Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ФОП 1 група ЄП: від сплати податків до подання звітності

Перша група єдиного податку (далі – ЄП) для ФОП не є найбільш привабливою, через те, що сфера її застосування досить обмежена як і умови перебування на такій групі ЕП. Прийнятна вона для тих, хто торгує в роздріб на ринках та надає побутові послуги населенню. Розглянемо, хто може стати ФОП на ЄП першої групи, та скільки податків йому сплачувати та як звітувати. 

Які види діяльності (КВЕД) може обрати ФОП першої групи ЄП

ФОП на першій групі ЄП можуть займатись виключно роздрібним продажем товарів з торговельних місць на ринках та/або надавати побутові послуги населенню (пп. 1 п. 291.4 ПКУ).

Під побутовими послугами населенню розуміються види послуг, перелічені в пп. 291.7 ПКУ (налічує 40 позицій). Це, зокрема, ремонт одягу та взуття, виготовлення товарів на замовлення, ремонт меблів, електроніки та інших виробів, прокат речей, робота фотографом, послуги пралень та перекурень і т.д.

Зверніть увагу, що ФОП, яка проводить роздрібний продаж товарів в магазині, що розташований на території ринку, не може бути платником ЄП першої групи (роз’яснення із категорії 107.01.01 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).).

Обрані ФОП першої групи види діяльності обов’язково вказують у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування (п. 298.3 ПКУ). В ній потрібно вписати код та назву згідно з КВЕД (використовуємо Класифікацію видів економічної діяльності ДК 009:2010, затверджену наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 р. № 457).

Водночас зазначення в ЄДР та у заяві про обрання ЄП першої групи відповідного КВЕД не означає, що ФОП зобов’язаний вести за ним діяльність. Можна обрати декілька КВЕД, а вести діяльність лише за одним із них.

Можна додатково ознайомитися зі статтею «Чи можна провадити діяльність без відповідного КВЕД»

Варто пам’ятати, що до доходу, отриманого від діяльності, не зазначеної у реєстрі платників ЄП першої групи, застосовується підвищена ставка 15% (п. 293.4 ПКУ). До того ж, ще маємо норму із пп. 7 пп. 298.2.3 ПКУ, за якою здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників ЄП, вимагає від платники ЄП перейти на загальну систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

Якщо ж так стануться і вирішуєте змінити види господарської діяльності (звісно ж в межах дозволених для ЄП першої групи), тоді подаємо заяву не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни (п. 298.5 ПКУ).

 

Які обмеження для обрання першої групи ЄП

Не можуть обрати ЄП першої групи, як і решту (2-3 групи) ФОП, які проводять діяльність у сферах, визначених пп. 291.5.1 ПКУ. Сюди потрапляють, зокрема:

– проведення азартних ігор, лотерей;

– обмін іноземної валюти;

– виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу ПММ в ємностях до 20 літрів та діяльність ФОП, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);

– реалізація корисних копалин;

– послуги пошти (крім кур'єрської діяльності), фіксованого телефонного зв'язку; послуги з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж;

– продаж предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;

–  проведення гастрольних заходів тощо.

Також читайте статті:

Заборони й обмеження для єдинників за видами діяльності;

Заборони й обмеження для єдинників щодо розрахунків.

Не витрачай час на пошук аналітики на різних ресурсах. Тепер усі видання LIGA ZAKON для бухгалтерів доступні у рішенні LIGA360. А ще ти можеш налаштувати свою стрічку професійних новин та обраних посилань для роботи. Замовляй LIGA360 прямо сьогодні.

Коли подається заява про обрання першої групи ЄП

Для вибору першої групи ЄП треба подати до податкової інспекції заяву за місцем своєї податкової адреси. Майбутній ФОП подає її в один з таких способів:

1) особисто або через уповноважену особу;

2) поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

3) в електронній формі (через електронний кабінет, Портал Дія);

4) держареєстратору під час держреєстрації ФОП.

Зареєстровані ФОП, які до закінчення місяця, в якому відбулася їх державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи та ставки ЄП для першої групи, вважаються платниками ЄП з 1-ого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася держреєстрація (пп. 298.1.2 ПКУ).

Где бухгалтеру искать актуальные формы и бланки? Все действующие документы доступны в LIGA360:Бухгалтер.

Чи може працевлаштувати працівників ФОП першої групи ЄП

Ні, бо умова перебування в цій групі ЄП – відсутність найманих працівників у підприємця (пп. 1 п. 291.4 ПКУ).

Ліміт доходу для ФОП першої групи ЄП

Обмеження доходу за календарний рік для ФОП першої групи ЄП – 167 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (пп. 1 п. 291.4 ПКУ). У 2023 році – 1 118 900 грн.

Выбирайте решение LIGA360:ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬ и подавайте отчетность в госорганы, контролируйте долги и налоги, а также мониторите контрагентов и бизнес-партнеров. Все это в LIGA360:ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬ. Ознакомиться с предложением.

