Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Робочий час і відпустка: відповіді на актуальні запитання

Чомусь найбільше запитань на семінарах виникає стосовно робочого часу та надання відпусток працівникам. Розгляньмо найпоширеніші з них.

Головний бухгалтер працює за сумісництвом 9 годин на місяць із погодинною оплатою праці без установлення графіка роботи, тобто іноді 0,5 год., а іноді 1 год. - залежно від обсягу роботи. Чи обов'язково встановлювати графік роботи для сумісника? Якщо так, то який графік роботи буде кращим у нашому випадку?

Працівник підприємства не може приходити на роботу, коли це знадобиться керівнику підприємства чи коли він вирішить сам. Згідно з умовами трудового договору має бути визначено графік роботи працівника. У разі ж неповної зайнятості графік роботи може бути індивідуальним, але з ним потрібно ознайомити працівника не пізніше ніж за два тижні.

Графіки виходу на роботу затверджує власник або уповноважений ним орган разом із виборним органом первинної профспілкової організації, після чого їх не пізніше ніж за два тижні до початку дії потрібно довести до відома працівників (п. 1 Роз'яснення № 4/П-10). Отже, головний бухгалтер із неповною зайнятістю не може працювати без графіка роботи.

Норми КЗпП, які на це вказують.

По-перше, до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний роз'яснити працівникові його права й обов'язки; проінформувати під розписку про умови праці, а також ознайомити з правилами внутрішнього трудового розпорядку (ПВТР) і колективним договором (п. п. 1 і 2 ч. 1 ст. 29 КЗпП).

По-друге, для працівників має бути встановлено п'ятиденний робочий тиждень із двома вихідними або шестиденний з одним вихідним. За п'ятиденного робочого тижня тривалість щоденної роботи (зміни) визначають ПВТР або графіками змінності, які затверджує власник чи уповноважений ним орган за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації з додержанням установленої тривалості робочого тижня (ч. 1 ст. 52 КЗпП).

Час початку й закінчення щоденної роботи (зміни) передбачають ПВТР і графіками змінності відповідно до законодавства (ст. 57 КЗпП). Тож застосування неповного робочого часу не скасовує дію всіх зазначених вище норм, а лише дає змогу роботодавцеві встановити працівнику індивідуальний графік роботи.

Отже, для головного бухгалтера потрібно визначити, скільки годин він працюватиме на тиждень, і вказати у графіку роботи, у які саме дні. Тому графік роботи затвердити необхідно. Проте згідно з наказом керівника (у виняткових випадках) за гострої виробничої потреби головного бухгалтера можна залучати до роботи в інший день (у який він не повинен працювати за графіком), але з наданням замість нього іншого дня відпочинку.

Також нині дуже поширені дистанційна робота та гнучкий режим робочого часу, які можливі й для головного бухгалтера. Утім це теж не означає, що можна працювати без графіка роботи.

Чи можна НЕ нарахувати компенсацію за невикористану відпустку, якщо в обліковій політиці прописано, що працівники відбувають Щорічні відпустки регулярно? видання БУХГАЛТЕР & ЗАКОН читайте за посиланням.

Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та іншим документам інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему