Порядок проведення розрахунків із нерезидентом
Безготівкові розрахунки
Розрахунки між резидентами й нерезидентами за експортними операціями можна здійснювати лише через банки (ч. 1 ст. 7 Закону № 2473, п. 31 Положення № 2, п. 16 Положення № 5). Розрахунки за валютними операціями з використанням готівкової іноземної валюти та банківських металів як платіжного засобу на території України проводити заборонено (пп. 1 п. 32 Положення № 2, п. 16 Положення № 5).
З 14.06.2019 Постановою № 77 до Положення № 2 додано п. 321, згідно з яким суб'єкти господарювання, зокрема й ФОП, мають право здійснювати розрахунки за зовнішньоекономічним договором (контрактом, угодою, іншим документом, застосовним у міжнародній практиці, який можна вважати договором) за експортом/імпортом товарів за допомогою електронного платіжного засобу, якщо операція за одним таким договором в один операційний день не перевищує незначний розмір.
Аналогічні норми містить і пп. 2 п. 109 Положення № 5, яким передбачено, що за поточними рахунках в іноземній валюті суб'єктів господарювання - резидентів, зокрема й ФОП, здійснюють операції, які не суперечать вимогам законодавства України, у тому числі за зовнішньоекономічними контрактами (договорами, угодами). Здійснювати розрахунки за торговельним зовнішньоекономічним договором (контрактом) за допомогою електронного платіжного засобу заборонено, крім випадків проведення таких розрахунків за одним ЗЕД-договором (контрактом) в один операційний день, операція за яким не перевищує незначний розмір.
Незначний розмір валютної операції - розмір валютної операції (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції), який є меншим за розмір, установлений для фінансових операцій, які підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу згідно із законодавством у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
За нормами ч. 1 ст. 15 Закону № 1702 фінансова операція підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу в разі, якщо сума, на яку її здійснюють, дорівнює або перевищує 150000 грн чи дорівнює або перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну 150000 грн.
Отже, якщо сума операції за ЗЕД-контрактом не перевищує 150000 грн, розрахунки за експортним контрактом можна здійснювати за допомогою банківської картки. Але! Слід урахувати, що, коли йдеться про ФОП, то це повинна бути картка, прив'язана до рахунка, відкритого саме в межах підприємницької діяльності. Адже згідно з п. 14 Інструкції № 492 заборонено використовувати поточні рахунки фізичних осіб, відкриті для власних потреб, для проведення операцій, пов'язаних із провадженням підприємницької (і незалежної професійної) діяльності.
При цьому одержати інвалюту в банкоматі з такої картки ФОП не зможе, тому що банкам заборонено здійснювати операції видачі готівкових коштів в іноземній валюті в межах України з рахунків клієнтів банків, операції за якими належить здійснювати з використанням електронних платіжних засобів, емітованих як резидентами, так і нерезидентами, через банківський автомат самообслуговування. Такі операції здійснюють лише в гривнях (п. 17 Положення № 5).
Розрахунки можна провести й через валютний рахунок ФОП, відкритий за кордоном, що підтверджують податківці в роз'ясненні з категорії 114.02 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.sfs.gov.ua). Причому з 07.02.2019 для відкриття таких рахунків ліцензія Нацбанку не потрібна.
В продовженні матеріалу читайте " ЗЕД-зарахування" та Валютний нагляд" видання БУХГАЛТЕР & ЗАКОН за посиланням. Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть весь обсяг і переваги послуг, що надаються. |
Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.