Що включається в дохід для ФОП першої групи ЄП

Доходом є кошти, отримані в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) за реалізовані товари (роботи, послуги), а також безоплатно отримані товари (роботи, послуги). При цьому до доходу не включають отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (пп. 1 п. 292.1 ПКУ).

 Чи веде облік товарів, доходів ФОП на першій групі ЄП

ФОП - платники ЄП першої групи ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів (п. 296.1 ПКУ). Облік доходів може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Чи треба РРО для ФОП на першій групі ЄП

РРО та/або програмні РРО не застосовуються платниками ЄП першої групи (п. 296.10 ПКУ).

Ставки ЄП для ФОП на першій групі

Визначають ставку ЄП для ФОП на першій групі рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць (п. 293.2 ПКУ).

Для першої групи ставка ЄП встановлюється не більше 10% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року. Упродовж 2023 році – не більше 268,40 грн на місяць.

На офіційному веб-сайті ДПС розміщено зведену інформацію про розмір та дату встановлення  на відповідних територіях ставок місцевих податків і зборів, зокрема, й на 2023 рік.

В які строки сплачувати ЄП на першій групі

Сплачувати ЄП на першій групі треба авансовим внеском щомісячно не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця (п. 295.1 ПКУ). Тобто, до 20 лютого за лютий, до 20 березня за березень і т.д. Навіть, якщо доходу не отримуєте, то ЄП все ж доведеться сплачувати, бо послаблень ПКУ не надає.

Однак передбачена й можливість сплатити ЄП авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Тоді їх зарахують в рахунок майбутніх платежів з ЄП за заявою ФОП.

Сплачують ЄП за місцем податкової адреси на відповідні бюджетні рахунки, реквізити яких переглядайте у довіднику.

ЄП в період війни! Тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України ФОП - платники ЄП першої групи мають право не сплачувати ЄП (абз. 1 пп. 9.1 підрозділу 8 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ). Це підтверджують й податківці у листі від 07.11.2022 р. № 695/2/99-00-24-01-03-02.

Лише обрана інформація - в рішенні LIGA360. Інструменти для контролю змін воєнного часу, аналітичні видання, розʼяснення експертів. Замовляй LIGA360:Бухгалтер прямо сьогодні, щоб не загубитися в інформаційному потоці.

Звільнення від сплати ЄП у період відпустки та лікарняного ФОП на першій групі

Платників ЄП першої групи звільняють від сплати ЄП упродовж одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів (п. 295.5 ПКУ).

Треба враховувати, що у ПКУ йдеться про календарний місяць для відпустки, а тому відпустку беруть із 1-го по 30(31)-ше число місяця.

Інформує ФОП на ЄП першої групи про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності (обов'язково додають витяг з Електронного реєстру листків непрацездатності) за заявою, складеною у довільній формі (пп. 268.3.2 ПКУ).

ДПС радить  подавати заяву щодо періоду щорічної відпустки до її початку. І додатково звертає увагу, що норми ПКУ не передбачають розірвання строків відпустки (див. ІПК від 28.08.2019 р. № 4017/6/99-99-13-02-03-15/ІПК).

До того ж пп. 295.6 ПКУ передбачено, що суми ЄП, сплачені авансовим платежем за період відпустки або тимчасової непрацездатності, зараховують в рахунок майбутніх платежів з ЄП за заявою ФОП.

Додатково переглядайте статтю «Податкова» відпустка для підприємців-спрощенців: сплата єдиного податку та єдиного соціального внеску».

На період відпустки або тимчасової непрацездатності ФОП не має здійснювати діяльність та отримувати дохід. Якщо на поточний рахунок в період відпустки чи лікарняного надійдуть грошові кошти, ФОП повинен документально підтвердити, що це кошти за товари (послуги), поставлені до початку відпустки чи лікарняного, або ж раніше був укладений договір, який передбачає перерахування передоплати.

Адже ДПС наполягає, що вся сума доходу, отриманого під час відпустки або хвороби ФОП – платника ЄП відображається в обліку доходів та податковій декларації (див. роз'яснення ДПС із категорії 107.01.03 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).

Скільки ЄСВ сплачують ФОП на першій групі ЄП та в які терміни

ФОП на спрощеній системі, в т.ч. на ЄП першої групи, нараховують ЄСВ на суми, які вони визначать самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. Проте обов’язкова умова – сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Тож, як правило, ФОП на ЄП сплачують ЄСВ в мінімальному щомісячному розмірі, який у 2023 році складає 1474 грн (6700 грн х 22%).

Нараховують ЄСВ щомісячно, що і відображають в подальшому у звітності у розмірі кожного місяця календарного року. Проте сплатити ЄСВ, нарахований за календарний квартал, треба до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ.

Тому ФОП на ЄП сплачують ЄСВ у розмірі за квартал (у 2023 році: 1474 грн х 3 = 4422 грн). До того ж сплатити ЄСВ потрібно незалежно від того, отримував ФОП на ЄП першої групи дохід, чи ні.

ФОП та сплата ЄСВ в період війни! Тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та ще упродовж 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану, ФОП на ЄП мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе. (п. 919 розділу VIII Закону про ЄСВ). Однак варто зважати, що періоди, коли ЄСВ не сплачується, не потраплять до страхового стажу.

Звільняються від сплати ЄСВ за себе ті з ФОП на ЄП, котрі отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ). Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі.

Також ФОП на ЄП, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті, звільняються від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Проте їм не заборонено сплачувати самостійно за себе в межах від мінімального страхового внеску розміру ЄСВ, обчисленого із максимальної бази нарахування ЄСВ.

Яку звітність подає ФОП на першій групі ЄП

ФОП на ЄП першої групи звітують раз на рік (п. 294.1 ПКУ). Вони подають до органу ДПС податкову декларацію у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображають обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, а також відомості про суми ЄСВ (п. 296.2 ПКУ).

Для подання податкової декларації за рік відведено 60 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного року (пп. 49.18.3 ПКУ). За 2022 рік звітують до 1 березня 2023 року.

Форма податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи – підприємця затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578. Формат електронної форми для декларації платника ЄП – ФОП першої групи – F0103406.

Окремо звітувати із ЄСВ не доведеться, бо у складі податкової декларації є Додаток 1, який призначено для сум нарахованого доходу застрахованих осіб та сум нарахованого ЄСВ.

Варто відмітити, що додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» до податкової декларації не заповнюють та не подають:

– ФОП – платники ЄП першої групи, які мають основне місце роботи, та за яких роботодавцем сплачено ЄСВ;

–  ФОП, які мають статус пенсіонера або особи з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

У виключних випадках платники єдиного податку першої групи подають податкову декларацію за квартал (пп. 296.5.1 ПКУ). Це відбувається, якщо перевищено упродовж року ліміт доходу, або самостійного прийнято рішення про перехід на ЄП другої або третьої груп, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на загальну систему.

Зверніть увагу, що ФОП - платники ЄП першої групи, які не сплачували ЄП під час воєнного стану в податковій декларації (у разі виникнення обов'язку щодо подання податкової декларації платника ЄП) відображають відсутність щомісячних авансових внесків ЄП за відповідний податковий (звітний) період (див. лист ДПС від 07.11.2022 р. № 695/2/99-00-24-01-03-02).

Зміни та нововведення щодо подання податкової звітності у 2023 році - знайдете у LIGA360:Бухгалтер. А модуль "Податки-2023" допоможе бути в курсі численних змін, що відбуваються цього року в податковому законодавстві України. Замовте свою LIGA360 прямо сьогодні.

Яка різниця між ФОП 1 та 2 груп

ФОП на ЄП другої групи може вести більше видів діяльності, отримувати більшу суму доходу (вищі ліміти) та мати найманих працівників. Проте буде сплачувати більшу суму ЄП, а також виступатиме податковим агентом та страхувальником щодо доходів найманих працівників.

По-перше, ФОП на ЄП другої групи, на відміну від першої групи, може надавати послуги не лише населенню, а й платникам ЄП, а також займатися виробництвом та/або продажем товарів, діяльністю у сфері ресторанного господарства.

По-друге, обсяг дозволеного доходу за рік для ФОП на ЄП другої групи не повинен перевищує 834 розміри мінімальної зарплати (у 2023 році – 5 587 800 грн), що в 5 разів більше, аніж для ЄП першої групи.

По-третє, ФОП на ЄП другої групи може працевлаштувати в себе до 10 осіб.

По-четверте, ФОП на ЄП другої групи сплачуватиме ЄП у розмірі не більше 20% мінімальної зарплати (у 2023 році – 1340 грн щомісячно), що в 5 разів більше, аніж для ЄП першої групи. 

Коли ФОП на першій групі повинен перейти на іншу групу ЄП або на загальну систему

Як визначає пп. 298.2.3 ПКУ платники ЄП зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, у таких випадках та в строки:

1) у разі перевищення упродовж календарного року ліміту доходу та нездійснення такими платниками переходу на застосування іншої ставки – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення;

2) у разі перевищення упродовж календарного року обсягу доходу, встановленого пп. 3 п. 291.4 ПКУ, платниками єдиного податку першої групи, які використали право на застосування інших ставок, встановлених для третьої групи, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення;

3) у разі застосування платником єдиного податку негрошового розрахунку (приміром, бартер взаємозалік) – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків;

4) у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності;

5) у разі найму працівників – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено таке перевищення;

6) у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності;

7) у разі наявності податкового боргу у розмірі, що перевищує 3060 грн, на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів – в останній день другого із двох послідовних кварталів;

8) у разі здійснення платниками першої групи діяльності, яка не передбачена для них, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність.

Додатково переглядайте публікації:

Єдиний податок (групи 1–3): оподаткування перехідних операцій під час міграції з групи в групу;

Податкова звітність ФОП за 2022 рік: особливості подання в разі зміни групи або системи оподаткування.

Читай усі бухгалтерські видання LIGA ZAKON на платформі LIGA360. Менше часу на пошук - більше інформації та аналітики. Обирай вигідний тариф за посиланням.

 

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини