БРЕШУ ухвалила Закони:
- про внесення змін до НКУ відносно впровадження спеціального режиму оподаткування для суб'єктів індустрії програмної продукції (проект № 9744);
- про держпідтримку розвитку такої індустрії (проект № 8267).
Перший вносить зміни в частині ПДВ, податку на прибуток і НДФЛ, а другий - в частині ЕСВ. Розглянемо основні моменти.
ПДВ. З 01.01.2013 р. до 01.01.2023 р. звільняються від ПДВ операції з поставки програмної продукції, створеної в результаті здійснення видів діяльності індустрії програмної продукції, які пов'язані з :
- виданням програмного забезпечення;
- комп'ютерним програмуванням;
- консультуванням з питань інформатизації;
- управлінням комп'ютерним устаткуванням;
- створенням і впровадженням інформаційно-технічних комплексів, систем і мереж;
- обробкою даних, розміщенням інформації на веб-вузлах.
Суб'єкти програмної індустрії. У період з 01.01.2013 р. до 01.01.2023 р. для суб'єктів програмної індустрії передбачені пільги по податку на прибуток, НДФЛ і ЕСВ. Скористатися цими пільгами можуть володарі спеціального свідоцтва, для отримання якого передбачена процедура реєстрації в податковому органі.
Зареєструватися суб'єктом індустрії програмної продукції може суб'єкт господарювання, який упродовж 4 попередніх послідовних кварталів відповідав усім нижченаведеним критеріям :
- питома вага прибутків від здійснення видів діяльності індустрії програмної продукції складає не менше 70 % усіх прибутків;
- первинна вартість основних засобів або нематеріальних активів перевищує 50-кратний розмір мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року;
- відсутність податкового боргу;
- відсутність постанови про визнання банкротом.
Для знову створених суб'єктів індустрії програмної індустрії передбачені деякі особливості реєстрації, зокрема, 2-квартальний тестовий період (з наступною перевіркою відповідності критеріям ще через 2 квартали).
Податок на прибуток. Для суб'єктів індустрії програмної продукції з 01.01.2013 р. до 01.01.2023 р. ставка податку на прибуток підприємств встановлена у розмірі 5 %.
Такі суб'єкти вестимуть окремий облік прибутків і витрат, пов'язаних з отриманням прибутку від здійснення видів діяльності індустрії програмної продукції, з урахуванням таких особливостей:
- до витрат, пов'язаних з отриманням прибутку, який оподатковується по пільговій ставці, не відносяться амортизація і витрати, пов'язані з отриманням прибутку від іншої діяльності;
- витрати і амортизація, пов'язані з отриманням пільгового і непільгового прибутку, розподіляються пропорційно прибуткам.
НДФЛ. Зарплата працівників, посади яких відповідають переліку професій індустрії програмної продукції (затверджуваному КМУ), обкладається НДФЛ по ставці 5 %. У випадку якщо податок із зарплати таких працівників буде менше суми, розрахованої по ставці 15 % від двократного розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року, застосовується звичайна ставка, помножена на співвідношення двократного розміру такої мінімальної зарплати до зарплати працівників.
ЕСВ. З 01.01.2013 р. по 31.12.2017 р. суб'єкти індустрії програмної продукції нараховують ЕСВ за свій рахунок у розмірі 36,76 % (1 клас профриска). При цьому внесок не розраховується по кожному співробітникові окремо і навіть не залежить від розміру фактичної зарплати. База нарахування визначається по підприємству в цілому шляхом множення двократного розміру мінімальної зарплати (встановленою на день нарахування внеску) на кількість найнятих робітників (враховуючи нерезидентів) з урахуванням кількості відпрацьованих днів і винагород по цивільно-правових договорах.
У цей же період аналогічним чином розраховується база для утримання такими суб'єктами ЕСВ за рахунок найнятих робітників: двократний розмір мінімальної зарплати (встановленою на день нарахування внеску) множиться на кількість найнятих робітників (враховуючи нерезидентів) з урахуванням кількості відпрацьованих днів.