Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нові розміри мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму з 1 грудня – що зміниться

Ріст мінзарплати передусім визначить нижній поріг для зарплати

Усе тече, усе змінюється, — казав один давньогрецький філософ. Ця фраза буде справедливою й до показників, якими щодня доводиться оперувати бухгалтеру чи підприємець. Йдеться про ставки податків, розмір ЄСВ, суми пені та штрафів тощо. З часом вони неухильно змінюються внаслідок коригування державою певних базових показників – передусім мінімальної зарплати та/або прожиткового мінімуму.

Для 2021 року уряд заклав у Закон про Держбюджет аж тріаду змін – з 1 січня, 1 липня та 1 грудня. І якщо зміни на початку року та другого півріччя більш-менш помітні, то першогрудневі можуть загубитися за повсякденною метушнею та стати малоприємним сюрпризом для забудькуватих.

Тож для всіх, хто не на словах знає ціну словам «звітність», «нарахування» чи «відрахування», нагадуємо: за ст. 7 Закону про Держбюджет-2021 прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць становить з 01.12.2021 р. 2393 грн, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

– дітей віком до 6 років — 2100 гривень;

– дітей віком від 6 до 18 років — 2618 гривень;

– працездатних осіб 2481 гривня;

– осіб, які втратили працездатність, — 1934 гривні.

Своєю чергою, ст. 8 Закону про Держбюджет-2021 установила з 01.12.2021 р. мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 6500 грн, у погодинному - 39,12 гривні. На що ж вплинули ці підвищення?

 

Виплата та індексація зарплати з 1 грудня 2021 року

 

Зрозуміло, що ріст мінзарплати передусім визначить нижній поріг для зарплати: платити працівнику за повністю виконану місячну (годинну) норму праці потрібно не менше за 6500 грн (ч. 1 ст. 3-1 Закону про оплату праці).

А ось мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) залишиться незмінним, адже його ч. 6 ст. 6 Закону про оплату праці прив’язала до першосічневого прожиткового мінімуму.

У грудні роботодавцям слід індексувати зарплату в межах 2481 грн або у фактичному розмірі, якщо зарплата нарахована у меншому за 2481 грн розмірі.

До речі, суб’єктам господарювання посадові оклади свом працівникам  не потрібно збільшувати після підвищення розміру прожиткового мінімуму, адже це не є обов’язковою вимогою законодавства.

Водночас посадові оклади (тарифні ставки) для працівників із оплатою на основі ЄТС в бюджетній сфері розраховують виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, який із 1 грудня 2021 року становить 2893 грн.  Детальніше про це читайте в  аналітичному  матеріалі.

 

 

Зміна у сплаті ЄСВ з 1 грудня 2021 року

 

Зміна, що торкнеться фактично усіх роботодавців та підприємців – підвищення розміру ЄСВ. Так, мінімальний розмір ЄСВ з 1 грудня складе 1430 грн  (6500 х 22%).

Безумовно, зросте і максимальна сума страхового внеску, вона складе з 1 грудня 21450 грн. А все тому, що максимальна величина бази нарахування ЄСВ становитиме 15 розмірів мінзарплати – 97500 грн (п. 4 ч. 1 ст. 1, ч. 3 ст. 7 Закону про ЄСВ).

 

Обмеження виплат з тимчасової непрацездатності з 1 грудня 2021 року

 

Допомога по тимчасовій непрацездатності, включно з доглядом за хворою дитиною чи хворим членом сім'ї, та допомога по вагітності й пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ (ч. 3 ст. 24, ч. 2 ст. 26 Закону № 1105), тому з 1 грудня цей показник становить 97500 грн.

Не забуваймо, що сума допомоги по вагітності й пологах не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, установленої на час настання страхового випадку (ч. 2 ст. ст. 26 Закону № 1105), що з 1 грудня складає 6500 грн.

Якщо ж застрахована особа має страховий стаж менше 6 місяців протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку, то за ч. 4 ст. 19 Закону № 1105 сума лікарняних не може перевищувати 6500 грн, розмір декретних не може перевищувати 13000 грн та буди меншим за 6500 грн.

 

Щоб мінімізувати кадрові ризики, необхідна злагоджена робота HR-департаменту. Найефективніша робота команд доступна на ІТ-платформі LIGA360. Отримайте максимальний функціонал продуктів ЛІГА:ЗАКОН для зручної роботи HR-відділу, спільно ухвалюйте рішення й оцінюйте ризики, обмінюйтеся документами й новинами. Замовте LIGA360 прямо сьогодні.

 

Фінансові санкції за порушення трудового законодавства з 1 грудня 2021 року

 

Ці штрафи за ст. 265 КЗпП з 1 грудня зростуть, адже законодавство прив’язує їх до розміру мінзарплати станом на вчинення правопорушення.

Так, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) штраф складе 65000 грн (для єдинників І-ІІІ груп на перший раз обійдуться попередженням). А ось повторне протягом двох років порушення потягне сплату вже 195 000 грн. Аналогічні покарання передбачає КЗпП і за виплату зарплати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ і податків.

За порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплату їх не в повному обсязі штраф з 1 грудня буде становити 18500 грн.

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці каратимуть штрафом у розмірі 13 тисяч грн за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Штраф за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, залученим до виконання військових обов'язків, становить 26 тисяч грн за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні обернеться штрафом у 19500 грн. А ось недопущення до проведення перевірки (перешкоджання в її проведенні) з питань неоформлених працівників, неповної зайнятості та неповної сплати ЄСВ і податків, покарають штрафом аж у 104 тисячі грн.

На цьому тлі порівняно невеликим буде штраф за порушення інших вимог трудового законодавства, крім перелічених вище. Він складе тільки 6500 грн з 1 грудня (за повторне протягом року з дня виявлення порушення – 13 тисяч грн).

 

Перерахунок пенсій із 1 грудня 2021 року

 

Внаслідок збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, без додаткового звернення особи органами Пенсійного фонду буде проведено перерахунок пенсій. З 1 грудня мінімальний розмір пенсії становитиме 1934 грн, а максимальний – 19340 грн. Також зростуть доплати за понаднормативний стаж, розміри надбавок, доплат, підвищень, які залежать від розміру прожиткового мінімуму.

У зв’язку зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати, збільшиться розмір пенсій у 65-річних пенсіонерів за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок – 30 років страхового стажу. Цей перерахунок пенсій буде проведено автоматично, він не потребує додаткового звернення пенсіонерів до органів ПФУ.

На кінець нагадаємо, що розміри єдиного податку, податкової соціальної пільги, місцевих податків, неоподатковуваних добових витрат і подарунків, неоподатковуваної благодійної допомоги та стипендії, судового збору, плати за адмінпослуги та держмита залишаться незмінними до кінця року, бо прив’язані до мінімальної зарплати станом на 1 січня.

 

Безліч завдань бухгалтера - єдина ІТ-платформа LIGA360. Знаходьте та аналізуйте законодавство з бухгалтерського обліку, читайте аналітику, отримуйте алгоритми дій в щоденних ситуаціях. Заручіться підтримкою надійного партнера ЛІГА:ЗАКОН для розумних професійних рішень.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини