СОЦІАЛЬНЕ СТРАХУВАННЯ
Заяву-розрахунок можна сформувати за допомогою будь-якого програмного забезпечення
Для подання заяви-розрахунку та повідомлення про виплату коштів застрахованим особам із застосуванням ЕЦП до Фонду соцстрахування страхувальник повинен укласти договір про подання електронних документів до Фонду соціального страхування України (далі - Договір) з робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України.
Дія Договору поширюється на такі електронні документи:
· звіт Ф4-ФСС з ТВП;
· заява-розрахунок та повідомлення про виплату коштів застрахованим особам.
Для приймання електронних документів від страхувальників Фонд соцстрахуваннявикористовує існуючу Автоматизовану інформаційну систему приймання електронних документів, яка використовувалася для приймання звіту Ф4-ФСС з ТВП.
Клієнтське спеціалізоване програмне забезпечення для подання електронних документів до Фонду соцстрахування страхувальник вибирає самостійно.
За повідомленням Фонду соцстраху.
Фонд соцстраху пропонує єдиний звіт за боргами по страхових коштах
На даний час страхувальники подають звіти до Фонду соцстрахування за двома формами, а саме:
· Звіт щодо сплати заборгованості зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затверджений постановою правління ФСС від НВ від 30.11.2010 р. № 31;
· Звіт по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затверджений постановою правління ФСС з ТВП від 18.01.2011 р. № 4.
Таким чином, на сьогодні існує дві постанови, які мають один і той самий предмет регулювання - надання звітності щодо проведення виплат застрахованим особам, що створює недоцільну множинність нормативно-правових актів.
Тому постає питання розробки та запровадження єдиної форми звітності страхувальника по заборгованості зі сплати страхових коштів до Фонду соцстрахування.
Задля цього розроблено проект постанови Правління Фонду соцстрахування "Про деякі питання обліку заборгованості страхувальників зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України".
Проект постанови встановлює, що страхувальники, які мають заборгованість зі сплати страхових коштів за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням з тимчасової втрати працездатності та/або за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, починаючи зі звіту за І квартал 2019 року, подають до відділень робочих органів виконавчої дирекції Фонду Звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України до повного погашення заборгованості за формою, наведеною у додатку до постанови.
При цьому, у разі погашення страхувальником заборгованості зі сплати страхових коштів до Фонду до кінця звітного періоду, звітність до Фонду не подається.
Водночас надання страхувальниками звіту по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням за підсумками 2018 року здійснюється відповідно до Порядку № 4, тобто востаннє звітувати за формою Ф4-ФСС з ТВП пропонують за 2018 рік.
Liga: REPORT - сучасний хмарний сервіс подання звітності та реєстрації податкових накладних. Лише у Liga: REPORT - аналіз ризиків блокування ПН/РК за кодом УКТ ЗЕД/ДКПП, перевірка реєстраційного ліміту ПДВ, а також миттєвий обмін документами з контрагентами. Спробуйте прямо зараз. 7-денний тестовий доступ без обмежень. |
ЄСВ
Таблиця 5 Звіту з ЄСВ: відповіді на поширені запитання
Страхувальникам вперше до 20 вересня довелося подавати оновлену форму звіту, починаючи зі звітного періоду - серпень 2018 року.
Звісно, найбільше питань виникало до заповнення таблиці 5 форми Д4 (Звіт з ЄСВ).
ГУ ДФС у Черкаській області наводить відповіді на часті запитання від страхувальників.
Серед них:
1. Таблиця № 5 в полі 16 "документ підстава про початок, кінець трудових відносин", яку треба вказати підставу при укладанні договорів цивільно-правового характеру?
При заповненні реквізиту 16 необхідно вказати реквізити договору цивільно-правового характеру (номер та дата укладання).
2. Таблиця № 5 поле 12 професійна назва роботи чи необхідно заповнювати при використання договорів ЦПХ? Звідки брати назви професії назви роботи код професії? Чи необхідно вказувати в класифікаторі професій ЗКППТР, якщо заповнений код КП?
В разі укладання договору цивільно-правового характеру в звітному періоді при заповнення таблиці 5 реквізити 12-15 не заповнюються.
3. Таблиця 5, якщо особа протягом місяцю змінила посаду в тій же організації. Як її відображати в таблиці 5?
В разі зміни посади застрахованою особою в таблиці 5 заповнюється дві строки по цій особі, одна містить дані про завершення роботи на першій посаді, а інша про початок роботи на другій посаді.
4. Чи необхідно відображати всіх наявних працівників у таблиці 5 із зазначенням назви професії, посади перший раз для занесення даних?
У разі якщо за даними страхувальника протягом звітного періоду не було зафіксовано фактів укладання та розірвання трудових угод або цивільно-правових договорів, зміни посади, термінів проходження військової служби або надання відповідної відпустки, таблиця 5 та не надається.
Аби страхувальникам нічого не проґавити під час звітування з ЄСВ, в темі тижня "Звіт з ЄСВ" надано добірку аналітичних матеріалів.
Для получения доступа к материалам сервиса "Интерактивная бухгалтерия" - воспользуйтесь ТЕСТОВЫМ 3-дневным доступом к сервису. |
ПДВ
ДФС оновить блокувальні критерії за якими моніторить податкові накладні
З метою удосконалення порядку моніторингу податкових накладних/розрахунків коригування, які подано на реєстрацію в ЄРПН, було підготовлено проект постанови КМУ "Про внесення змін до пункту 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".
З урахуванням змін, які внесе цей проект до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117, норми п. 3 цього порядку передбачатимуть перевірку податкових накладних/розрахунків коригування (крім розрахунків коригування, складених у випадку зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (продавцю)), що подаються на реєстрацію в ЄРПН до проведення моніторингу, відповідно до таких ознак:
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, у яких період реєстрації відмінний від періоду їх складання), зареєстрованих у ЄРПН в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. грн за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений платником податку в таких податкових накладних/розрахунках коригування в поточному місяці не перевищує 50 тис. грн на одного покупця - платника податку, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D>0,05, Р<Рмх1,4.
Текст проекту наказу опублікувала на своєму офіційному веб-сайті ДФСУ.
Графи "Коригування кількості" і "Коригування вартості" в РК одночасно НЕ заповняють
Якщо після складання і реєстрації в ЄРПН податкової накладної відбувається зміна номенклатури товарів/послуг, постачальник (продавець) складає розрахунок коригування до такої податкової накладної, у якому зі знаком "-" зазначає показники рядків податкової накладної, номенклатура товарів/послуг по яких змінюється (такі рядки "обнуляються"). При цьому у графі 1 такого розрахунку коригування в обов'язковому порядку вказуються №№ за порядком рядків податкової накладної, що коригується.
Для додавання нових (змінених) товарних позицій (номенклатури) в розрахунку коригування до такої податкової накладної в окремих рядках зазначаються показники по товарах/послугах, що додаються (нові товарні позиції). При цьому, у графі 1 такого розрахунку коригування таким новим товарним позиціям присвоюються нові чергові порядкові номери рядків, яких не було в податковій накладній, що коригується.
У графі 2 розрахунку коригування у всіх рядках, які заповнюються у зв'язку із зміною номенклатури товарів/послуг, зазначається причина коригування - зміна номенклатури.
У графах 7 та 13 відповідних рядків розрахунку коригування зі знаком "-" вказуються показники "Кількість" та відповідно "Обсяги постачання (без ПДВ)" щодо товарів, номенклатура яких коригується, при цьому усі інші показники рядка податкової накладної, який коригується, зазначаються у розрахунку коригування незміненими.
Графи 9 та 10 такого розрахунку коригування не заповнюються (зазначені графи не повинні містити жодних символів - нулів, прочерків, пробілів, тощо).
Враховуючи зазначене, з метою реєстрації в ЄРПН такого розрахунку коригування платнику ПДВ необхідно перевірити наявність зайвих символів (нулів, прочерків, пробілів тощо) у графах розрахунку коригування, які не підлягають заповненню (зокрема, у графах 9 та 10 "Коригування вартості: зміна ціни/кількість постачання товарів/послуг").
Див. ІПК ДФСУ від 28.09.2018 р. № 4240/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.
Зараховуємо передоплату за послуги у рахунок сплати штрафу: чи складати РК
латник ПДВ надає послуги з організації та проведення заходів. Відповідно до умов договору, у разі відміни або перенесення заходу замовник сплачує штраф. У разі здійснення замовником попередньої оплати її частина поверненню замовнику не підлягає та зараховується в рахунок погашення суми такого штрафу. Чи потрібно в такому разі складати розрахунок коригування (коригувати ПДВ-зобов'язання)?
На дату отримання від замовника попередньої оплати за договором про надання послуг з організації та проведення заходів платник податку повинен визначити податкові зобов'язання, скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.
У разі зарахування такої попередньої оплати в рахунок погашення штрафних санкцій, які відповідно до п. 188.1 ПКУ не підлягають оподаткуванню, сума такої попередньої оплати змінює цільове призначення (не спрямовується в рахунок оплати вартості послуг з проведення заходу, які підлягають оподаткуванню). Тому платник ПДВ у цьому випадку повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної на суму такої попередньої оплати, у графі 2 якого зазначити причину коригування "Повернення товару або авансових платежів".
Таке роз'яснення надала ДФСУ в ІПК від 28.09.2018 р. № 4242/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.
Послуги оплачує третя сторона: на кого складати податкову накладну
Підприємство є стороною трьохстороннього договору, предметом якого є розробка містобудівної документації, а саме, детального плану території земельної ділянки на території сільської ради (за межами населеного пункту) району.
Умовами договору визначено, що районна державна адміністрація (Сторона 1) є замовником містобудівної документації, розробку якої (виконання замовлення Сторони 1) здійснює державне підприємство (Сторона 3), а підприємство (Сторона 2) здійснює оплату послуг виконавцю на умовах та в строки згідно договору.
Тут має місце постачання послуг і, відповідно, така операція є об'єктом оподаткування ПДВ (відповідно до пп. 14.1.185 і п. 185.1 ПКУ).
При цьому, якщо згідно з договором замовником (отримувачем) послуги з розробки містобудівної документації є Сторона 1, то відповідно до п. 201.1 ПКУ державне підприємство (Сторона 3), яке є виконавцем послуги, на дату отримання попередньої оплати зобов'язане скласти податкову накладну саме на замовника послуги (незалежно від того, що згідно з умовами договору оплати таких послуг здійснює інша особа (Сторона 2)).
Див. ІПК ДФСУ від 28.09.2018 р. № 4199/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.
Із публічного у приватне: ПДВ-наслідки перетворення підприємства
Зміна організаційно-правової форми підприємства з ПАТ у ТОВ має свої податкові наслідки, зокрема і щодо ПДВ. Деякі з них озвучили податківці (див. ІПК від 28.09.2018 р. № 4227/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).
По-перше, операція з передачі майна від платника, який реорганізується, шляхом перетворення, до його правонаступника не є об'єктом оподаткування ПДВ.
По-друге, у разі якщо за результатами останнього податкового періоду особа має право на отримання бюджетного відшкодування, таке відшкодування надається протягом строків, визначених розд. V ПКУ, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник ПДВ на дату отримання такого бюджетного відшкодування, чи ні.
По-третє, за умови заповнення правонаступником у складі декларації з ПДВ таблиці 3 додатка 2, підлягає заповненню і рядок 16.3. У цьому рядку зазначається підтверджена документальною перевіркою сума від'ємного значення реорганізованого платника ПДВ, що переноситься до податкового кредиту правонаступника.
По-четверте, якщо при проведенні реорганізації платника, шляхом перетворення, відбувається анулювання реєстрації його як платника ПДВ та реєстрація правонаступника як новоствореного платника, то такий правонаступник не має права на податковий кредит за ПН/РК, що були складені і зареєстровані в ЄРПН на реорганізованого платника.
Добірку корисних матеріалів щодо податкових наслідків реорганізації юросіб можна знайти тут.
Для отримання безкоштовного доступу протягом 72 годин до аналітики інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть всі переваги послуг, що надаються. |
ЗВІТНІСТЬ
З форми Податкової декларації з рентної плати виключено непотрібні додатки
До форми Податкової декларації з рентної плати, затвердженої наказом Мінфіну від 17.08.2015 р. № 719, внесено зміни (наказ Мінфіну від 21.08.2018 р. № 707).
Головна суть змін - виключення додатків 2, 4, 10, 11, а також згадки про них в основній частині декларації.
Відзначимо, що вилучені додатки аналогічні додаткам 21, 41, 101, 111, однак розраховані на квартальний звітний період. Водночас, оскільки відповідна звітність згідно з ПКУ подається щомісяця, на практиці вони не застосовувалися.
Зміни набирають чинності з 12 лютого 2019 року.
Архів файлів про подання електронної звітності: скільки зберігати
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадала, що архів файлів про подання звітності контролюючим органам в електронному вигляді (у тому числі якщо перевірка не проводилась 3 роки) повинен зберігатися у платника податків не менш як 1 095 днів (2 555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до ст. 39 ПКУ) з дня подання податкової звітності.
Оновлено довідники податкових пільг станом на 01.10.2018
ДФСУ оприлюднила Довідник № 90/1податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, та Довідник № 90/2 інших податкових пільг.
Із 1 жовтня застосовується новий Закон про аудиторську діяльність
З 1 жовтня вводиться в дію Закон № 2258-VIII "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність". Таким чином, Закон "Про аудиторську діяльність" втратив чинність.
Закон визначає правові засади аудиту фінансової звітності, провадження аудиторської діяльності в Україні та регулює відносини, що виникають при її провадженні.
Зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за порушення порядку оприлюднення фінансової звітності або консолідованої фінансової звітності, а також за ненадання аудитором інформації до Органу громадського нагляду за аудиторською діяльністю почнуть діяти з 7 лютого 2019 року.
24 листопада 2017 року в Прес-центрі ІА "ЛІГАБізнесІнформ" дві найбільші професійні організації: Федерація професійних бухгалтерів і аудиторів України (ФПБАУ) і Спілка аудиторів України (САУ), підписали Меморандум про консолідацію професій бухгалтера й аудитора. Що це означає для професії та які цілі консолідації, ми розповімо в статті "Консолідація професій бухгалтера й аудитора: крига скресла" видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН.
Для отримання безкоштовного доступу протягом 72 годин до аналітики інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть всі переваги послуг, що надаються. |
АДМІНІСТРУВАННЯ ПОДАТКІВ
Затверджено реєстр ВПП на 2019 рік
Офіс великих платників податків повідомляє, що наказом ДФС України від 26.09.2018 р. № 617 затверджено Реєстр великих платників податків на 2019 рік.
Так, кількість великих платників на наступний рік збільшилася на 136 ВПП або на 10% у порівнянні з попереднім роком та складає 1500 ВПП, що свідчить про позитивні тенденції розвитку економіки нашої держави.
Liga: REPORT - сучасний хмарний сервіс подання звітності та реєстрації податкових накладних. Лише у Liga: REPORT - аналіз ризиків блокування ПН/РК за кодом УКТ ЗЕД/ДКПП, перевірка реєстраційного ліміту ПДВ, а також миттєвий обмін документами з контрагентами. Спробуйте прямо зараз. 7-денний тестовий доступ без обмежень. |
Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку у Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.