Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Купівля дронів FLV для безкоштовного передання ЗСУ: що з ПДВ і митом

15.00, 31 травня 2024
668
0

У ТОВ (загальна система, платник ПДВ) міська адміністрація купуватиме дрони FLV (УКТЗЕД 8806), які потім безкоштовно передаватиме ЗСУ (тобто кінцевий отримувач - ЗСУ). ТОВ частину дронів увозитиме із-за кордону, а іншу частину - купує в Україні.

Запитання: чи діє звільнення від ПДВ на продаж дронів для такого ТОВ, а також чи діє звільнення від імпортного ПДВ та ввізного мита?

Дійсно, безпілотні літальні апарати (БПЛА) класифікують за однойменним кодом 8806 УКТЗЕД. Щодо звільнення від оподаткування цих товарів необхідно зазначити таке.

ПДВ

Підстава 1: пільга з пп. 4 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ

Відповідно до норм пп. "є" пп. 4 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з п. 29 ч. 1 ст. 1 Закону № 808, що класифікуються за кодом 8806 УКТЗЕД (БПЛА).

У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пп. 4 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ (у частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення п. 198.5 ПКУ та ст. 199 ПКУ не застосовують щодо таких операцій. Тобто компенсувальні податкові зобов'язання під час виконання названих умов не нараховують.

Таким чином, пільгу з пп. 4 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ надають тільки щодо тих БПЛА, які вважають товарами оборонного призначення.

Згідно з нормами п. 29 ч. 1 ст. 1 Закону № 808 до товарів оборонного призначення відносять: озброєння, військову та спеціальну техніку, зброю і боєприпаси, спеціальні комплектувальні вироби для їх виготовлення та експлуатації, матеріали та обладнання, спеціально призначені для їх розроблення, виготовлення або використання, спеціальні технічні засоби, технічні засоби розвідки, засоби технічного та криптографічного захисту інформації, засоби спеціального зв'язку, космічну техніку військового та подвійного призначення, засоби індивідуального захисту (бронежилети всіх класів захисту, протиударні, кулезахисні шоломи, комплекти протиударного захисту тощо), спеціальні засоби (кайданки, кийки, засоби, споряджені речовинами сльозогінної, світлошумової дії тощо), спеціальні (спеціалізовані) транспортні засоби; комп'ютерну, оптичну, вимірювальну та іншу техніку; спеціальний формений одяг, необхідний для виконання завдань правоохоронними органами, структурними підрозділами органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, військовими формуваннями з правоохоронними функціями, товари подвійного використання для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, розвитку обороноздатності держави та системи національної стійкості, а також будь-які інші товари, які закуповують державні замовники, визначені згідно з п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону № 808, для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.

Відповідно до Порядку № 86 БПЛА відносять до товарів подвійного використання.

Своєю чергою, згідно з нормами п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону № 808 державні замовники у сфері оборони - це визначені Кабінетом Міністрів України центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, військові формування, утворені відповідно до законів України.

Отже, право на звільнення від оподаткування ПДВ за нормами пп. "є" пп. 4 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ мають тільки ті суб'єкти господарювання, які постачають будь-які БПЛА під кодом 8806 УКТЗЕД на підставі договорів, які укладено з:

• державним замовником від імені держави з виконавцем відповідно до затверджених планів закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення;

• виконавцем державних контрактів (договорів) на підставі договорів, для залучення до виконання укладених із державним замовником державних контрактів (договорів).

Найімовірніше, міська адміністрація закуповує БПЛА відповідно до затверджених планів закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення. Якщо цю умову виконано, операції з постачання БПЛА міській адміністрації та операції з увезення БПЛА звільняються від оподаткування ПДВ на підставі норм пп. "є" пп. 4 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ.

Підстава 2: пільга з пп. 5 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ

За нормами пп. 5 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено:

• правоохоронні органи,

• Міністерство оборони України,

• Збройні Сили України та інші військові формування,

• добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України,

• інші суб'єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України,

• підприємства, які є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель.

Ця пільгова норма поширюється, у тому числі, на операції з увезення на митну територію України та постачання на митній території України безпілотних літальних апаратів без озброєння та їх частин, що класифікуються у товарній позиції 8806 згідно з УКТ ЗЕД.

При цьому в разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пп. 5 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ (у частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення п. 198.5 ПКУ та ст. 199 ПКУ не застосовують щодо таких операцій. Тобто норми щодо ненарахування компенсувальних податкових зобов'язань поширюються тільки на постачання БПЛА, які постачають саме за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель. На операції з іншими контрагентами ці звільнення не поширюються, та у відповідних випадках, передбачених п. 198.5 ПКУ та ст. 199 ПКУ, за такими операціями необхідно нараховувати компенсувальні податкові зобов'язання.

У разі застосування пільгових норм пп. 5 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ виникає декілька запитань. Насамперед необхідно з'ясувати, що належить до сертифіката кінцевого споживача. Порядок оформлення цього документа регламентує Положення № 920.

Згідно з п. 15 Положення № 920 сертифікат кінцевого споживача - це документ, яким кінцевий споживач вказує на місце встановлення (використання) і ціль кінцевого використання товару та гарантує, що цей товар не буде використаний в інших цілях, ніж зазначені в сертифікаті, не буде переданий іншому суб'єкту підприємницької діяльності на території України або реекспортований без дозволу Держекспортконтролю, а також бере на себе інші гарантії щодо імпортованого в Україну товару у разі, коли це передбачено умовами зовнішньоекономічного договору (контракту) згідно з вимогами держав - експортерів товарів (форму сертифіката наведено в додатку 3 до Положення № 920).

Оформлення сертифіката кінцевого споживача здійснює кінцевий споживач. Сертифікат кінцевого споживача скріплює підписом керівник відповідного підприємства, організації або уповноважена на те особа.

Сертифікат кінцевого споживача оформлюють у трьох примірниках. Перший і другий примірники надсилає кінцевий споживач імпортеру товару, який передає перший примірник іноземному експортеру, а другий примірник - Держекспортконтролю разом із заявою на видачу імпортного сертифіката або іншого документа. Третій примірник залишається у кінцевого споживача товарів (п. 16 Положення № 920). Тобто сертифікат кінцевого споживача є специфічним документом, який підтверджує надання державних гарантій і гарантій українських кінцевих споживачів щодо використання в заявлених цілях імпортованих в Україну товарів, які підлягають державному експортному контролю.

Зауважимо, що операції з постачання на митній території України товарів, що класифікуються за кодом УКТЗЕД 8806, та кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено суб'єкта, який зазначений у пп. 5 п. 32 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, підлягають звільненню від оподаткування ПДВ по всьому ланцюгу поставки.

Підстава 3: пільга з п. 92 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ

За нормами п. 92 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, уведеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, але не більше ніж до 1 січня 2025 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту (у тому числі переміщення (пересилання) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях) товарів, визначених п. 924 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" МКУ.

Положення цього пункту не застосовують до товарів, що мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або державою-агресором щодо України згідно із законодавством, та/або ввозять з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.

Своєю чергою, у п. 924 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" МКУ встановлено, що в період дії воєнного стану в Україні, уведеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, але не більше ніж до 1 січня 2025 року, звільняються від оподаткування ввізним митом безпілотні літальні апарати, що класифікуються в товарній позиції 8806 згідно з УКТЗЕД (крім 8806 10, 8806 29 20 00, 8806 99 20 00).

Тож ця пільга поширюється тільки на операції з ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту відповідних БПЛА.

Мито

Як ми зазначали, за нормами п. 924 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" МКУ в період дії воєнного стану в Україні, уведеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, але не більше ніж до 1 січня 2025 року, звільняються від оподаткування ввізним митом БПЛА, що класифікуються в товарній позиції 8806 згідно з УКТЗЕД (крім 8806 10, 8806 29 20 00, 8806 99 20 00).

Водночас положення цього пункту не застосовують до товарів, що мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або державою-агресором щодо України згідно із законодавством, та/або ввозять із території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.

Пропуск через митний кордон, митний контроль та митне оформлення зазначених у цьому пункті товарів здійснюють у першочерговому порядку.

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. МКУ - Митний кодекс України від 13.03.2012 р. № 4495-VI.

2. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

3. Закон № 808 - Закон України "Про оборонні закупівлі" від 17.07.2020 р. № 808-IX.

4. Положення № 920 - Положення про порядок надання гарантій та здійснення державного контролю за виконанням зобов'язань щодо використання у заявлених цілях товарів, які підлягають державному експортному контролю, затверджене постановою КМУ від 27.05.99 р. № 920.

5. Порядок № 86 - Порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затверджений постановою КМУ від 28.01.2004 р. № 86.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Влада Карпова,

к. е. н., експертка ЛІГА:ЗАКОН

Читайте всю бухгалтерську аналітику на єдиній платформі LIGA360. Отримайте доступ до видань Інтербух, БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, Вісник МСФЗ. А ще налаштуйте стрічку новин з найпопулярніших онлайн-ресурсів. Придбайте прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему