В'ячеслав Бачило, партнер практики консалтингу групи компаній MGI PSP Audit |
10.10.2024р. ВР прийняла в другому читанні Проект Закону №11416-д від 30.08.2024р. Наразі, станом на вечір 10 жовтня остаточного тексту прийнятого закону немає. Тому, нижченаведені висновки про зміни в податкове законодавство базуються на текстах законопроекту до першого читання, порівняльній таблиці до другого та повідомленнях окремих народних депутатів щодо прийнятих/відхилених правок.
Проект Закону №11416-д від 30.08.2024р. передбачає такі основні зміни:
• перегляд ставки військового збору та розширення кола його платників;
• місячна звітність щодо виплачених доходів та утриманих сум податків;
• авансові внески для АЗС;
• збільшення ставки податку на прибуток для фінустанов, ренти та МПЗ;
ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР
Ключовими моментами, які стосуються всієї або майже всієї частини українського бізнесу є зміна правил оподаткування військовим збором.
Якщо зазирнути в минуле, то військовий збір встановлювався як тимчасовий платіж на час реформування української армії. Але немає нічого більш постійного, ніж тимчасове.
Варто врахувати, що за повідомленням нардепа Ярослава Железняка у своєму ТГ-каналі, правка №988, що була підготовлена до другого читання, не була прийнята. Це значить, що прийнято варіант змін у редакції першого читання.
Що передбачають зміни в частині військового збору:
1. Розширення кола платників військового збору
- ФОП платники єдиного податку 1, 2, і 4 групи - ВЗ сплачується у вигляді авансових платежів у розмірі 20% МЗП, яка діє на 1 січня звітного року.
- ФОП і ЮО платники єдиного податку 3 групи - ВЗ становить 1% від їх доходу, який оподатковується єдиним податком. Вони сплачують ВЗ поквартально за підсумками поданої декларації.
Редакцією до першого читання чітко передбачено, що ВЗ для цих категорій платників встановлюється з 01.10.2024 до кінця року, у якому скасують воєнний стан.
2. Зміна (підвищення) ставки військового збору для існуючих платників
Для існуючої категорії платників військового збору (ФОП на загальній системі оподаткування, фізичні особи та їх роботодавці (податкові агенти)) відбувається зростання ставки ВЗ з 1,5% до 5% (крім грошового забезпечення військовослужбовців). Підвищена ставка діятиме до кінця року, у якому скасують воєнний стан.
Ризики, проблеми, неузгодженості
По при те, що сам по собі законопроект викликає обурення в «білого» бізнесу, в прийнятій у другому читанні редакції він приніс ряд колізій, неузгодженостей та не зовсім позитивних правил, через провалену, зокрема, правку №988, яка була погоджена податковим комітетом до другого читання.
По перше: Закон набере чинності з дня, наступного за опублікуванням, а його норми передбачають, що ВЗ для платників ЄП встановлюється з 01 жовтня. Якщо звертатися до численних роз'яснень Конституційного суду, то закон зворотної сили не має крім випадків, коли, зокрема, в ньому передбачається його ретроспективне застосування. Чи буде трактуватися фраза «Військовий збір для платників збору ….(прим. платників ЄП) …встановлюється з 1 жовтня 2024 року» як така, що передбачає ретроспективне застосування - питання дискусійне.
Другий момент: правка №988 врегульовувала окремі питання сплати військово збору при звільненні працівника до дати набрання чинності змінами, нюанси і правила сплати військового збору ФОП-ЄП 1,2 і 4 груп за перший місяць (давалося 20 днів на сплату після набрання чинності закону). Наразі, діє жорстке правило: сплатити за жовтень до 20 жовтня. Якщо не встиг (бо закон набуде чинності, наприклад, 21 жовтня) - тоді отримуй штраф за несвоєчасну сплату. Питання оподаткування зарплат за жовтень 2024, а також інших виплат, залишається неврегульованим і породжуватиме спори між платниками і ДПС.
Третій момент: доходи громадян за 2024 рік, які потрібно буде декларувати у річній декларації, оподатковуватимуться за підвищеною ставкою 5%. Правка №988 передбачала застосування «старої» ставки 1,5%.
Четвертий момент: Внаслідок проваленого голосування за правку №988, ФОП ЄП 1,2 та 4 групи без найманих працівників втратили право не сплачувати ВЗ за 1 місяць на час відпустки або на час хвороби, яка триває 30 і більше к.д. Також, обов'язок зі сплати ВЗ буде покладено і на ФОП з місцем реєстрації на територіях, де ведуться бойові дії, чи на тимчасово окупованих територіях.
П'ятий момент: підвищення ставки військового збору до 5% стосується і виплат за гіг-контрактами. Це в свою чергу порушує взяті державою зобов'язання забезпечувати протягом 25 років стабільність правил правового режиму ДІЯ СІТІ, зокрема, щодо оподаткування.
Оподаткування АЗС
Для ЮО та ФОП, які продають пальне через АЗС встановили обов'язок щомісячно сплачувати авансові внески з податку на прибуток та податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) за кожне місце здійснення продажу пального.
Базова ставка 60000 грн./міс. Для АЗС, які торгують виключно скрапленим газом 30 000 грн./міс. а для АЗС, які торгують різним пальним, але частка продажу скрапленого газу 50% і більше - 45 000 грн./міс.
Сплачені авансові внески зменшують податкові зобов'язання з податку на прибуток/ ПДФО, які будуть задекларовані підприємством/ФОП у квартальній/річній декларації, та підлягатимуть сплаті. Але є нюанс: якщо ти сплатив авансових внесків за підсумками року більше, ніж твої податкові зобов'язання з отриманого річного прибутку (доходу), то перенести на наступний рік ці авансові внески для зменшення своїх зобов'язань у наступному році. Крім того, вони не повертаються як надміру сплачені суми податків і не можуть бути зараховані в рахунок сплати інших податків.
Іншими словами, одна АЗС сплачуватиме 720 000 грн. на рік податку на прибуток/ПДФО навіть, якщо матиме мінімальний оподатковуваний прибуток або взагалі з певних причин спрацює в збиток. Не важко здогадатися, на кого будуть перекладені такі видатки і на скільки ще зросте вартість пального, після його нещодавнього зростання внаслідок підняття акцизів.
ОПОДАТКУВАННЯ ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ
Основними новаціями для банків є заборона враховувати збитки минулих років при обрахунку податку на прибуток за 2024 рік та збільшення ставки податку на прибуток за 2024 рік до 50%.
Банки зобов'язані за 1 квартал, півріччя і 9 міс. перерахувати свої податкові зобов'язання за новими правилами і ставкою шляхом подання уточнюючих декларацій без штрафних санкцій.
Також, з 2025 року ставка податку на прибуток для фінустанов становитиме 25% (до цього для більшості фінустанов (крім банків, страховиків) ставка становила 18%).
МІНІМАЛЬНЕ ПОДАТКОВЕ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ
Законопроектом встановлено, що:
- З 01.01.2025р. і до кінця воєнного стану застосовується підвищений коефіцієнт К (0,057) для формули розрахунку МПЗ;
- З 01.01.2024р. і до закінчення воєнного стану МПЗ не може бути меншим за 700 грн/га (1500 грн/га для земель з часткою ріллі 50+%)
Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.