Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Готуємося до відпустки: надання, розрахунок, коригування

Готуємося до відпустки: надання, розрахунок, коригування

Основними нормативними актами, що визначають порядок надання відпусток, розрахунок відпускних, коригування середньої зарплати у зв'язку з підвищенням посадових окладів (тарифних ставок), є: КЗпП, Закон України "Про відпустки" від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі - Закон про відпустки), Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100 (далі - Порядок № 100).

Тож розгляньмо найпоширеніші запитання, що виникають під час надання відпусток.

Щорічні відпустки: порядок надання та стаж

Чи включається до стажу для щорічних відпусток період щорічних основних і додаткових відпусток за попередній робочий рік?

ВІДПОВІДЬ: Порядок зарахування стажу для надання щорічних основних і додаткових відпусток визначає ст. 9 Закону про відпустки.

До стажу для надання щорічної основної відпустки зараховується час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігалися місце роботи (посада) і зарплата повністю або частково (п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки). Тобто період відпустки, який оплачується з розрахунку середньої зарплати, включається для стажу для надання щорічної основної відпустки.

До стажу для надання щорічної додаткової відпустки зараховується час щорічних основної та додаткових відпусток за роботу зі шкідливими, важкими умовами та за особливий характер праці (п. 2 ч. 2 ст. 9 Закону про відпустки).

Отже, період щорічних основної та додаткових відпусток, що припали на попередній робочий рік, включають до стажу для надання таких відпусток за поточний робочий рік.

Liga:REPORT - сучасний хмарний сервіс для реєстрації податкових накладних: легко створювати (є підказки по заповненню); усе в одному вікні; звірка з ЄРПН; масова відправка; а незабаром - контроль ризикованості блокування ПН.

Спробуйте прямо зараз. 7 днів БЕЗКОШТОВНО без обмежень.

Чи може надаватися щорічна додаткова відпустка за роботу за комп'ютером продавцеві, який приймає замовлення та виписує документи, якщо це не безперервна робота?

ВІДПОВІДЬ: Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається відповідно до ст. 8 Закону про відпустки. Вона надається працівникам, робота та професії яких наведені у Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, наведеному в додатку 2 до постанови КМУ від 17.11.1997 р. № 1290 (далі - Список № 2).

Серед працівників загальних професій для всіх галузей у п. 5 р. ХХІІ Списку № 2 є також працівники, які працюють на електронно-обчислювальних й обчислювальних машинах. Максимальна тривалість щорічної додаткової відпустки працівникам, які працюють за комп'ютером, становить 4 к.дн.

Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника у цих умовах (ч. 2 ст. 8 Закону про відпустки).

До стажу роботи, що надає право на щорічні додаткові відпустки, передбачені ст. 8 Закону про відпустки), зараховується час фактичної роботи зі шкідливими, важкими умовами чи з особливим характером праці, якщо працівник зайнятий у цих умовах не менш як половину тривалості робочого дня, установлену для працівників такого виробництва, цеху, професії або посади (п. 1 ч. 2 ст. 9 Закону про відпустки).

Отже, для надання щорічної додаткової відпустки має бути дотримано таких умов:

· перелік посад, професій працівників, яким надають щорічну додаткову відпустку за роботу за комп'ютером, а також їхня конкретна тривалість мають бути визначені колдоговором або передбачені умовами трудового договору;

· посадова інструкція (службові обов'язки) працівника повинні передбачати роботу за комп'ютером;

· роботодавцеві варто організувати та вести облік робочого часу в особливих умовах (часу безпосередньої роботи за комп'ютером);

· до стажу для надання щорічної додаткової відпустки за роботу за комп'ютером зараховують лише дні, у які працівник трудився в таких умовах не менш як половину робочого часу, а також періоди щорічних основної та додаткових відпусток.

Отже, продавець матиме право на щорічну додаткову відпустку за роботу за комп'ютером, якщо її надання передбачено колдоговором, визначена конкретна тривалість відпустки, ведеться облік робочого часу безпосередньо за комп'ютером, і він працює в таких умовах не менше половини робочого часу.

Працівника прийнято у 2016 році на роботу за сумісництвом, а з 1 січня 2017 року його переведено на основне місце роботи. Як рахувати стаж для надання щорічної відпустки: з 2016-го чи з 2017 року?

ВІДПОВІДЬ: Робота за основним місцем роботи й за сумісництвом - це різні юридично не пов'язані трудові договори. Тому законодавство не передбачає можливості переведення працівника з роботи за сумісництвом на основне місце роботи.

Відлік робочого року для надання щорічної відпустки розпочинають із дня укладення трудового договору, тобто з 1 січня 2017 року (ч. 1 ст. 6 Закону про відпустки).

Тому працівника мали звільнити з роботи за сумісництвом і після надання ним трудової книжки оформити на основне місце роботи. Звісно, у разі звільнення з роботи за сумісництвом працівнику повинні були виплатити грошову компенсацію за невикористані відпустки. Про те, що потрібно звільняти працівника з роботи за сумісництвом, а потім приймати на основну роботу, а не переводити, зазначало й Мінсоцполітики в листі від 14.06.2016 р. № 121/06/187-16.

Головним аргументом щодо звільнення з роботи за сумісництвом та прийняття цієї ж особи на основне місце роботи є те, що не можна переводити працівника на інше місце роботи, якщо його ще не прийняли на роботу. Як відомо, запис про роботу за сумісництвом на прохання працівника вносить роботодавець за основним місцем роботи (попередній роботодавець) одним рядком. Фонд соцстраху також наголошував, що переведення в такому випадку неможливе у зв'язку з тим, що оплату лікарняних нараховують окремо за основним місцем роботи й за сумісництвом.

Таким чином, працівника слід звільнити з роботи за сумісництвом, а потім прийняти на основне місце роботи, тоді не буде жодних проблем ні з наданням відпустки, ні з оплатою тимчасової непрацездатності.

Підприємство надавало працівникам щорічні відпустки за календарний рік, а не за робочий рік, який рахується з дати прийняття на роботу. Що варто зробити для того, аби розпочати надавати щорічні відпустки за відпрацьований робочий рік...

Інші питання, пов'язані з наданням щорічних відпусток читайте в матеріалі "Готуємося до відпустки: надання, розрахунок, коригування" видання "Інтерактивна бухгалтерія"за посиланням.

Для получения доступа к вышеупомянутым и прочим материалам сервиса "Интерактивная бухгалтерия" - воспользуйтесь БЕСПЛАТНЫМ 3-дневным доступом к сервису.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему