Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Резерв відпусток: правила обчислення й облік

14.35, 11 червня 2019
8478
0

Один із найпопулярніших видів забезпечень для відшкодування майбутніх витрат є резерв відпусток. Пригадаймо, чи обов’язково створювати резерв відпусток? Як його обчислювати? Як він впливає на базу обк...

Чи обов'язково створювати резерв відпусток

Так, підприємство зобов'язане створювати резерв відпусток. За п. 7 П(С)БО 26 "Виплати працівникам" виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню, визнають зобов'язаннями через створення забезпечення у звітному періоді. Оскільки оплата відпусток - це оплата невідпрацьованого часу, на її виплату також створюють забезпечення, або так званий резерв відпусток. Безпосередньо про це йдеться й у п. 13 П(С)БО 11 "Зобов'язання": забезпечення створюються для відшкодування наступних (майбутніх) операційних витрат, зокрема на виплату відпусток працівникам.

Забезпечення - це зобов'язання з невизначеними сумою або часом погашення на дату балансу.

(п. 4 П(С)БО 11)

Забезпечення створюють, якщо одночасно виконуються такі умови (п. 14 П(С)БО 11, п. 14 МСБО 37 "Забезпечення, непередбачені зобов'язання та непередбачені активи"):

· унаслідок минулих подій виникає зобов'язання, погашення котрого, як очікується, призведе до зменшення ресурсів, що передбачають одержання економічних вигід;

· існує ймовірність, що вибуття ресурсів, які передбачають одержання економічних вигід, необхідне для виконання зобов'язання;

· оцінка забезпечення може бути достовірно визначена.

Усе щойно сказане стосується відпускних.

По-перше, роботодавець зобов'язаний надати й оплатити щорічну відпустку - ст. 74 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП), ст. 2 Закону України "Про відпустки" від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі - Закон про відпустки). Очевидне очікування вибуття ресурсів необхідне для виконання поточного зобов'язання внаслідок минулої події (працевлаштування працівника).

По-друге, нескладно достовірно оцінити обсяги вибуття, оскільки відомі тривалість відпусток і зарплата працівників.

По-третє, якщо мовити про визначення терміна "забезпечення", зрозуміло, що роботодавцеві не відомі точна сума витрат і точний час їх понесення (графік відпусток усе ж має доволі гнучкий характер).

Отже, під відпускні необхідно обов'язково створювати забезпечення (тобто резерв). Про необхідність створення резерву відпусток чітко зазначає також Мінфін у листах від 23.01.2014 р. № 31-08410-07-10/1550, від 09.06.2006 р. № 31-34000-20-25/12321.

Як виняток - мають право не створювати резерву відпусток, а визнавати відповідні витрати в періоді їх фактичного понесення:

· суб'єкти мікропідприємництва;

· єдинники груп 3 і 4.

Нагадаємо

Згідно із ч. 2 ст. 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р. № 996-XIV, мікропідприємствами є підприємства, показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

· балансова вартість активів становить до 350 тис. євро;

· чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - до 700 тис. євро;

· середня кількість працівників - до 10 осіб.

Свій вибір (створювати забезпечення, зокрема резерв відпусток, чи ні) мікропідприємства та єдинники груп 3 і 4 прописують у наказі (положенні) про облікову політику. За умови прийняття рішення про створення резервів у наказі про облікову політику наводять перелік створюваних забезпечень (п. 2.1 Методичних рекомендацій щодо облікової політики підприємства, затверджених наказом Мінфіну України від 27.06.2013 р. № 635).

Для чого потрібно створювати резерв відпусток

Працівники, як правило, полюбляють ходити у відпустку влітку (тобто це період масових відпусток) або ж поєднувати дні відпустки з новорічними святами. Словом, рівномірності в розподілі відпусток упродовж року немає. Якраз створення резерву й покликане рівномірно розподілити витрати на оплату відпусток протягом року, аби не завищити витрати (не перекрутити фінзвітність) у періоди масових відпусток. А для виробничих підприємств - аби не завищити собівартості, а рівномірно розподілити витрати на оплату відпусток.

Крім того, працівники не завжди використовують усі дні відпустки протягом поточного робочого року. У результаті частина невикористаної відпустки переходить на наступний рік. Якщо щороку не резервувати суми під відпустки, то в році використання відпустки сукупно за поточний та минулий(-лі) роки фактично будуть завищені витрати на оплату відпусток (минулорічні не зарезервовані витрати припадуть на поточний рік). На цьому ми акцентували увагу в публікації "Не створюємо резерву відпусток: відповідальність і ризики" (№ 102/2019).

Важливо!

Невикористані минулорічні відпустки не враховують під час створення резерву відпусток на поточний рік. Докладніше про читайте у статті "Відпустки за які періоди враховувати під час створення резерву відпусток" (№ 52/2017).

"В якій статті Фінзвітність відображати резерв відпусток" також в "Бухгалтерський облік резерву відпусток" читайте в матеріалі видання "Інтерактивна Бухгалтерія" за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему