Третя група платників єдиного податку (далі – ЄП) залишається найбільш чисельною серед суб’єктів господарювання, що обирають спрощену систему оподаткування. Причин для цього декілька: і можливість її обрати як ФОПами, так і юрособами, і значно менше умов для перебування в цій групі, а також значно вищі дозволені граничні обсяги річного доходу платника ЄП. Тож про усе головне – у матеріалі.
Умови обрання ЄП групи 3
Обрати 3-тю групу ЄП можуть зареєстровані ФОП та юрособи (будь-якої організаційно-правової форми) в яких (пп. 3 п. 291.4 ПКУ):
– відсутні наймані працівники або кількість працівників не обмежена;
– обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2021 році – 7002000 грн).
Не пропустіть статтю «Зміни для ФОП у 2021 році: ЄСВ, єдиний податок, РРО».
Ставки податку для платників ЄП групи 3
На відміну від фіксованих сум ЄП для груп 1 та 2, ставки ЄП для групи 3 встановлені згідно із п. 293.3 ПКУ у розмірі:
– 3% доходу та обрано додатково сплату ПДВ;
– 5% доходу – якщо ПДВ не сплачують.
Строки реєстрації платниками ЄП новостворених ФОП та юросіб
Новостворені суб'єкти господарювання, які протягом 10 днів з дня їх держреєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки ЄП групи 3 (за ставкою 5%), яка не передбачає сплату ПДВ, вважаються платниками ЄП з дня їх держреєстрації (пп. 298.1.2 ПКУ).
Натомість із обранням ЄП групи 3 зі сплатою 3% від доходу та окремо сплатою ПДВ не все так швидко відбувається. Перш, аніж мати можливість бути на ЄП групи 3 за ставкою 3%, треба стати платником ПДВ.
Тому до моменту ПДВ-реєстрації усі, хто обрав сплату ЄП групи 3, виступають платниками ЄП за ставкою 5%.
Обрання можливості сплачувати ПДВ
Ставку ЄП, визначену для 3-ої групи у розмірі 3% (зі сплатою ПДВ), може обрати (пп. 4 пп. 4 п. 293.8 ПКУ):
– суб'єкт господарювання, який зареєстрований платником ПДВ, при переході ним на спрощену систему шляхом подання заяви не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу;
– платник ЄП групи 3, який обрав ставку 5%, у разі добровільної зміни ставки ЄП шляхом подання заяви щодо зміни ставки ЄП не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися нова ставка, та реєстрації такого платника ЄП платником ПДВ.
Тому стати повноцінним платником ПДВ зі сплатою ЄП у розмірі 3% можна лише із 1-ого числа кварталу, наступного за поданням заяви про реєстрацію платником ПДВ. Як правило, платник ЄП, який обирає ставку 3%, одразу подає заяви про реєстрацію платником ЕП і платником ПДВ.
Водночас для платників ЄП групи 3 за ставкою 5% реєстрація платником ПДВ не передбачена, навіть коли обсяг оподаткованих для цілей ПДВ операцій перевищить поріг в 1 млн грн. В п. 297.1 ПКУ передбачена можливість стати платниками ПДВ лише для платників ЄП групи 3 зі ставкою 3%.
Якщо платник ЄП групи 3 зареєстрований платником ПДВ, то повинен:
1) враховувати правила складання та реєстрації ПН/РК в ЄРПН;
2) дотримуватися порядку формування податкового кредиту та податкових зобов’язань з ПДВ;
2) щомісячно подавати декларацію з ПДВ у терміни до 20 числа місця, наступного за звітним періодом;
3) щомісяця сплачувати задекларовану суму податкового зобов’язання із ПДВ упродовж 10 календарних днів, які слідують за останнім днем граничного строку для подання податкової декларації з ПДВ.
Користуйтеся в роботі статтями:
– «Податковий кредит: правила визнання»;
– «Податкова накладна: порядок заповнення»;
– «Реєстрація в ЄРПН податкових накладних»;
– «Нова звітність із ПДВ: що змінилося та коли застосовувати оновлену форму».
Більше аналітики в LIGA360: Бухгалтер. Тут об’єднані ключові професійні видання “БУХГАЛТЕР&ЗАКОН” та “Інтербух”. Усі переваги дізнайтеся за посиланням.
Заборонені види діяльності для платників ЕП групи 3
Платники ЄП групи 3 не можуть бути ФОПи та юрособи, які проводять види діяльності, викладені у пп. 291.5.1 ПКУ, серед яких, зокрема:
– обмін іноземної валюти;
– виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу ПММ в ємностях до 20 літрів та роздрібного продажу ФОПами пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
– видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;
– діяльність з управління підприємствами;
– діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання телекомунікаційних послуг;
– діяльність з організації, проведення гастрольних заходів.
Також не можуть брати ЄП групу 3:
– фізичні та юридичні особи - нерезиденти;
– платники податків, які на день подання заяви про реєстрацію платником ЄП мають податковий борг (крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин);
– суб'єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками ЄП, дорівнює або перевищує 25%.
Однак ФОП групи 3 можуть здавати в оренду земельні ділянки, загальна площа яких не перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких не перевищує 400 кв. м., нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких не перевищує 900 кв. м.
В нагоді стануть публікації:
– «Заборони й обмеження для єдинників за видами діяльності»;
– «Заборони й обмеження для єдинників щодо розрахунків»;
– «Які наслідки провадження єдинником групи 3 незареєстрованого виду діяльності».
Більше аналітики в LIGA360: Бухгалтер. Тут об’єднані ключові професійні видання “БУХГАЛТЕР&ЗАКОН” та “Інтербух”. Усі переваги дізнайтеся за посиланням.
Визнання доходів для платників ЄП групи 3
До доходів платника ЄП відносять (п. 292.1 ПКУ):
1) для ФОП – дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі. Водночас не включають до доходів отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її госпдіяльності;
2) для юрособи – будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі.
Дата отримання доходу платника ЄП – дата надходження коштів у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника ЄП групи 3, який є платником ПДВ, дата отримання доходу – дата списання кредиторки, за якою минув строк позовної давності.
Для платника ЄП групи 3 (юрособи) дата отримання доходу також є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених ПКУ.
Докладно про весь спектр доходів читайте у статті «Доходи єдинників груп 1–3: визначення, склад, дата визнання та облік».
Облік доходів для ФОП – платників ЄП групи 3
В п. 296.1 ПКУ для ФОП – платників ЄП групи 3 передбачено ведення обліку у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Натомість ФОП - платники ЄП групи 3, які є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів та витрат.
Облік доходів та витрат можна вести в паперовому та/або електронному вигляді.
Зокрема, в ДПС зазначили, що за бажанням платники ЄП групи 3 можуть продовжувати вести облік доходів у книгах за попередньо визначеними формами, затвердженими наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579, а безпосередню реєстрацію книг у контролюючих органах з 01.01.2021 року скасували. В електронній формі книгу можна вести шляхом створення файлу у програмі Excel або іншому програмному забезпечені на вибір платника. Також ДПС обіцяє реалізувати можливість ведення обліку в Електронному кабінеті.
Як підприємцю самостійно вести звітність? З рішенням LIGA360:Підприємець. Система надасть підказки й алгоритми заповнення, перевірить помилки. А ще тут можна контролювати розрахунки з бюджетом. Отримайте тестовий доступ за посиланням.
Спрощений облік у юросіб на ЄП групи 3
Юрособи – платники ЄП групи 3 можуть використовувати дані спрощеного бухобліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п. 44.2, 44.3 ПКУ (п. 296.1 ПКУ).
Тобто, для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухобліку та фінзвітності щодо доходів, витрат та фінрезультату до оподаткування. Звісно вимагають наявність первинних документів та дотримання строків їх зберігання.
Такі платники можуть користуватися НП(С)БО 25 "Спрощена фінансова звітність", затвердженим наказом Мінфіну від 25.02.2000 р. № 39. Це дозволить подавати фінзвітність лише у складі Балансу (форма № 1-м) і Звіту про фінансові результати (форма № 2-м).
Також в якості послаблення, як передбачає п. 7 розділу І НП(С)БО 25, вони можуть:
– обліковувати необоротні активи тільки за первісною вартістю без урахування зменшення корисності та переоцінки до справедливої вартості;
– не створювати забезпечення наступних витрат і платежів (на виплату наступних відпусток працівникам, виконання гарантійних зобов'язань тощо), а визнають відповідні витрати у періоді їх фактичного понесення;
– поточну дебіторку включати до підсумку балансу за її фактичною сумою.
Проте юрособам - платникам ЄП групи 3 не заборонено вести повноцінний, а не спрощений, бухоблік, як і решті юросіб.
Переглядайте статтю «Порядок заповнення фінансової звітності мікропідприємства (форми № 1-мс, № 2-мс)».
РРО для платників ЄП групи 3
Платники ЄП групи 3 не застосовують РРО та/або програмні РРО із 01.01.2021 року до 01.01.2022 року, якщо обсяг їх доходу упродовж календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2021 році – 1,32 млн грн), незалежно від обраного виду діяльності, окрім тих, які реалізують:
– технічно складні побутові товари, які підлягають гарантійному ремонту;
– лікарські засоби, вироби медичного призначення та надають платні послуги у сфері охорони здоров'я;
– ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Починаючи із 01.01.2022 року РРО та/або програмні РРО доведеться встановити платникам ЄП групи 3, якщо законодавці не приймуть певні послаблення для них.
Якщо ж платник ЄП групи 3 приймає виключно безготівкову оплату (оплата через банк, фінустанови або ПТКС, якы належить фінустановам), то РРО не використовується.
Ознайомтеся з актуальним матеріалом «Для яких ФОПів використання РРО є обов’язковим у 2021 році».
Не пропустіть жодної профільної новини, слідкуйте за гарячими темами у галузі, отримайте найширший діапазон експертних думок. Придбайте Liga360: Бухгалтер та тримайте руку на пульсі важливих змін.
