Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Підприємство зберігає середній заробіток призваним на військову службу працівникам після 19 липня: що слід врахувати

19 липня 2022 року набрав чинності   Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин»  № 2352-IX від 01.07.2022 р. Даним законом  були внесені зміни до ч. 3 ст.119 КЗпП, згідно з якими скасовано збереження середнього заробітку мобілізованим працівникам.

Зміни в частині третій стосуються працівників, які потрапили до Збройних сил України (далі — ЗСУ). Часто ми чуємо, що розрахунок  середнього заробітку відбувається для мобілізованих працівників, але, до мобілізованих також відносяться і ті, хто потрапив до територіальної оборони. Тому зміни з 19 липня 2022 року стосуються лише військовослужбовців ЗСУ.

Для порівняння розглянемо те, як змінилися норми щодо призваних на військову службу у КЗпП.

Зміст ст.119 КЗпП до 18 липня 2022 року

Зміст чинної ст.119 КЗпП з 19 липня 2022 року

За працівниками, призначеними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладання нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігається місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб-підприємців, у яких вони працювали на час призову.

За працівниками, призначеними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладання нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігається місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб-підприємців, у яких вони працювали на час призову.

Дані зміни можна розглядати як допомогу роботодавцю у зменшенні витратної частини підприємства, оскільки ці виплати на основі середнього заробітку можуть бути  тягарем у нинішній ситуації.  Тому, починаючи з 19 липня 2022 року, роботодавець зберігає за мобілізованим працівником, який проходить службу, лише місце роботи та посаду.

Однак роботодавець може самостійно ухвалювати рішення щодо збереження середнього заробітку такому працівнику. Адже законодавством України це не заборонено.

Для правомірності нарахування  виплат на основі середнього заробітку потрібно мати в наявності всі необхідні документи, які будуть підтверджувати статус такого працівника. Дані документи можуть бути надіслані поштою,  електронною поштою або іншим зручним для працівника способом. Перш ніж визначитись з переліком документів, необхідно дізнатись те, чи працівника призвали на військову службу, чи прийняли  за контрактом.

Якщо працівника призвали на військову службу, то працівнику рекомендуємо надати такі документи:

-  повістка;

-  витяг з наказу військової частини про зарахування до списків;

-   копія військового квитка;

-   довідка про призов на військову службу;

-   військовий квиток з відповідними відмітками про службу.

Якщо ж працівника прийняли на військову службу за контрактом, праццівнику необхідно надати  такі документи:

-   копія контракту;

-   витяг з наказу військової частини про зарахування до списків.

 LIGA360 для кадровиків та HR-менеджерів стає зручнішою! Спробуй новий модуль з інформацією воєнного часу, а також інноваційний пошук з візуалізацією даних. Деталі за посиланням. 

Як нараховувати заробіток працівникам, які проходять військову службу 

Розраховуючи середню заробітну плату, слід керуватися Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабміну від 08.02.1995 р. № 100 (далі  — Порядку № 100). При нарахуванні виплат за час використання державних або громадських обов’язків на основі середньої і, керуючись Порядком № 100, середня заробітна плата обчислюється з огляду виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата.

Якщо протягом останніх двох календарних місяців, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата, працівник не працював, — середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи.

Наприклад, у жовтні працівник надав документи щодо призову його на військову службу. Розраховуючи заробітну плату за жовтень необхідно враховувати середню за відпрацьовані дні серпня та вересня. Якщо в дані місяці працівник з якихось причин не працював, то середню зарплату необхідно розраховувати за червень та липень, відповідно до відпрацьованих днів.

Середня зарплата рахується лише один раз, а потім використовується впродовж всієї  військової служби працівника. До розрахунку середньої зарплати не включаються такі виплати як: разові доплати, премії, матеріальна допомога, інші нарахування за середньою зарплатою (відпускні,   лікарняні) та оплата простою.

Починаючи з 19 липня 2022 року роботодавець може за рахунок власних коштів встановити додаткові трудові гарантії для мобілізованих працівників. За рішенням роботодавця про нарахування середньої  заробітної плати  військовослужбовцям ЗСУ бухгалтер може використовувати прийнятний на підприємстві метод розрахунку заробітної плати такому працівнику.

Будь-які зміни при нарахуванні середнього заробітку мають бути відображені у внутрішньому наказі підприємства щодо осіб, які звільнені від роботи на час призову на військову службу на основі ст. 119 КЗпП. Адже застосування Порядку № 100 для розрахунку середнього заробітку є обов’язковим тільки для добровольців  територіальної оборони.

У разі прийняття роботодавцем рішення про збереження середнього заробітку призваному на військову службу працівнику  після 19.07.2022 р. слід урахувати, що оподатковується середній заробіток так само, як  і заробітна плата.

Дізнавайтеся першими про зміни законодавства під час воєнного стану. Усі нововведення, аналітика й консультації доступні в LIGA360. Замовляй сьогодні на вигідних умовах.

Приклад №1.

Працівника у вересні  2022 року призвали на військову службу.  Керівництвом підприємства прийнято рішення про застосування середньої відповідно до Порядку № 100, про що був виданий відповідний наказ по підприємству.

Заробітна плата в липні – серпні становила 20000 грн.

Працівник відпрацював – 44 робочих дні.

Середня заробітна плата становить:

20000 грн / 44 р. дн. = 454,55 грн

Нарахування заробітної плати за вересень:

22 р. дн. х 454,55 грн = 10000 грн.

Нарахування ЄСВ:

10000 грн х 22% = 2200 грн

Утримання:

- ПДФО

10000 грн х 18% = 1800 грн.

– військовий збір

10000 грн х 1,5% = 150 грн.

Отже,  працівник отримає до виплати 8050 грн (10000 грн – 1800 грн – 150 грн)

Приклад №2.

Працівника з 17 жовтня  2022 року призначили  на військову службу.  Керівництвом підприємства прийнято рішення про призначення з 17 жовтня 2022 року фіксованої виплати у розмірі 500 грн/день, про що був виданий відповідний наказ по підприємству.

Посадовий оклад становить  20000 грн.

Працівник відпрацював у жовтні 2022 року 10 робочих днів.

Кількість робочих днів у жовтні – 21 день.

Нарахування заробітної плати з 01  по 17 жовтня:

20000 грн / 21 р. дн. х 10 р. дн. = 9523,81 грн

Нарахування заробітної плати  з 18 по 31 жовтня:

500 грн х 11 р. дн. = 5500 грн.

Загальна сума нарахованого заробітку працівнику — 15023,81 грн (9523,81 грн + 5500 грн).

Нарахування ЄСВ:

15023,81 грн х 22% = 3305,24 грн.

Утримання:

- ПДФО

15023,81 грн х 18% = 2704,29 грн

– військовий збір

15023,81 грн х 1,5% = 225,36 грн.

Отже,  працівник отримає до виплати  12094,17 грн (15023,81 грн – 2704,29 грн – 225,36 грн)

 

Анастасія Штаньковська,

фінансовий директор ФК Activitis

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини