У яких випадках проводити переоцінку?
Бюджетні установи можуть переоцінювати об'єкт ОЗ, якщо його залишкова вартість суттєво відрізняється від справедливої на річну дату балансу (п. 3 розд. ІІІ НП(С)БОдс 121).
Тут одразу важливо з'ясувати три моменти.
По-перше, словосполучення "можуть переоцінювати" передбачає право, проте аж ніяк не обов'язок здійснювати таку процедуру. Тобто бюджетні установи самостійно ухвалюють рішення про те, чи варто їм братися за цю справу. Свого часу наголошувало на цьому й головне фінансове відомство (див. лист Мінфіну від 07.04.2015 р. № 31-11420-07-5/12145).
По-друге, стандартний випадок вирішення питання про проведення переоцінки вимагає спиратися на показник "суттєвості". Це означає, що у випадку з переоцінкою бухстандарт встановлює певний поріг суттєвості, а саме: 10-відсоткове відхилення залишкової вартості від справедливої вартості об'єкта ОЗ (п. 4 розд. ІІІ НП(С)БОдс 121).
Тобто в разі, якщо залишкова вартість об'єкта ОЗ відрізняється від справедливої більше ніж на 10 %, установа може ухвалити рішення про переоцінку таких активів.
Не підлягають переоцінці МНМА та бібліотечні фонди, якщо амортизацію їхньої вартості здійснюють за методом "50 % / 50 %" (тобто коли амортизацію в розмірі 50 % первісної вартості нараховують у першому місяці передання у використання, а решту 50 % - у місяці вилучення з активів).
По-третє, переоцінку ОЗ потрібно здійснювати на річну дату балансу, тобто наприкінці календарного року.
Надалі переоцінку об'єктів тієї групи, що раніше вже були переоцінені, необхідно проводити з такою регулярністю, щоб їхня залишкова вартість на річну дату суттєво не відрізнялася від справедливої (п. 2 розд. ІІІ Методрекомендацій № 11).
Варто також пам'ятати, що в разі переоцінки ОЗ одночасно потрібно здійснювати переоцінку всіх об'єктів відповідної групи ОЗ*.
* Під групою необхідно розуміти сукупність однотипних за технічними характеристиками, призначенням та умовами використання ОЗ.
Класифікувати ОЗ можна за групами, передбаченими Методрекомендаціями № 11, або в разі глибшої їх деталізації - за самостійно розробленою класифікацією. Вищий пілотаж - зафіксувати таку класифікацію в розпорядчому документі про облікову політику установи.
Продовження матеріалу "Хто вирішує, проводити переоцінку та хто ії здійснює" видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН читайте за посиланням Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть весь обсяг і переваги послуг, що надаються. |
Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.