ЄСВ для платників ЄП групи 3
ФОП на ЄП групи 3 повинні сплачувати ЄСВ «за себе» у розмірі не менше за мінімальний страховий внесок (мінімальна зарплата х ставку ЄСВ), що вимагає п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ.
У 2021 році: упродовж січня – листопада – 1320 грн (6000 грн х 22%) на місяць, за грудень – 1430 грн (6500 грн х 22%).
Самостійно вони можуть прийняти рішення по сплату ЄСВ у більшому розмірі, але не вище за суму, обчислену із максимальної бази нарахування ЄСВ (15 розмірі мінімальної зарплати, що у 2021 році становить: у січні-листопаді – 90000 грн, у грудні – 97500 грн).
Сплачують ЄСВ «за себе» щоквартально у терміни до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачують ЄСВ.
У 2021 році ФОП на ЄП групи 3 повинні сплачувати ЄСВ «за себе»:
– за І квартал – 3960 грн до 20 квітня;
– за ІІ квартал – 3960 грн до 20 липня;
– за ІІІ квартал – 3960 грн до 20 жовтня;
– за IV квартал – 4070 грн до 20 січня 2022 року.
Такі ФОПи звітують з ЄСВ «за себе» раз на рік. За 2021 рік треба вперше подавати оновлену форму податкової декларації платника ЄП - ФОП, яку затверджено наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578, у складі якої заповнюють додаток 1 "Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" (далі - додаток 1).
Тому, щодо нарахованого та сплаченого ЄСВ за 2021 рік, треба подати додаток 1 у складі оновленої податкової декларації за IV квартал 2021 року у термін до 9 лютого 2022 року.
Також передбачено й звільнення від сплати ЄСВ «за себе» для ФОП, якщо вони:
1) отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть виступати платниками ЄСВ виключно за умови укладання окремого договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соцстрахування (ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ);
2) мають основне місце роботи, і за місяці звітного періоду роботодавець сплатив мінімальний страховий внесок за таких осіб. Проте такі ФОП можуть бути платниками ЄСВ за умови самостійної сплати ЄСВ, але у розмірі не меншому, за мінімальний страховий внесок (ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ).
Якщо ж ФОП або юрособа має найманих працівників, то виступає страхувальником, до обов’язків яких входить сплата та звітування про ЄСВ із сум нарахованої зарплати працівникам.
Тоді доведеться подавати за найманих працівників податковий розрахунок за формою із Наказу № 4, а також в його складі додаток 1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» про нарахування зарплати та сум ПДФО, військового збору та ЄСВ.
Його надають окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий податковий розрахунок за календарний рік не подають.
Найзручніша звітність для ФОП - у рішенні LIGA360:Підприємець. Всі необхідні форми до держорганів, підказки й автоматична перевірка помилок. Спробуйте тест прямо зараз.
Строки звітування та сплати ЄП
Платники ЄП групи 3 подають щоквартально до органу ДПС за місцем податкової адреси податкову декларацію (п. 296.3, п. 296.4 ПКУ). Терміни подання – упродовж 40 календарних днів, які настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Форми податкової декларації для платника ЄП – ФОП та платника ЄП третьої групи (юрособи) затверджені наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578.
Сплачують ЄП платники 3 групи щокварталу упродовж 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (п. 295.3 ПКУ).
Реквізити бюджетних рахунків, які діють із 01.01.2021 року, переглядайте в LIGA360. Замовляйте тестовий доступ прямо зараз.
Звільнення від сплати інших податків для платників ЄП групи 3
З огляду на вимоги ст. 297 ПКУ платники ЄП групи 3 звільнені від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з:
– податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених абз. 2 і 3 пп. 133.1.1 та пп. 133.1.4 ПКУ (при виплаті доходів нерезиденту та податку при отриманні скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії);
– ПДФО у частині доходів (об'єкта оподаткування), які отримані в результаті госпдіяльності ФОП – платника ЄП та які оподатковані єдиним податком. Водночас такий платник виконує функції податкового агента при нарахуванні (виплаті, наданні) оподатковуваних ПДФО доходів на користь фізособи, яка перебуває з ним у трудових або цивільно-правових відносинах. Це ж стосується і військового збору, об’єкт оподаткування для якого такий же як для ПДФО;
– ПДВ, якщо обрали ставку ЄП у розмірі 5%;
– земельного податку за земельні ділянки, які використовують для госпдіяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, яке знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку).
У випадку виплати платниками ЄП групи 3 (юрособами) дивідендів власникам корпоративних прав (засновникам), їх оподатковують ПДФО за правилами розділів II і IV ПКУ, а також військовим збором.
Якщо платник ЄП групи 3 ввозить товари на митну територію України, тоді сплачує передбачені при розмитненні податки і збори та митні платежі на загальних підставах.
Будьте в курсі відповіді на питання: чи може інша особа сплатити податки за підприємця.
Щоб не пропустити інформацію про прийняття змін законодавства або появу роз’яснень податківців– скористайтеся комплексним рішення для бухгалтера LIGA360.
Микола Кирильчук,
провідний бухгалтер-експерт порталу "Бухгалтер.UA"