Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Усе, що потрібно знати єдинникам другої групи у 2023 році

Для початку згадаємо, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності в Україні – це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Фізична особа – підприємець (далі – ФОП) може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо він відповідає вимогам українського податкового законодавства, про які буде мова нижче. А точніше мова буде про ІІ групу платників єдиного податку з наявних чотирьох.

Вимоги щодо ФОП на ІІ групі єдиного податку

 Які ФОП можуть обрати ІІ групу? Такі, що здійснюють господарську діяльність з (пп. 2 п. 291.4 ПКУ):

- надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню,

- виробництво та/або продаж товарів,

- діяльність у сфері ресторанного господарства.

Перелік побутових послуг, які можна надавати платникам єдиного податку або населенню за індивідуальним замовленням, дуже довгий. Це, в т.ч. (п. 291.7 ПКУ):

- виготовлення та ремонт взуття;

- виготовлення та ремонт швейних виробів, спіднього одягу, текстильних виробів, виробів із шкіри та хутра та головних уборів;

- в'язання трикотажних виробів;

- виготовлення килимів та килимових виробів;

- виготовлення меблів, теслярських та столярних виробів;

- технічне обслуговування та ремонт автомобілів, мотоциклів, моторолерів і мопедів;

- послуги з ремонту радіотелевізійної, аудіо- і відеоапаратури, електропобутової техніки та інших побутових приладів, а також годинників, велосипедів та музичних інструментів;

- виготовлення металовиробів та ювелірних виробів;

- прокат речей особистого користування та побутових товарів;

- послуги з виконання фоторобіт та оброблення плівок;

- послуги з прання, оброблення білизни, чищення та фарбування текстильних,  трикотажних і хутрових виробів;

- послуги перукарень;

-  ритуальні послуги;

- послуги, пов'язані з сільським та лісовим господарством;

- послуги домашньої прислуги.

Не можуть обрати ІІ групу у 2023 році ФОП, які здійснюють види діяльності, що завідомо передбачають великий обсяг виручки, такі як (п. 291.5 ПКУ):

- обмін іноземної валюти;

- діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування;

- діяльність у сфері аудиту;

- діяльність з управління підприємствами;

- виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (роздрібний продаж ПММ в ємностях до 20 літрів та пива, сидру, пері виключено);

- видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і каміння; корисних копалин, крім копалин місцевого значення;

- надання послуг з доступу до мережі Інтернет;

- надання послуг пошти, телефонного зв’язку;

- надання посередницьких послуг з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна;

- діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату та організації торгів виробами мистецтва;

- діяльність з організації, проведення гастрольних заходів, азартних ігор, лотерей, парі;

- технічні випробування та дослідження;

- надання в оренду земельних ділянок, площа яких вище 0,2 га, житлові приміщення та/або їх частини (вище 400 кв.м), нежитлові приміщення (вище 900 кв.м).

Є ще вимоги, які діють для платників єдиного податку ІІ групи, і стосуються лімітів виручки, найманих працівників та форм проведення розрахунків. Основними вимогами у 2023 році залишаються:

- проведення розрахунків за відвантажені товари чи надані послуги виключно в грошовій формі - готівковій або безготівковій (у т.ч. з використанням електронних грошей) (п. 291.6 ПКУ);

- дотримання обсяг доходу, що не повинен перевищувати 5 587,8 тис.грн. на рік (абз. 3 пп. 2 п. 291.4 ПКУ);

- використання в трудових відносинах працю лише 10 найманих осіб (абз. 2 пп. 2 п. 291.4 ПКУ). При розрахунку загальної кількості найманих осіб не враховуються: працівники, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю і пологами та по догляду за дитиною; працівники, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

При дотриманні лімітів та обмежень треба бути дуже уважними, тому що від цього залежить право ФОП на застосування спрощеної системи оподаткування в подальшому, у наступному 2024 році.

 Як підприємцю самостійно орієнтуватися в законодавстві? Усі роз’яснення доступні в системі LIGA360:Підприємець. А ще система миттєво направлятиме сповіщення про зміни законодавства. Деталі за посиланням.

Дохід ФОП на ІІ групі єдиного податку

 Дане питання регулює ст. 292 ПКУ. Так, доходом є всі отримані кошти від продажу товарів та послуг, вирахувані за касовим методом, тобто за датою отримання доходу, а також в нематеріальній формі: безоплатно отримані товари чи послуги, що надані платнику згідно з письмовими договорами дарування та ін., тобто вони не передбачають грошової компенсації чи їх повернення. В випадку надання послуг за агентськими договорами доходом є лише сума отриманої винагороди агенту, а не вся сума отриманих коштів.

До складу доходу ФОП на ІІ групі єдиного податку не включаються:

- пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування;

- доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності ФОП та використовується в його господарській діяльності;

- суми податку на додану вартість в ціні придбаних товарів;

- суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів;

- суми коштів цільового призначення;

- суми авансів, що повертаються покупцю;

- суми коштів, що надійшли як оплата товарів, коли ФОП був на загальній системі чи іншій групі єдиного податку;

- суми коштів у частині надмірно сплачених податків і зборів.

Звітуватиме ФОП про отримані доходи один раз на рік.

 

Ставки для ІІ групи єдиного податку 

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, залежно від виду господарської діяльності. Якщо рада прийме рішення щодо зміни раніше встановлених ставок, єдиний податок сплачується за новими ставками з наступного року. У разі здійснення ФОП кількох видів господарської діяльності чи на територіях більш як однієї ради, застосовується максимальний встановлений розмір ставки (ст. 293 ПКУ).

У 2023 році ставка становить не більше 1340 грн на місяць.

Сплачується фіксована сума податку за місцем податкової адреси ФОП шляхом здійснення авансового внеску на рахунок не пізніше 20 числа поточного місяця. Можливо здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за 2023 рік.

Треба зауважити, що ФОП, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів (п. 295.5 ПКУ). Всі заяви та документи надаються до ДПС за місцем реєстрації.

Якщо з якихось причин, ФОП будуть порушені вимоги до перебування на ІІ групі, треба буде сплатити 15 відсотків від доходу. Це відбудеться якщо:

- дохід у 2023 році перевищить 5 587,8 тис. грн на рік;

- ФОП отримає дохід від провадження діяльності, не зазначеної ним у реєстрі платників єдиного податку;

- ФОП застосовуватиме інший спосіб розрахунків, ніж розглянуто вище.

При цьому, заява про перехід на застосування ставки, визначеної для платників єдиного податку ІІІ групи, або взагалі відмова від застосування спрощеної системи оподаткування, надається у наступному кварталі після порушення вищезазначених умов (пп. 2 п. 293.8 ПКУ).

 

Ведення обліку і складення звітності ФОП ІІ групи

 Облік ведеться у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів в паперовому або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

За результатами цього обліку, по завершенню 2023 року, треба буде надати до ДПС річну податкову декларацію платника єдиного податку, а також відомості про суми нарахованого, обчисленого і сплаченого єдиного внеску.

У разі перевищення протягом року ліміту в 5587,8 тис. грн або порушення інших вимог законодавства, треба надати до ДПС квартальну податкову декларацію за ставками, встановленими для платників єдиного податку ІІІ групи, або відмовитись від застосування спрощеної системи оподаткування та звітувати також у кінці року, але в річній декларації про майновий стан та доходи (пп. 296.5.1 ПКУ). 

У податковій декларації ФОП окремо відображають:

- щомісячні авансові внески;

- обсяг доходу, оподаткований за ставками ІІ групи єдиного податку;

- обсяг доходу, оподаткований за ставкою 15 відсотків (у разі перевищення обсягу доходу);

- доходи, отримані від здійснення операцій при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений вище (у разі наявності таких розрахунків).

ФОП ІІ групи єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів (п. 297.1 ПКУ):

- податку на доходи фізичних осіб з отриманого доходу;

- ПДВ з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України;

- податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок або нерухомого майна в оренду).

ФОП – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в т.ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, зобов’язані будуть подавати додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання у складі податкової декларації за 2023  рік (ст. 297-1 ПКУ).

В ньому, зокрема, зазначаються:

- кадастрові номери земельних ділянок, які використовуються для здійснення підприємницької діяльності, та для яких визначається мінімальне податкове зобов’язання, їх нормативна грошова оцінка та площа таких земельних ділянок;

- сума загального мінімального податкового зобов’язання щодо кожної земельної ділянки;

- загальна сума сплачених ФОП податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь протягом 2023 року;

- різниця між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.

Для ФОП ІІ групи різниця між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок буде обчислюватися шляхом віднімання від загального мінімального податкового зобов’язання загальної суми сплачених протягом 2023 року податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (п. 297-1.2 ПКУ).

До суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок належать:

- єдиний податок;

- ПДФО та військовий збір з доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції;

- ПДФО та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з ФОП ІІ групи у трудових або цивільно-правових відносинах;

- ПДФО та військовий збір з доходів фізичних осіб за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, за 2023 рік;

- земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, які використовуються ФОП для здійснення підприємницької діяльності (у разі переходу в 2023 році на спрощену систему оподаткування із загальної);

- рентна плата за спеціальне використання води (у разі її сплати).

У сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховують помилково та  надміру сплачені у 2023 році суми податків, зборів, платежів.

У разі використання земельної ділянки на праві емфітевзису ПДФО та військовий збір, сплачені під час здійснення виплат за таким договором емфітевзису, щорічно враховуються у частці, розрахованій пропорційно до річної суми нарахованої амортизації на нематеріальний актив у вигляді права користування земельною ділянкою за договором емфітевзису (п. 297-1.6 ПКУ).

При позитивному значенні різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок ФОП ІІ групи буде зобов’язаний збільшити визначену в податковій декларації за 2023 рік суму єдиного податку, що підлягає сплаті до бюджету, на суму такого позитивного значення.

До речі, сума єдиного податку в частині позитивного значення такої різниці не враховуватиметься у загальній сумі сплачених ФОП податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок у 2024 році.

Позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок є частиною зобов’язань з єдиного податку (п. 297-1.8 ПКУ).

Таким чином, за умови дотримання ФОП усіх вимог, він може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до ДПС не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.

Бута Наталія,

головний бухгалтер Юридична компанія GLS

Читайте усі бухгалтерські видання LIGA ZAKON на платформі LIGA360. Менше часу на пошук - більше інформації та аналітики. Обирай вигідний тариф за посиланням.

 

 

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини