ВІДПОВІДЬ: Працівникові необхідно вжити всіх можливих дій, аби забезпечити доказову базу того факту, що трудова книжка не була ним отримана не з його вини. А після цього - подавати позов до суду. До того ж варто звернутися зі скаргою на роботодавця до Державної інспекції України з питань праці.
А ось щодо підприємства, яке не видало трудову книжку працівникові, то воно зобов'язане відшкодувати працівникові середній заробіток до дня фактичної видачі трудової книжки. Своєю чергою, такі дії з боку підприємства можуть призвести до його фінансової й адміністративної відповідальності.
Розлогіше про все - далі.
Передусім звернімося до нормативного підґрунтя. Зокрема, порядок видачі трудових книжок у разі звільнення урегульований розд. 4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. № 58 (далі - Інструкція № 58).
Зокрема, згідно з п. 4.1 Інструкції № 58 власник або вповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові його трудову книжку в день звільнення з унесеним до неї записом про звільнення. У разі затримки щодо видачі трудової книжки з вини власника чи вповноваженого ним органу працівникові сплачують середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. Днем звільнення за таких обставин є день видачі трудової книжки. Про новий день звільнення видають наказ, і вносять запис до трудової книжки працівника. Раніше внесений запис про день звільнення визнають недійсним.
Пунктом 4.2 Інструкції № 58 уточнено: якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то власник або вповноважений ним орган у цей день надсилає йому поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки. Пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу можливе лише за письмовою згодою працівника.
Як діяти працівникові в такій ситуації і що загрожує роботодавцю читайте в матеріалі видання "Інтерактивна Бухгалтерія" за посиланням Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу. |
Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.