Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Розбираємось, хто із працівників може претендувати на податкову соціальну пільгу та який її розмір у 2021 році

Податкова соціальна пільга (далі — ПСП) надає право роботодавцю зменшити суму місячного оподатковуваного доходу працівника у вигляді зарплати, отриманої від одного роботодавця. Алгоритм її надання виписаний у ст. 169 ПКУ.

Хто може розраховувати на ПСП

Скористатись ПСП може кожен працівник, який отримує зарплату, але за умов, якщо:

  • сума нарахованої йому місячної зарплати не перевищить граничного розміру доходу, який дає право на застосування ПСП (пп. 169.4.1 ПКУ);
  • не отримує одночасно стипендію, грошове чи майнове (речове) забезпечення як учень, студент, аспірант, ординатор, ад'юнкт, військовослужбовець, які виплачують з бюджету (пп. 169.2.3 ПКУ).

До того ж ПСП не застосовують до доходу від підприємницької, а також іншої незалежної професійної діяльності.

Натомість заборони для застосування ПСП до осіб, які отримають пенсії, в ПКУ відсутні.

Який граничний розмір доходу для ПСП у 2021 році

ПСП застосовують до зарплати, нарахованої працівнику упродовж звітного податкового місяця, якщо її розмір не перевищує місячний прожитковий мінімум, діючий для працездатної особи станом на 1 січня звітного податкового року, який помножений на 1,4 й округлений до найближчих 10 грн (пп. 169.4.1 ПКУ).

Оскільки розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2021 року дорівнює 2270 грн, тоді граничний дохід для застосування ПСП у 2021 році складає:

2270 грн х 1,4 = 3180 грн.

Всі бухгалтерські справи в порядку із LIGA360. Електронна звітність, перевірка контрагентів та уся інформаційно-правова база для впевненої роботи. Переконайтеся в надпотужних можливостях самі – замовляйте тестовий доступ до рішення LIGA360 Бухгалтер.

Які граничні розміри доходу для ПСП у 2021 році для працівників з дітьми

Граничний розмір доходу, який надає право на ПСП одному з батьків у випадку та в розмірах, передбачених пп. 169.1.2 ПКУ та пп.пп. "а" і "б" пп. 169.1.3 ПКУ, визначають як добуток граничного розміру доходу для застосування ПСП і відповідної кількості дітей (у 2021 році — 3180 грн х кількість дітей).

Тому, за наявності в працівника 2-ох і більше дітей до 18 років, граничний розмір доходу для ПСП зростає кратно кількості дітей та у 2021 році становитиме:

  • якщо двоє дітей — 6360 грн (3180 грн х 2);
  • якщо троє дітей — 9540 грн (3180 грн х 3) і т.д.

Водночас враховуйте, що право на збільшення розміру граничного доходу кратно кількості дітей має лише один із батьків, про що вказують у відповідній заяві про застосування ПСП.

Хто зможе скористатися правом на ПСП при мінімальній зарплаті у 2021 році

У 2021 році розмір мінімальної зарплати у розрахунку на місяць змінюється двічі (із 1 січня — 6000 грн, із 1 грудня — 6500 грн). Тож виходить, що переважна більшість працівників не зможе скористатися ПСП, бо вони отримуватимуть за умови повністю відпрацьованого місяця мінімально суму, що перевищує граничний дохід для застосування ПСП, — 3180 грн для 2021 року.

Проте все ж маємо окремі категорії осіб, які за певних умов матимуть право на ПСП у 2021 році навіть за такого рівня мінімальної зарплати:

  1. Особи, які працюють на умовах неповного робочого часу і при цьому сума їх місячної зарплати не перевищує граничний дохід для застосування ПСП, тобто 3180 грн. Приміром, якщо працівник оформлений на 0,5 ставки, то гарантований мінімальний розмір його зарплати становить: 6000 грн х 0,5 = 3000 грн, що менше, аніж 3180 грн, а значить можна застосувати ПСП.
  2. Працівник не відпрацював більше половини робочого часу місяця у зв’язку із відпусткою без збереження зарплати, відпусткою по догляду за дитиною до трьох років, або ж через призупинення діяльності його робочий час суттєво скоротили. Тоді можливий варіант, що його зарплата за місяць не перевищить показник в 3180 грн.
  3. Працівники із дітьми, але за умови, що місячна зарплата не перевищить кратно збільшеного граничного доходу для застосування ПСП на дітей.
Коли часу обмаль – вкрай необхідно тримати в фокусі найголовніше. Отримайте доступ до рішення LIGA360: Бухгалтер і перевіряйте контрагентів, звітуйтеся онлайн, читайте аналітичні матеріали та отримуйте автоматичні сповіщення про зміни в законодавстві.

Який розмір ПСП у 2021 році

Розмір загальної ПСП на 2021 рік, на яку може претендувати кожен працівник, становить 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), установленого законом на 1 січня звітного податкового року (пп. 169.1.1 ПКУ): 2270 грн х 50% = 1135 грн.

У свою чергу підвищені розміри ПСП застосують до зарплати пільгових категорій працівників, які перелічені у п. 169.1 ПКУ. Наведемо усі їх в таблиці 1.

Таблиця 1

 ПСП: хто має право на пільгу та в якому розмірі

Право на ПСП

Розмір пільги (грн)

Загальна ПСП для всіх платників податку (пп. 169.1.1 ПКУ)

1135,00

Підвищена пільга для платника податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років (100% загальної ПСП ), у розрахунку на кожну таку дитину (пп. 169.1.2 ПКУ)

1135,00

Підвищена пільга для платника податку, який відповідає одній з категорій, названих у пп. 169.1.3 ПКУ (150% загальної ПСП). При цьому пільгу на дітей згідно з пп.пп. "а" та "б" пп. 169.1.3 ПКУ надають у розрахунку на кожну дитину

1702,50

Підвищена пільга для осіб, перелічених у пп. 169.1.4 ПКУ (200% загальної ПСП)

2270,00

 

Також переглядайте статтю "Мінзарплата і прожитковий мінімум: що накалькулював нам 2021 рік" у виданні БУХГАЛТЕР&ЗАКОН. Для доступу до професійної аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, інших документів та інструментів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН поспішіть оформити заявку на та оцініть зручність і швидкість пошуку необхідних вам матеріалів.

За яким місцем роботи застосовують ПСП

ПСП застосовують до нарахованої зарплати працівника тільки за одним місцем його нарахування (виплати), що передбачає пп. 169.2.1 ПКУ. Обирає його працівник та вказує і заяві про застосування ПСП. Це може бути і місце роботи за сумісництвом. Проте у ситуації із внутрішнім сумісництвом, право на застосування ПСП можливо, коли сумарна зарплата від одного роботодавця не перевищує граничного доходу, що є малоймовірним.

Які документи подавати працівникові для застосування ПСП

Треба надати роботодавцю заяву про самостійне обрання місця застосування ПСП (пп. 169.2.2 ПКУ). Як правило, це роблять при прийнятті на роботу. Адже ПКУ не вимагає щорічно подавати заяву про застосування пільги.

У випадку із держслужбовцями ПСП до їх зарплати застосовують без подання заяви про застосування ПСП, але від них все ж вимагають надати підтвердні документів (при потребі) для встановлення підвищеного розміру пільги (пп. 169.2.3 ПКУ).

Тобто, працівники, котрі належать до пільгових категорій і мають право на ПСП на дітей або збільшений розмір ПСП (150% або 200%) разом із заявою подають відповідні підтверджуючі документи, перелік яких установлений Порядком подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затвердженим постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1227.

Скільки ПСП можна застосовувати одночасно

Якщо працівник має право на ПСП із двох або більше підстав, то застосовують одну з пільг за тією підставою, яка передбачає найбільший розмір (пп. 169.3.1 ПКУ).

Проте передбачене одне виключення для працівників, які утримують двох чи більше дітей, один (декілька) з яких є особою з інвалідністю. В такому випадку ПСП у розмірі 150% на дитину з інвалідністю додають до пільги у розмірі 100% на інших дітей.

Коли застосування ПСП припиняють

ПСП на дітей, котру надають у розрахунку на кожну дитину, застосовують до кінця року, в якому дитина досягає 18 років, а у разі її смерті до досягнення зазначеного віку - до кінця року, на який припадає смерть (пп. 169.3.3 ПКУ).

Що стосується решти категорій працівників, котрі мають право на підвищену ПСП у розмірі 150%, то її застосування припиняють з податкового місяця, що настає за місяцем, в якому платник податку втрачає свій пільговий статус.

Також зважайте, що ПСП надають з урахуванням останнього місячного податкового періоду, в якому платник податку помер або оголошений судом померлим чи визнаний судом безвісно відсутнім, або втрачає статус резидента, або був звільнений з місця роботи (пп. 169.3.4 ПКУ).

 

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини