Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Блокування податкових накладних: як подати документи на розблокування

16.00, 4 вересня 2019
17821
0

Якщо платникові ПДВ не пощастило й податкову накладну було заблоковано, то одним із виходів із цієї ситуації є подання "розблокувальних" документів. І хоча це допомагає не в усіх випадках, іноді в так...

Процедуру надання документів для розблокування податкових накладних (далі - ПН) і розрахунків коригування до податкових накладних (далі - РК), які було подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), регулює Порядок № 117.

Згідно з п. 12 Порядку № 117 у разі зупинення реєстрації ПН/РК у ЄРПН контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі в текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику ПДВ квитанцію про зупинення реєстрації ПН/РК. Операційний день триває в робочі дні з 8 до 20 години (п. 3 Порядку № 1246). Така квитанція є підтвердженням зупинення реєстрації ПН/РК у ЄРПН. Причому надсилають її одночасно як постачальнику, так і покупцю (п. 201.10 ПКУ, п. 17 Порядку № 1246).

У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначають (п. 13 Порядку № 117):

1) номер і дату складання ПН/РК;

2) порядковий номер, номенклатуру товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТ ЗЕД / послуги відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг, указані в ПН/РК, реєстрацію яких зупинено;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку й/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію ПН/РК у ЄРПН, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник ПДВ;

4) пропозицію щодо надання платником ПДВ пояснень і копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН/РК у ЄРПН.

Отже, платникові ПДВ податківці самі запропонують подати документи для розблокування ПН/РК.

Які документи подають на розблокування

Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК у ЄРПН, указано в п. 14 Порядку № 117, і він містить:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника ПДВ, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника ПДВ для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи й/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором і/або законодавством.

При цьому платнику ПДВ не потрібно завіряти копії таких документів, що підтвердили й податківці в роз'ясненні з категорії 101.17 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.sfs.gov.ua).

Пояснення й копії документів подають у вигляді Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, за формою, ідентифікатор якої розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за адресою: Головна > Електронна звітність > Платникам податків про електронну звітність > Інформаційно-аналітичне забезпечення > Реєстр форм електронних документів, що містить додаток у форматі PDF (розмір кожного додатка не повинен перевищувати 2 МБ).

За нормами п. 15 Порядку № 117 письмові пояснення й копії згаданих вище документів платник ПДВ має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в ПН/РК. Причому згідно із зазначеною нормою платник ПДВ має право подати письмові пояснення й копії документів до кількох ПН/РК, якщо їх складено на одного отримувача - платника ПДВ за одним і тим самим договором або якщо в таких ПН/РК відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТ ЗЕД або кодами послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг).

Письмові пояснення й копії документів постачальник подає навіть у разі зупинення реєстрації в ЄРПН РК на зменшення податкових зобов'язань (роз'яснення з категорії 101.17 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.sfs.gov.ua)).

Нюанс: у разі зміни місцезнаходження (місця проживання), пов'язаного зі зміною адміністративного району, у полі "Контролюючий орган, до якого подається документ" Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, необхідно зазначати код і найменування контролюючого органу за новим місцем обліку (роз'яснення з категорії 101.17 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.sfs.gov.ua)).

Податківці також зауважують, що чинним законодавством не передбачено виправлення помилок у Повідомленні про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. У разі одержання платником квитанції про неприйняття документа він має право надіслати Повідомлення з правильними даними (роз'яснення з категорії 101.17 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.sfs.gov.ua)).

У разі зайвого (помилкового) складання ПН/РК платник податків може подати лише письмові пояснення щодо зайвого (помилкового) складання ПН/РК. При цьому він може не надавати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН зайво (помилково) складених ПН/РК (роз'яснення з категорії 101.17 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.sfs.gov.ua)).

В продовженні матеріалу читайте "Порядок розгляду документів податковими органами" та " Коли заблоковані ПН/РК зареєструють у ЄРПН" " видання БУХГАЛТЕР & ЗАКОН за посиланням.

Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему