Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Оновлена форма Податкового розрахунка з 1 жовтня 2023 року: що врахувати податковому агенту і страхувальнику

18.00, 27 жовтня 2023
1497
0

Ще з 5 травня 2023 року набрав чинності Наказ № 113, яким були внесені зміни до Порядку № 4 та форми Податкового розрахунка. Проте лише з 1 жовтня 2023 року є обов'язковими для застосування платниками податків, адже відповідно до п. 46.6 ПКУ нові та змінені форми податкової звітності подаються платниками за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення. Оскільки Наказ № 113 набрав чинності у II кварталі 2023 року, то оновлена форма Податкового розрахунка подається податковими агентами вже за III квартал. Тож далі з'ясуємо, на які зміни у звітності мають звернути увагу податкові агенти.

Резиденти Дія Сіті

Окрема увага у змінах, унесених Наказом № 113 до Порядку № 4 та форми Податкового розрахунка, приділена страхувальникам, які є резидентами Дія Сіті.

Насамперед під час заповнення заголовної частини Податкового розрахунка вони повинні вказувати про свій особливий статус. Для цього в рядку 09 "Ознака платника єдиного внеску" потрібно поставити позначку "Х" за реквізитом "095 - резидент Дія Сіті".

Ця ознака дозволить ідентифікувати таких роботодавців як особливу категорію страхувальників, для яких передбачено пільги щодо єдиного внеску.

Нагадаємо: під час нарахування єдиного внеску страхувальник - резидент Дія Сіті має враховувати вимоги законодавства щодо мінімального розміру ЄСВ. Зокрема, у пп. "а" п. 141 ст. 8 Закону про ЄСВ зазначено, що єдиний внесок для платника - резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав установленим вимогам, має бути в розмірі мінімального страхового внеску щодо нарахованої заробітної плати застрахованої особи.

Тобто незалежно від суми нарахованої заробітної плати ЄСВ сплачують у розмірі мінімального страхового внеску.

Нефіксований робочий час

Працівників із нефіксованим робочим часом приймають на роботу за відповідними трудовими договорами, умови укладення яких визначено в ст. 211 КЗпП.

Особливість таких трудових договорів полягає в тому, що його умовами не встановлено конкретного часу виконання роботи, обов'язок працівника виконувати яку виникає лише в разі надання роботодавцем передбаченої трудовим договором роботи без гарантування того, що таку роботу надаватимуть постійно. Тобто заробітну плату виплачують працівникові, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, за фактично відпрацьований час.

Докладно про особливості за такими трудовими договорами читайте в публікації "Трудовий договір із нефіксованим робочим часом: умови та порядок укладання".

Отже, особливість трудових відносин із нефіксованим робочим часом може зумовити нарахування працівнику заробітної плати за відпрацьований місяць у розмірі, меншому за мінімальну заробітну плату. За загальним правилом у таких випадках страхувальник повинен зробити доплату до мінімального страхового внеску з ЄСВ. Проте за трудовим договором із нефіксованим робочим часом ЄСВ нараховують без урахування мінімального розміру страхового внеску, тобто з огляду на фактичну базу нарахування (абз. 4 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

Тож для ідентифікації таких працівників у додатку Д1 до Податкового розрахунка додано нові ознаки, які, починаючи зі звітності за III квартал, потрібно вказувати в новій графі 26 "Ознака наявності трудового договору з нефіксованим робочим часом18 (1 - так, 0 - ні)".

Графа 26 має заповнюватися всіма страхувальниками. Ознаку "1" проставляють у разі, якщо працівник виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, ознаку "0" - якщо до працівника не застосовують умови ст. 211 КЗпП.

Таким чином, страхувальник відображає в Д1 інформацію про наявність та/або відсутність у нього трудових договорів із нефіксованим робочим часом.

Доходи від продажу сільськогосподарської продукції

З розділу ІІ додатка 4ДФ виключено рядки "Доходи від продажу сільськогосподарської продукції" та "Доходи від продажу сільськогосподарської продукції - вилучення".

Такі зміни пояснюються тим, що ще з 19.08.2022 відповідно до Закону № 2480 було виключено п. 23 підрозд. 1 розд. ХХ ПКУ, який раніше передбачав, що такі доходи відображаються загальною сумою щодо всіх фізичних осіб. Проте у формі додатка 4ДФ ці зміни не були враховано.

Тож, відтепер такі доходи потрібно вказувати персоніфіковано в розділі І додатка 4 ДФ з ознакою доходу "179".

Докладніше про це читайте в публікації "Доходи фізосіб - власників сільгосппродукції: як оподатковувати у 2022 році".

Зміни в ознаках доходів

Податковим агентам важливо звернути увагу на зміни в ознаках доходів, які потрібно застосовувати під час складання додатка 4ДФ.

З 01.01.2023 змінюється призначення ознаки доходу "125". За нею вказують доходи працівників у вигляді пенсійних внесків, страхових внесків (премій) за платника податку, що сплачені роботодавцем-резидентом. Мова йде про страхування за договорами недержавного пенсійного забезпечення платника податку та за договорами добровільного медичного страхування. Якщо раніше за цією ознакою вказували всю суму страхового внеску на користь застрахованого працівника, то з 2023 року - лише в межах 30 % нарахованої заробітної плати такому працівникові. Тобто вказують лише суму податкової пільги, яку визначають відповідно до пп. "в" пп. 164.2.16 ПКУ.

З огляду на зміни, унесені до ст. 165 ПКУ в частині податкових пільг із ПДФО ще з 2020 року, приведено у відповідність формулювання таких ознак доходів фізичних осіб:

151 - страхові виплати за договором іншим, ніж ДСЖ або НПС (пп. 165.1.27);

179 - доходи від продажу власної сільгосппродукції та продукції тваринництва (пп. 165.1.24);

183 - інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов'язаннями (пп. 165.1.52);

187 - благодійна допомога, виплачена (надана) благодійниками (пп. "а" пп. 165.1.54);

188 - дохід, отриманий благодійниками - фізичними особами (пп. "б" пп. 165.1.54);

190 - сума (вартість) благодійної допомоги, яка виплачена (надана) міжнародними благодійними організаціями (пп. 165.1.56);

193 - сума, на яку зменшено борг (пп. 165.1.59).

Крім того, з'явилися нові ознаки доходів:

204 - суми пенсійних внесків, що сплачуються резидентом Дія Сіті за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення та/або за договорами добровільного медичного страхування платника податку - гіг-спеціаліста в межах 30 % нарахованої винагороди такому гіг-спеціалісту (пп. "г" пп. 164.2.16);

205 - сума благодійної допомоги, виплаченої (наданої) благодійниками, учасникам бойових дій та/ або фізичним осам, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, у яких проводяться (проводилися) бойові дії (пп. "в" пп. 165.1.54);

206 - суми доходів, надані Фондом Президента України (пп. 165.1.62);

207 - сума винагород за зброю (пп. 165.1.63);

208 - сума коштів, надана волонтеру (пп. 165.1.64);

209 - суми відшкодування волонтеру (пп. 165.1.65).

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. КЗпП - Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р

3. Закон про ЄСВ - Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

4. Закон № 2480 - Закон України "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо забезпечення стабільного функціонування ринку природного газу протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення" від 29.07.2022 р. № 2480-IX.

5. Податковий розрахунок - Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2023

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Інна Журавська

експертка

ЛІГА:ЗАКОН

Читайте всю бухгалтерську аналітику на єдиній платформі LIGA360. Отримайте доступ до видань Інтербух, БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, Вісник МСФЗ. А ще налаштуйте стрічку новин з найпопулярніших онлайн-ресурсів. Придбайте прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему