Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкові перевірки та штрафи: перспективи 2025 року

10.00, 25 січня 2025
103
0

У статті поговоримо про те, для кого у 2025 році дуже ймовірно буде збережено мораторій на проведення перевірок, а для кого цей мораторій уже перестав діяти.

Документальні перевірки

Увесь рік, а саме - з 1 грудня 2023 року до 1 грудня 2024 року, для єдинників 1 та 2 груп діяв мораторій на проведення документальних перевірок. Тож станом на сьогодні вже не діє мораторій на проведення документальних перевірок платників єдиного податку 1 та 2 груп (крім перевірок, пов'язаних із припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, та/або таких, що проводяться на звернення платника податків) - відповідно до п. 69.351 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Проте ця норма передбачає дію мораторію для іншого кола платників податків, а саме: тих, податкова адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях.

Дія цього мораторію обумовлена двома подіями: або до останнього числа місяця, у якому було завершено тимчасову окупацію відповідних територій, або до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження платника податків на іншу територію України.

Також це стосується тих платників, податковою адресою яких станом на дату початку бойових дій є територія, на якій ведуться активні бойові дії та територія можливих бойових дій (пп. 2, 3, 4 пп. 69.351 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Мораторію на документальні позапланові перевірки, що підлягають проведенню з підстав, визначених пп. 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.21 ПКУ, щодо зареєстрованих платників на ТОТ або територіях, на яких ведуться активні бойові дії, немає.

Щодо платника, зареєстрованого на території можливих бойових дій, можуть провести документальну позапланову перевірку з підстав, визначених пп. 78.1.1 (у частині документальних позапланових перевірок платників податків, щодо яких отримано інформацію, що свідчить про порушення податкового законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, з джерелом їх походження з України та/або з питань оподаткування нерезидентів, які провадять / провадили свою діяльність через відокремлені підрозділи, у т. ч. постійні представництва; платників податків, які провадять / провадили діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес); платників податків, що надають / надавали фінансові, платіжні послуги), пп. 78.1.2 (у частині контролю за трансфертним ціноутворенням), пп. 78.1.3, 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.9, 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16, 78.1.19, 78.1.21 та 78.1.22 ПКУ.

Мінімізуйте ризики під час перевірок, використовуючи інструменти LIGA360. Наше рішення дозволяє отримати доступ до актуальних планів перевірок від ДПС та інших органів, забезпечуючи вашій компанії можливість своєчасно адаптуватися до регуляторних вимог. Використовуйте наші алгоритми дій для підготовки до можливих інспекцій та оптимізуйте реакцію на вимоги контролюючих органів. Переконайтеся в перевагах LIGA360, замовивши персональну презентацію.

Ще одна категорія платників, щодо яких може діяти особливий мораторій, - це так звані доброчесні платники. У статті "Клуб білого бізнесу", або Які привілеї передбачено для зразкових платників податків" ми зауважили, що одним із привілеїв є відсутність документальних позапланових перевірок. Утім, ідеться лише про окремі підстави для перевірок, адже особливий статус не врятує від перевірок, скажімо, щодо трансфертного ціноутворення, порушень валютного законодавства, реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги тощо.

Стосовно планових документальних перевірок можна лише зазначити, що формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок і внесення змін до нього відбувається без урахування вимог, передбачених п. 77.2 ПКУ. Зміни до плану-графіка можуть уносити щомісяця, зважаючи на обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), наявність / відсутність безпечних умов для проведення перевірок, визначених пп. 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, а також з огляду на вимоги пп. 69.352 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Отже, у 2025 році проводити позапланові документальні перевірки дозволено з будь-якої підстави зі ст. 78 ПКУ щодо тих платників, податкова адреса яких не пов'язана ані з ТОТ, ані з територією активних або можливих бойових дій.

Фактичні перевірки

Продовжує діяти мораторій на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об'єктів оподаткування чи об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку тимчасової окупації були розташовані на ТОТ і на територіях, на яких ведуться активні бойові дії (пп. 5 та 6 п. 69.351 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Щодо тих, у кого об'єкти оподаткування чи об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, розташовані на територіях можливих бойових дій, мораторій діє лише для платників, які не провадять діяльності у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), купівлі / продажу інвалюти, не провадять господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання (пп. 7 п. 69.351 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Щодо членів "клубу білого бізнесу" законодавством передбачено можливість уникнути фактичної перевірки тільки з питань ліцензування діяльності зі зберігання пального лише для потреб власного споживання та/або промислової переробки. У решті випадків перевірки передбачено на загальних підставах.

З LIGA360 завжди будьте в курсі планів перевірок від ДПС, Держпраці та інших контролюючих органів. Отримуйте детальні звіти та матеріали від експертів, а також актуальну інформацію про регуляторні зміни, нові перевірки та правові вимоги, щоб ефективно реагувати на потенційні загрози та знижувати ризики. Оцініть переваги LIGA360 прямо сьогодні та переконайтесь, як вона може трансформувати ваш підхід до корпоративної безпеки.

Відповідальність

Нагадуємо, що в разі, якщо немає можливості виконувати свої податкові обов'язки, штрафним санкціям можна запобігти. Для цього потрібно підтвердити таку неможливість у порядку, передбаченому Наказом № 225. Радимо до ознайомлення статтю "Неможливість виконання податкового обов'язку: ВС виклав позицію щодо настання відповідальності", у якій розглянуто актуальну судову практику щодо цього питання.

Якщо з тих чи тих причин платник не встиг подати відповідну заяву, у пригоді може стати пп. 112.8.9 ПКУ, що дає можливість запобігти штрафу в разі форс-мажорних обставин. Сертифікат про такі обставини протягом 7 днів із дня звернення видає Торгово-промислова палата України та вповноважені нею регіональні торгово-промислові палати. Радимо ознайомитись також зі статтею "Форс-мажор під час воєнного стану як підстава для звільнення від відповідальності за неналежне та несвоєчасне виконання зобов'язань".

Також окреме звільнення від відповідальності передбачено для тих платників, які у зв'язку з наслідками їхньої безпосередньої участі у воєнних діях не дотрималися термінів виконання податкових обов'язків. Відповідно до пп. 69.3 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ це звільнення можливе за умови виконання таких обов'язків протягом місяця з дня припинення дії наслідків, які унеможливили виконання цих обов'язків.

Окрім цього, залишається можливість звільнення від штрафу та пені, передбачених п. 50.1 ПКУ, за умови, якщо платник податків самостійно виправить (з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 ПКУ) помилки, що призвели до заниження податкового зобов'язання.

Платники ПДВ до припинення або скасування воєнного стану не мають права на подання уточнюючих розрахунків, передбаченого п. 50.1 ПКУ, за періоди до лютого 2022 року з показниками на зменшення податкових зобов'язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ (пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

У разі сплати протягом 30 календарних днів із дня, наступного за днем отримання ППР, суми податкового зобов'язання, нарахованого за результатами документальних перевірок, які було відновлено або розпочато з 1 серпня 2023 року та завершено до дня припинення або скасування воєнного стану, штрафи, нараховані на суму такого податкового зобов'язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується (пп. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Сума грошового зобов'язання, визначеного в ППР, вважається неузгодженою до моменту повної сплати податкового зобов'язання, визначеного в такому ППР, але не пізніше ніж протягом 30 календарних днів із дня, наступного за днем отримання платником податків такого ППР.

Сплачена сума податкового зобов'язання оскарженню не підлягає.

Радимо також до ознайомлення:

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Наказ № 225 - наказ Мінфіну "Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження" від 29.07.2022 р. № 225.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2025

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті LIGA ZAKON, посилання на LIGA ZAKON обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Віталій Городній,

юрисконсульт LIGA ZAKON

Більше аналітичних матеріалів за темою є в LIGA360. Замовте презентацію менеджера прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему