Підходи до відображення основних засобів у МСФЗ-звітності в багатьох питаннях подібні до П(С)БО-вимог. При цьому є низка моментів, за якими профільний МСБО 16 докорінно відрізняється від П(С)БО 7. Зокрема, МСФЗ не передбачає можливості зупинення нарахування амортизації в період тимчасового виведення з експлуатації об'єкта основних засобів. Як до такого підходу ставитимуться податкові органи та чи не визнаватимуть основний засіб невиробничим на період фактичного невикористання - далі в матеріалі.
Компанії, які складають фінансову звітність відповідно до МСФЗ, щодо основних засобів повинні дотримуватися вимог МСБО 16. Параграф 55 цього Стандарту, зокрема, установлює такі правила нарахування амортизації:
1. Основний засіб розпочинають амортизувати з того моменту, коли він стає придатним для використання. Тобто коли його доставлено до місця розташування й приведено у стан, у якому цей об'єкт придатний до експлуатації в спосіб, визначений управлінським персоналом. На відміну від П(С)БО 7, компанії, що звітують за МСФЗ, не повинні чекати фактичної дати введення в експлуатацію, аби почати нараховувати амортизацію.
2. Амортизацію не припиняють, якщо актив не використовують або він вибуває з активного використання, доки актив не буде амортизовано повністю. Тобто МСБО 16 не передбачає припинення амортизації на період тимчасового виведення основного засобу з експлуатації*, наприклад, на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання, консервації чи з інших причин. У цьому й полягає одна з відмінностей МСБО 16 від П(С)БО 7.
------------------------
* Амортизація активу може дорівнювати нулю лише в разі застосування виробничого методу в періоді, у якому не було виробництва.
Такий підхід до нарахування амортизації в МСФЗ-обліку ґрунтується на тому, що економічні вигоди, пов'язані з основним засобом, можуть бути зменшені не лише через безпосередню експлуатацію активу. До цього може призвести технічне або комерційне старіння активу, а також його моральний і фізичний знос.
Припиняють амортизувати основний засіб на першу з дат: або на дату переведення до необоротних активів, утримуваних для продажу, або на дату припинення визнання активом.
Отже, згідно зМСБО 16 основний засіб амортизують із моменту придатності до використання аж до дати вибуття без жодних перерв у періодах невикористання.
Спроектуємо податкові правила на такі вимоги МСБО 16
Продовження матеріалу "Табу на зупинення амортизації в МСФЗ-обліку: чи розраховувати на податкову амортизацію" видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН читайте за посиланням.
Для отримання доступу до іншої аналітики інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оціните весь обсяг і переваги послуг, що надаються.