Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Непередбачувані ситуації під година авіарейсів : як домогтися відшкодування

Зазвичай подорож літаком не приносить сюрпризів. Проте надзвичайні випадки все ж таки трапляються. Скасування й затримки рейсів відбуваються досить часто. Крім того, буває й так, що, придбавши авіакви...

Зазвичай подорож літаком не приносить сюрпризів. Проте надзвичайні випадки все ж таки трапляються. Скасування й затримки рейсів відбуваються досить часто. Крім того, буває й так, що, придбавши авіаквиток бізнес-класу, ви можете полетіти комфорт- або навіть економ-класом. Спричинення таких незручностей пасажирові можна компенсувати за рахунок авіаперевізника, головне знати як.

Скасування та затримка рейсу

Скасування та затримка рейсів, напевно, є найпоширенішим неприємним випадком, який може трапитися з пасажиром-мандрівником.

Відповідно до положень ст. ст. 103, 105 Повітряного кодексу та гл. 1, 3 розд. XVI Правил № 735 вимагати грошової компенсації від авіаперевізника в разі відмови в перевезенні, скасування або затримки рейсу можна за наявності таких умов:

1) ви маєте підтверджене бронювання на відповідний рейс (це бронювання, яке було зроблено в автоматизованій системі бронювання й підтверджено перевізником, - воно позначається у квитку (електронному квитку) позначкою "ОК");

2) ви присутні для проходження реєстрації на рейс у час, передбачений правилами перевізника й письмово зазначений (включаючи електронні засоби), або, якщо час реєстрації не вказано, не пізніше ніж за 45 хвилин до зазначеного часу відправлення;

3) вас, як пасажира, не поінформовано про скасування рейсу:

- за два тижні до запланованого часу відправлення;

- у період від 7 до 14 днів до запланованого часу відправлення і не було запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за 2 години до запланованого часу відправлення та прибути в кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через 4 години після запланованого часу прибуття;

- менш ніж за 7 днів до запланованого часу відправлення і не було запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за годину до запланованого часу відправлення та прибути в кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через 2 години після запланованого часу прибуття.

За наявності таких умов ви маєте законне право вимагати від авіаперевізника повернути протягом 7 днів повну вартість квитка або змінити маршрут поїздки й відправлення при першій можливості та наявності вільних місць у літаку.

Також, крім вартості авіаквитка та можливості зміни маршруту, перевізник повинен виплатити вам грошову компенсацію в таких розмірах:

250 євро - для рейсів дальністю до 1500 км;

400 євро - для рейсів дальністю від 1500 до 3500 км;

600 євро - для рейсів дальністю понад 3500 км (дізнатися дальність вашого рейсу (кілометраж) можна на стійці реєстрації перед відправленням).

Проте авіаперевізник не сплатить вам компенсацію, якщо він зможе надати підтвердження того, що причиною скасування рейсу була дія надзвичайних обставин або непереборної сили, яким не можна було запобігти. Такими надзвичайними обставинами можуть бути, зокрема (але не виключно), воєнні дії, масові безлади, диверсія, ембарго, пожежі, паводки чи інші стихійні лиха, вибухи, дії чи бездіяльність державних органів, страйки, технічні перешкоди, що виникли внаслідок відмови та збоїв, несправностей систем електропостачання, зв'язку, комунікацій, обладнання, програмного забезпечення тощо.

У разі затримки рейсів дальністю до 1500 км на 2 години, дальністю від 1500 до 3500 км на 3 години, дальністю понад 3500 км на 4 години відповідно до ст. 106 Повітряного кодексу та гл. 4 розд. XVI Правил № 735 ви можете вимагати від авіакомпанії:

- харчування;

- здійснити два безкоштовні дзвінки;

- відправити телекс-, факс-повідомлення чи повідомлення електронною поштою, якщо для цього є технічні умови.

Якщо затримка рейсу перевищує 5 годин, то авіаперевізник має запропонувати на вибір: відшкодування вартості перевезення протягом 7 днів або зміну маршруту (чи відправлення при першій можливості та наявності вільних місць у літаку).

Пониження класу перевезення

Варто знати, що, якщо під час перельоту вас розмістили в класі обслуговування вищому, ніж той, що передбачений у квитку, нічого доплачувати авіаперевізнику за luxury-поїздку не потрібно. І останній, своєю чергою, не має права від вас вимагати будь-якої додаткової плати за це.

У протилежному разі, якщо ви оплатили комфорт- або бізнес-клас, а подорож супроводжувалася обслуговуванням економ-рівня, гл. 5 розд. XVI Правил № 735 передбачено можливість компенсації пасажирові протягом 7 днів факту пониження в класі обслуговування, виходячи з такого співвідношення:

- 30 % від застосованого тарифу для всіх рейсів дальністю до 1500 км; або

- 50 % від застосованого тарифу для всіх рейсів дальністю від 1500 до 3500 км; або

- 75 % від застосованого тарифу для всіх інших рейсів, не зазначених у двох пунктах вище.

При цьому вказано, що таку компенсацію розраховують за кожен "сегмент" рейсу (у якому здійснено пониження у класі обслуговування) окремо. Тобто, якщо ви летите з Києва до Нью-Йорка з пересадкою в Мілані й саме від Києва до Мілана ви подорожували нижчим класом обслуговування, то компенсацію ви зможете отримати тільки щодо цієї частини маршруту (Київ - Мілан), а не всього рейсу Київ - Мілан - Нью-Йорк.

Овербукінг

Поняття "овербукінг" (англ. overbooking) є порівняно новим явищем у сфері цивільної авіації, яке прийшло із США. Аналіз ринку авіаперевезень пасажирів засвідчив, що на будь-який рейс завжди припадає кілька відсотків пасажирів, які, забронювавши політ, з особистих причин не прибувають для відльоту на визначену дату. Аби не літати напівпорожнім літаком, авіаперевізники почали продавати квитків більше, ніж повітряне судно може вмістити.

Поняття овербукінгу використовують і в тому випадку, коли перед вильотом перевізники змінюють технічно несправний літак на новий, який, проте, поступається пасажиромісткістю першому.

Овербукінг визначено в Правилах № 735 як "рейс з надлишком броні", по суті, він є відмовою авіакомпанії від перевезення пасажира. У разі настання такого випадку застосуванню підлягають положення, що регулюють порядок надання компенсації пасажирам у разі скасування, відмови в перевезенні.

Як діяти?

З повним текстом статті можна ознайомитись за посиланням (модуль БУХГАЛТЕР&ЗАКОН інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН)

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему