Зовнішньоекономічна діяльність - діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами, відповідно до ст. 1 розд. I Закону «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 р. № 959-XII.
При цьому іноземні суб'єкти господарської діяльності - суб'єкти господарської діяльності, що проживають за межами України.
Водночас нерезидентами є фізичні особи (іноземні громадяни, громадяни України, особи без громадянства), які мають постійне місце проживання за межами України (реєстрацію), у тому числі ті, що тимчасово перебувають на території України (пп. 3 п. 2 Положення про здійснення операцій із валютними цінностями затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 2).
Ознаками зовнішньоекономічної діяльності законотворці визначили:
діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (ч. 1 ст. 3 Господарського кодексу України);
діяльність побудована на відносинах між суб'єктами господарювання, що перебувають під юрисдикцією різних держав.
Правовою формою реалізації зовнішньоекономічної діяльності є зовнішньоекономічний договір (контракт).
Такий контракт згідно з ст. 1 Закону № 959-XII - це домовленість двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності.
Цей договір укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій або в електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом.
При експорті послуг (крім транспортних) зовнішньоекономічний контракт може укладатися:
шляхом прийняття публічної пропозиції про угоду (оферти);
або шляхом обміну електронними повідомленнями;
або в інший спосіб, зокрема шляхом виставлення рахунка (інвойсу), у тому числі в електронному вигляді, за надані послуги.
Причому повноваження представника на укладення такого договору може випливати з доручення (довіреності), установчих документів, договорів та інших підстав, які не суперечать цьому Закону. Дії, які здійснюються від імені іноземного суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України, уповноваженим на це належним чином, вважаються діями цього іноземного суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (ст. 6 Закону № 959-XII).
Операції з експорту та імпорту товарів за якими банк здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентом граничних строків розрахунків визначено у п. 6 розд. ІІ Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 7.
Отже, зовнішньоекономічні операції підпадають під валютний нагляд, якщо:
взаємовідносини між суб'єктами господарської діяльності України і фізособами - нерезидентами, які не є іноземними суб'єктами господарювання за своєю сутністю є господарською діяльністю;
вони оформлені зовнішньоекономічним договором відповідно до якого проводяться операції з експорту та імпорту товарів, що передбачають розрахунки в грошовій формі і здійснюються через уповноважений банк;
та за такими операціями банк здійснює валютний нагляд.
На цьому наголосили податківці Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Замовте персональну презентацію, щоб побачити, як LIGA360 може спростити ваші обов'язки.
Читайте також: