Працівника підприємства призвали на навчальні військові збори з 23.09.2024 строком на 1 місяць. Як оформити його відсутність на підприємстві й оплатити йому ці дні?
У ч. 1 ст. 29 Закону № 2232 передбачено, що військовозобов'язані підлягають призиву на навчальні (або перевірочні) і спеціальні збори.
На навчальні збори військовозобов'язаних (крім резервістів) можуть призвати районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки раз на три роки строком до трьох місяців (ч. 1 ст. 29 Закону № 2232).
Військовозобов'язані, яким надійшла повістка відповідного ТЦК та СП на прибуття для призову на збори, зобов'язані прибути в пункт і в строк, зазначені у повістці (ч. 9 ст. 29 Закону № 2232).
Гарантії для працівників, призваних на навчальні військові збори, указано в ч. 11 ст. 29 Закону № 2232:
За призваними на збори військовозобов'язаними на весь період зборів та резервістами на весь час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності.
У ч. ч. 1 та 2 ст. 119 КЗпП вказано:
На час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених Кодексом цивільного захисту України, законами України "Про військовий обов'язок і військову службу" і "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.
Отже, підприємство має увільнити від роботи працівника, якого призвано на військові збори, зберігаючи водночас його місце роботи (посаду) і середній заробіток. Для цього потрібно видати відповідний наказ (див. зразок).
Зразок
|
Для розрахунку середньої зарплати потрібно керуватися абз. 4 п. 2 Порядку № 100, яким передбачено, що для таких випадків середню заробітну плату обчислюємо виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, у якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата.
Тож розраховувати середню зарплату потрібно виходячи з виплат працівнику за липень та серпень 2024 року.
Нарахування виплат, обчислюваних із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадять шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на кількість робочих днів / годин (п. 8 Порядку № 100).
Тож у цьому випадку потрібно враховувати кількість фактично відпрацьованих робочих днів протягом липня й серпня.
Припустімо, що в липні працівник відпрацював 23 дні, у серпні - 22. Заробітна плата - 20000 грн. У такому разі середньоденна заробітна плата для нарахування середнього заробітку за час навчальних військових зборів становить:
(20000 грн + 20000 грн) / (23 р. дн. + 22 р. дн.) = 888,89 грн.
ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ
1. КЗпП - Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р.
2. Закон № 2232 - Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.92 р. № 2232-XII.
3. Порядок № 100 - Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою Кабміну від 08.02.95 р. № 100.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті LIGA ZAKON, посилання на LIGA ZAKON обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.
Автор
Інна Журавська,
експертка LIGA ZAKON
Хочете отримувати експертну аналітику з гарячих бізнес-питань? В LIGA360 є матеріали для всієї команди: для юристів, бухгалтерів, комплаєнс-фахівців та керівників. Побачте всі переваги роботи в комплексній інформаційно-аналітичній платформі LIGA360, замовивши персональну презентацію.