Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

У Держпраці вказали на особливості надання лікарняного сезонному працівнику

28 жовтня 2020, 16:15
291
0
Реклама

Головне управління Держпраці в Одеській області інформує, що порядок надання сезонним працівникам допомоги у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності має певні особливості.

Згідно з абз. 4 ч.2 ст. 22 Закону №1105 застрахованим особам, які працюють на сезонних і тимчасових роботах, допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, надається не більш як за 75 календарних днів протягом календарного року. Але треба встановити, чи є цій працівник таким, що зайнятий на сезонних роботах.

Що таке сезонні роботи визначено Указом №310. Сезонними працівниками, точніше, працівниками, зайнятими на сезонних роботах, вважаються працівники, які працюють на роботах, які внаслідок природних і кліматичних умов виконуються не цілий рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців. Також для того, щоб точніше встановити, чи є працівник сезонним, слід звернутися до Постанови №278.

До працівників, зайнятих на сезонних роботах, застосовується законодавство про тимчасових працівників. Останніми вважаються робітники і службовці, прийняті на роботу на строк до двох місяців, а також для заміщення тимчасово відсутніх працівників, за якими зберігається їхнє місце роботи (посада), - до чотирьох місяців. Таке визначення дає цій категорії Указ № 311. Тимчасові трудові договори укладаються протягом усього року.

Трудовий договір, укладений для виконання сезонних робіт, є строковим трудовим договором, який може укладатися на строк не більше шести місяців і не може перевищувати тривалості сезону. Якщо тривалість сезонних робіт перевищує шість місяців, із працівниками укладаються звичайні строкові трудові договори, на які не поширюється дія Указу №310 (п.п.2, 3 ст. 23 КЗпП).

Трудовий договір на сезонні роботи буде вважатися сезонним, якщо такі роботи будуть мати одночасно дві ознаки:

- роботи не можуть виконуватись протягом повного року, а тривають протягом певного періоду, залежно від природних та кліматичних умов;

- відповідні галузі та види робіт, на які приймають працівника, належать до сезонних і є у Списку сезонних робіт і сезонних та сезонних галузей, затвердженому Постановою №278.

У Списку сезонних робіт та галузей не зазначаються конкретні професії, посади сезонних працівників та не деталізовано сезонні роботи. В зв'язку з цим перелік таких професій, посад та конкретних видів сезонних робіт, а також їх тривалість, дати початку та закінчення таких робіт підприємствам доцільно встановлювати в колективному договорі або іншому локальному нормативному документі.

Але ж наявність однієї цієї ознаки замало, щоб віднести трудовий договір підприємства з найманим працівником до сезонного. Адже в Указі № 310 зазначено, що для того, щоб трудовий договір було визначено сезонним, роботи за ним повинні виконуватися протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців.

Скажімо, у наказі підприємства про прийом на роботу працівників виноградної бригади зазначено, що вони приймаються "на період сезону вирощування винограду". Роботи на виноградниках на підприємстві тривають з березня по листопад - тобто впродовж дев'яти місяців на рік. Таким чином, незважаючи на те, роботи у виноградарстві віднесено до сезонних робіт, в наказі про прийом на роботу міститься термін "на період сезонних робіт", зазначений трудовий договір неможна вважати сезонним; працівник зайнятий на цих роботах, не є сезонним працівником.

Цей договір є звичайним строковим трудовим договором, на який не поширюється дія Указу № 310, укладеним на період виконання певної роботи, так як в силу специфіки вирощування винограду неможливо заздалегідь визначити строк, необхідний для виконання робіт, які передбачені угодою сторін.

Тому допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, зазначеному працівникові повинна надаватися на загальних підставах.

Більше інформації про те, як бізнесу попередити наслідки кризової ситуації вже сьогодні, отримуйте у системах ЛІГА:ЗАКОН. Спробуйте тестовий доступ до систем ЛІГА:ЗАКОН, об'єктивно оцінюйте будь-яку ситуацію та приймайте зважені рішення вже сьогодні.

Нагадаэмо, що

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини