Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Інвентаризація для всіх: процедура й основні правила

16.45, 25 жовтня 2018
10493
0

В матеріалі розглянемо, як створюють інвентаризаційну та робочі комісії, як правильно організувати процедуру інвентаризації та інше.

Госпрозрахункові підприємства та бюджетні установи під час проведення інвентаризації керуються Положенням про інвентаризацію активів і зобов'язань, затвердженим наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. № 879 (далі - Положення № 879).

Створення та склад інвентаризаційної комісії

Перелік осіб, яких керівник може включити до складу інвентаризаційної комісії, визначено п. 1 р. ІІ Положення № 879. Так, інвентаризаційна комісія створюється із представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби (представників аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, підприємців-фізосіб, які ведуть бухоблік на підприємстві на договірних засадах) і досвідчених працівників підприємства (інженерів, технологів, механіків, виконавців робіт, товарознавців, економістів, бухгалтерів).

Інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства. Як бачимо, тепер немає вимоги обов'язково включати головного бухгалтера до складу інвентаризаційної комісії.

Також до складу інвентаризаційної комісії можна включати членів ревізійної комісіїгосподарського товариства. А ось представників структурного підрозділу внутрішнього аудиту починаючи з 30.10.2015 не включають до складу інвентаризаційної комісії.

У випадку коли бухгалтерський облік веде безпосередньо керівник, він же самостійно очолює інвентаризаційну комісію (абз. 2 п. 1 р. ІІ Положення № 879).

Зверніть увагу

Інвентаризація проводиться повним складом інвентаризаційної комісії (робочої інвентаризаційної комісії) та в присутності матеріально відповідальної особи. Проте матеріально відповідальних осіб не включають до складу робочої інвентаризаційної комісії, яка перевіряє активи, що перебувають у таких осіб на відповідальному зберіганні (абз. 5 п. 1, абз. 2 п. 2.4 р. ІІ Положення № 879).

Бюджетні установи до складу інвентаризаційних комісій (робочих інвентаризаційних комісій) можуть включати представників централізованої бухгалтерії, яка їх обслуговує.

Робочі інвентаризаційні комісії: організація роботи

На підприємствах, де через великий обсяг об'єктів інвентаризації не може бути здійснено інвентаризацію однією комісією, утворюють інвентаризаційні комісії та робочі інвентаризаційні комісії.

Голову та склад робочих інвентаризаційних комісій для проведення інвентаризації безпосередньо в місцях зберігання матцінностей та виробництва затверджує розпорядчим документом керівник підприємства (установи). До складу робочих інвентаризаційних комісій включають представників апарату управління, бухгалтерської служби, досвідчених працівників підприємства (установи), які знають об'єкт інвентаризації, ціни та первинний облік.

Як і раніше, заборонено призначати головою інвентаризаційної робочої комісії два роки поспіль одного й того самого працівника - для перевірки активів, що знаходяться на зберіганні в тих же матеріально відповідальних осіб (абз. 1 п. 2.4 р. ІІ Положення № 879).

До складу робочих інвентаризаційних комісій можна включати членів інвентаризаційних комісій. Однак матеріально відповідальних осіб не включають до складу робочих інвентаризаційних комісій для перевірки активів, які знаходяться на їхньому зберіганні.

Завдання та повноваження інвентаризаційних комісій

Метою інвентаризації є саме перевірка фактичної наявності й відповідності даним бухобліку, а також стану активів, а не їх умов і порядку їх зберігання (п. 5 р. І Положення № 879). Тому інвентаризаційні комісії не повинні відстежувати забезпечення умов зберігання матцінностей, оскільки це є завданням матеріально відповідальних осіб.

Проте комісія повинна з'ясувати, у якому стані перебуває майно, що інвентаризується. Якщо майно знаходиться в не придатному для використання стані та, як наслідок, не відповідає визначенню активу (немає потенціалу корисності й не може приносити економічних вигід), то його включають до окремого інвентаризаційного опису з метою прийняття рішення про його подальшу долю.

Суцільна інвентаризація повинна охоплювати всі види зобов'язань і всі активи підприємства незалежно від їх місцезнаходження, у т.ч. предмети, що передані в прокат, оренду чи перебувають на реконструкції, модернізації, консервації, у ремонті, запасі або резерві незалежно від технічного стану.

Тому інвентаризації підлягають активи та зобов'язання, які обліковуються на позабалансових рахунках, зокрема…

Про процедуру інвентаризації читайте у продовженні матеріалу "Інвентаризація для всіх: процедура й основні правила" газети "Інтерактивна бухгалтерія" читайте за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему