Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Чи може працедавець допускати під час карантину до роботи працівників у віці 60+

12.46, 26 травня 2020
4447
0
Автор:
Компанія "ЛІГА ЗАКОН"
Компанія "ЛІГА ЗАКОН"

Законодавство вимагає в одних галузях бізнесу не допускати працівників у віці 60+ до роботи, а от для інших встановлює більш розмиті правила

Днями у МОЗ закликали людей, які старше 60 років, продовжувати самоізоляцію, незважаючи на послаблення карантину. Про це під час брифінгу повідомив міністр охорони здоров'я Максим Степанов. Як відомо, раніше уряд встановив чіткі правила самоізоляції під час карантину. Зараз діє Порядок проведення протиепідемічних заходів, пов'язаних із самоізоляцією осіб, затверджений постановою КМУ № 392.

"Що стосується наших громадян, які старші 60 років. Це люди, які входять, перш за все, у групу ризику. Турбота про здоров'я таких громадян говорить про те, що ми рекомендуємо і наголошуємо, що їм треба знаходитися максимально в самоізоляції", - заявив М. Степанов під час брифінгу у відповідь на питання щодо можливості їх виходу на роботу на фоні пом'якшення карантину в Україні. Варто додати, що нещодавно Держпраці уточнила, де можуть працювати під час карантину працівники віком 60+.

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. Спробувати.

Зауважимо, що у проектах тимчасових рекомендацій, оприлюднених раніше владою для окремих сфер бізнесу, як правило, звучала рекомендація не допускати до роботи працівників віком старше 60 років. Зокрема, це стосувалося:

- роботи в офісних приміщеннях (втілилося у Тимчасові рекомендації № 16);

- функціонування дитячих садочків;

- пасажирських автоперевезень.

Також вимога про тимчасове відсторонення від роботи осіб з групи ризику (особи, які досягли 60-річного віку, особи, які мають хронічні захворювання, що пригнічують імунітет та хронічні захворювання легень) звучала у карантинних рекомендаціях:

- при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами (Тимчасові рекомендації № 17);

- при роботі закладів громадського харчування (Тимчасові рекомендації № 18);

- для застосування в перукарнях та салонах краси (Тимчасові рекомендації № 20).

А ось у наступних затверджених правилах акценти змістилися і напряму про працівників віком 60+ уже не говориться. Скажімо, при наданні послуг з перевезення пасажирів (Тимчасові рекомендації № 23), у роботі готелів (Тимчасові рекомендації № 22). Відповідним роботодавцям рекомендують тимчасове відсторонення від роботи осіб з групи ризику, визначених відповідно до Стандартів медичної допомоги "Коронавірусна хвороба (COVID-19)", затверджених наказом МОЗ України від 28.03.2020 р. № 722. Але цей документ напряму не називає людей у віці 60+ як належних до групи ризику. У ньому згадуються пацієнти, які "знаходяться в групі ризику щодо розвитку ускладнень" коронавірусної хвороби через наявність певних захворювань. І вже зовсім нічого не говорять про працівників у віці 60+ Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів при наданні стоматологічної допомоги.

Відзначимо, що інформація про стан здоров'я та захворювання належить до особливо захищених персональних даних, тож тут на роботодавця може очікувати небезпека з іншого боку - напряму збирати такі відомості про працівника він фактично не вправі. А наважитися на збирання відомостей про хронічні та інші захворювання працівників (нехай і з метою виконання карантинних обмежень) означає наражатися на небезпеку притягнення до відповідальності за порушення законодавства про захист персональних даних.

Перевірити, чи потрапила ваша компанія до плану перевірок контролюючих органів, можна за допомогою сервісу CONTR AGENT.

Таким чином вирішення питання з працівниками похилого віку залишається фактично відкритим і падає на плечі роботодавців. І хоча про відповідальність працедавців зараз ніхто напряму не говорить, але не виключено, що в разі погіршення епідеміологічної ситуації керівників підприємств чи фізосіб-підприємців можуть почати притягувати до відповідальності на підставі КУпАП чи КЗпП за необгрунтований допуск працівників у віці 60+ до роботи (за порушення трудового законодавства чи вимог про охорону праці). Тож альтернативою залишається надання працівникам у віці 60+ (якщо чинна нормативна база не дозволяє їм беззастережно працювати під час карантину) відпусток на час обмежувальних заходів (зокрема - без збереження заробітної плати) чи переведення на дистанційну форму роботи. Про таке переведення ми розповіли в нашій аналітиці "Як оформити переведення працівників на дистанційну роботу на час карантину", але зважайте також на новації щодо дистанційки, ухвалені Законом № 540.

Читайте також:

- ""У Вас коронавірус!" - якою має бути реакція компанії?";

- "Вимірювання температури на вході та 1,5 м відстані між пасажирами - як МОЗ та КМДА організували роботу метро";

- "Кабмін визначив, чию зарплату не можна обмежувати під час карантину";

- "Безпека працівників під час виходу з карантину - рекомендації Держпраці".

Роботодавцям, які намагаються не оступитися у непрості часи карантину, також будуть корисні аналітичні публікації "ЄСВ під час карантину: загальні правила нарахування", "ЄСВ під час карантину: практичні ситуації", "Допомога по частковому безробіттю на період карантину: як отримати", "Простій: як оформити й оплатити вимушену бездіяльність підприємства" від сучасного медіа для бухгалтерів "Інтербух" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом.

Алла КОРОЛЬ,

головний редактор порталу "Бухгалтер.UA"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему