Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Фонд держмайна буде без суду розривати договори оренди з боргами більше кварталу

29.03.2021, 11:20
896
0

У разі виникнення заборгованості по орендній платі за 3 місяці підряд ФДМУ більше не звертатиметься до суду, а одразу направлятиме повідомлення про припинення договору
У разі виникнення заборгованості по орендній платі за 3 місяці підряд ФДМУ більше не звертатиметься до суду, а одразу направлятиме повідомлення про припинення договору

Фонд державного майна України інформує, що переглянув підходи до взаємодії з орендарями державного майна, чия заборгованість по орендній платі сягає трьох і більше місяців поспіль за договорами, укладеними до набуття чинності нових примірних договорів оренди.

Таке рішення Фонд ухвалил на тлі того, що протягом 2020 року кількість договорів оренди державної нерухомості, за якими зафіксована заборгованість за 3 та більше місяців збільшилась на понад 500, водночас загальна сума заборгованості по ним зросла на 358,1 млн грн.

Типовий договір оренди державного майна, який використовувався до вересня 2020 року, не містив чіткої норми, яка б надавала право орендодавцю розривати такий договір у позасудовому односторонньому порядку у разі виникнення істотної заборгованості орендаря. Проте відсутність такої норми в типовому договорі або в укладених на його підставі договорах оренди не означає, що орендодавець позбавлений такого права, якщо воно прямо передбачено законом. Відповідно до положень статті 782 ЦКУ, орендодавець має право відмовитися від договору оренди у разі виникнення заборгованості по сплаті за оренду протягом 3 місяців підряд.

Тому з метою захисту інтересів держави та недопущення накопичення заборгованості зі сплати за оренду державних активів у разі виникнення заборгованості по орендній платі за 3 місяці підряд Фонд державного майна більше не звертатиметься до суду, а одразу направлятиме боржникам повідомлення про одностороннє припинення договору оренди. Інформація про припинені у такий спосіб договори буде вноситись до публічного Реєстру рішень і інших документів, на підставі яких припиняються орендні правовідносини.

Для цілей офіційної звітності зазначені договори будуть вважатися припиненими з моменту вручення повідомлення про відмову від договору орендарю і внесення інформації про це до зазначеного реєстру відповідно до Інструкції № 2049.

Після внесення інформації до реєстру колишнім орендарям за припиненими договорами нараховуватиметься штрафна неустойка (замість заборгованості з орендної плати), якщо вони вчасно не повернуть майно з оренди.

Інформація про найбільших боржників зі сплати за оренду державного майна розкривається Фондом на його власних інформаційних ресурсах.

Фонд державного майна також нагадує, що новий примірний договір оренди державного майна вже містить положення, яке надає право орендодавцю автоматично в односторонньому порядку припиняти договір оренди, якщо орендар не сплачує за оренду протягом 3 місяців і більше. Відтак у разі виникнення заборгованості по договорам, які були укладені вже за новим законодавством, вони так само припинятимуться регіональними відділеннями Фонду в односторонньому порядку і вважатимуться припиненими з моменту надіслання орендодавцем повідомлення про це.

Не дайте рейдерам і шахраям нажитися у період кризи! Поставте свої об'єкти нерухомості на моніторинг у сервісі SMS-Маяк. Сервіс миттєво проінформує про зміни статусу об'єктів нерухомого майна у вигляді сповіщення в особистому кабінеті, sms-повідомлення чи email-листа. Поставити на моніторинг зараз.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.


Увійдіть, щоб залишити коментар