Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи оплачує роботодавець лікарняний мобілізованому працівнику

15 березня 2023, 11:10
3049
0
Автор:
Реклама

ПФУ у листі від 24.02.2023 р. № 2800-030401-8/9537 висловився щодо надання допомоги по тимчасовій непрацездатності найманому працівнику у період проходження військової служби. На думку фонду, враховуючи те, що у працівника, за яким на період військової служби зберігається лише місце роботи і посада, не настає стан тимчасової непрацездатності у разі хвороби або травми, тривалість якої співпадає з часом військової служби, а також не відбувається втрати заробітної плати за такий період, допомога по тимчасовій непрацездатності за місцем збереження місця роботи і посади не надається.

Частиною першою статті 12 Закону № 1105 визначено, що право на страхові виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Частиною третьою статті 119 КЗпП передбачено, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Звідси - й висновок ПФУ, що роботодавець не оплачує лікарняний працівнику, який перебуває у лавах Збройних Сил України чи інших військових формувань зі збереженням робочого місця та посади.

Водночас для військовослужбовців діють інші норми соціального захисту на випадок тимчасової втрати працездатності. Так, абзацом другим пункту 9 розділу I Порядку № 260, визначено, що грошове забезпечення за останніми займаними посадами виплачується за період звільнення від виконання службових обов'язків у зв'язку з хворобою та перебуванням на лікуванні в лікарняних закладах та у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою (відпустці за станом здоров'я), але не більше чотирьох місяців із дня вибуття з військової частини (крім випадків, передбачених чинним законодавством України, більш тривалих строків перебування на лікуванні).

Де читати про трудові зміни в умовах воєнного стану? У рішенні LIGA360:HR. Особливості найму і звільнення працівників, бронювання й війського обліку та інші актуальні питання. Замовте LIGA360 - дізнавайтеся першими про найважливіше.

Також читайте:

- Як завантажити інформацію про лікарняні в заяву-розрахунок на вебпортал ПФУ: інструкція;

- Вебпортал ПФУ тепер дозволяє сформувати електронну заяву-розрахунок за паперовими лікарняними;

- Роботодавець самостійно організовує роботу із призначення та виплати лікарняних - ПФУ.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини