергування не зазначають (див. лист Мінпраці від 02.04.2010 р. № 89/13/116-10).

Власник або вповноважений ним орган виплачує зарплату працівникові за виконану ним роботу згідно з трудовим договором (ч. 1 ст. 94 КЗпП, ст. 1 Закону України "Про оплату праці", від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР). Оскільки під час чергування обов'язки за трудовим договором не виконуються, цей час фактично не є робочим часом працівника та зазвичай не оплачується.

Важливо!

Правила про чергування не застосовуються у випадках виконання працівником своїх звичайних обов'язків, навіть якщо цей період часу працівники звикли називати чергуванням. Наприклад, залучений до роботи у святковий час черговий медичний персонал матиме право на грошову оплату в подвійному розмірі, оскільки залучається для виконання своїх звичайних обов'язків, а не спеціальних - "чергових".

Верховний суд (Друга судова палата Касаційного цивільного суду) у постанові від 26.11.2018 р. у справі № 489/4153/16-Ц указує на те, що спеціальної грошової компенсації за чергування не передбачено законом. У цій справі зазначено, працівник (позивач) був залучений у вихідні та святкові дні саме до чергування, а не до роботи у зв'язку з виробничою необхідністю для оперативного вирішення у ці дні невідкладних виробничих питань і для координації роботи підприємства. Своєю чергою, чергування у вихідний день не підлягає оплаті, а за нього надається відгул.

Для певних категорій працівників окремих галузей або для працівників окремих господарюючих структур за чергування встановлені особливі умови компенсації.

Наприклад, оплата праці за чергування передбачена…

Продовження матеріалу "Чергування працівників у вихідні та святкові дні" газети "Інтерактивна бухгалтерія" читайте за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему