Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Виплата зарплати готівкою без дрібних копійок: дії роботодавців

Із 1 жовтня 2019 року монети номіналами 1, 2 та 5 копійок (далі — дрібні копійки) припинили бути засобами платежу під час розрахунків готівкою. Своєю чергою, монети номіналом 25 копійок перебуватимуть...

Це передбачає п. 2 постанови Правління НБУ від 20.06.2019 р. № 82 (далі - Постанова № 82). Водночас про вилучення з обігу монет 10 і 50 копійок поки що не йдеться.

Отже, із 01.10.2019 розраховуватись готівкою можна монетами 10, 25, 50 копійок.

Однак бухгалтери зіштовхнулися з проблемою, як виплачувати зарплату й виплати за рахунок коштів Фонду соцстраху, якщо сума "до виплати" у дрібних копійках, які вже неможливо видати?

Спробуймо з'ясувати це й надати декілька порад. Адже єдиного правильного варіанта виплати зарплати готівкою в копійках наразі немає, допоки наш законотворець не внесе відповідні зміни до законодавства.

Передусім нагадаємо декілька важливих нюансів.

1. Зарплату дозволено виплачувати в грошових знаках, що мають законний обіг на території України (ч. 1 ст. 24 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР, далі - Закон про оплату праці). Саме тому видавати працівнику дрібні копійки під час виплати заплати не можна.

2. Виплата заплати не в повному обсязі - порушення законодавства про працю, що призводить до штрафу в трикратному розмірі мінімальної зарплати (у 2019 році - 12519 грн) (абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Тож, навіть недоплату працівнику зарплати в розмірі дрібних копійок інспектори праці можуть розцінити як указане порушення.

3. Лише за особистою письмовою згодою працівника виплачувати зарплату можна через установи банків (ч. 5 ст. 24 Закону про оплату праці). Тому якщо працівник не бажає отримувати зарплати безготівково на свій банківський рахунок, то змусити його це зробити не можна, а доведеться виплачувати готівкою з каси підприємства. І тут уже не обійтися без урахування неможливості видавати дрібні копійки.

4. Пункт 4 постанови НБУ від 15.03.2018 р. № 22 (далі - Постанова № 22) та п. 6 Постанови № 82 указують на те, що за відсутності монет дрібних номіналів треба робити заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) і загальних сум розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, який оформлюють під час повернення коштів у разі повернення товару. Тому жодних заокруглень під час виплати зарплати ані вказані постанови НБУ, ані законодавство про працю не передбачає.

5. Банки України в разі вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів матимуть право робити заокруглення сум касових операцій та за кожним касовим документом (п. 51 Постанови № 22). Тож, у грошових чеках і заявках на видачу готівки будуть уже заокруглені суми кратно 10 копійкам, а це означатиме, що підприємству доведеться саме цими виданими купюрами гривні й монетами видавати зарплату працівникам.

6. Юридичні та фізичні особи під час безготівкових розрахунків заокруглень не здійснюють (п. 6 Постанови № 22). Це й логічно, адже тут немає проблем із неплатіжністю монет, оскільки безготівкові суми можуть бути з будь-якими копійками.

7. Найчастіше дрібні копійки у сумі нарахованої зарплати до виплати виникають у випадках: неповністю відпрацьованого місяця; нарахування виплат, які проводять із середнього заробітку (відпускні, лікарняні тощо); нарахування індексації.

Отже, які варіанти виходу із ситуації?

"Виплата зарплати на картку" а також " У якій суми платити зарплату готівкою" читайте в матеріалі видання "Інтерактивна Бухгалтерія" за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему