Вахтовий метод організації робіт: як, чому і хто
Вахтовий метод - це особлива форма організації робіт, що ґрунтується на використанні трудових ресурсів поза місцем їх постійного проживання за умов, коли не може бути забезпечене щоденне повернення працівників до місця постійного проживання.
Вахтовий метод застосовують у випадках значної відстані виробничих об'єктів (ділянок) від місця знаходження роботодавця , недоцільності виконання робіт за звичайними методами, а також із метою скорочення строків будівництва об'єктів у віддалених районах і в районах із високими темпами робіт у разі незабезпеченості такого району відповідними трудовими ресурсами.
Як це не дивно, але на двадцять восьмому році незалежності ми все ще керуємося в питаннях організації вахтових робіт актом радянського періоду. Мовимо про Основні положення про вахтовий метод організації робіт, затверджені постановою Державного комітету Союзу РСР з праці і соціальних питань, Президії ВЦРПС та Міністерства охорони здоров'я Союзу РСР від 31.12.1987 р. № 794/33-82 (далі - Положення № 794).
За відсутності національного нормативного акта загального характеру Положення № 794, попри певну архаїчність, продовжує регулювати відповідні питання. Саме на базі Положення № 794 міністерства й відомства повинні розробляти галузеві положення про вахтовий метод. А на основі останніх юрособи, за погодженням із профспілковими комітетами, затверджують уже власні положення.
Водночас уже в незалежній Україні окремі державні відомства своїми наказами запровадили власні правила щодо вахтового методу для своїх працівників і службовців. Мовимо, скажімо, про Положення №№ 275 , 722 , 1023 .
Важливо!
Перелік підприємств, організацій та об'єктів, на яких можна застосовувати вахтовий метод організації робіт, був затверджений тією ж постановою 1987 року, що й Положення № 794.
У реаліях сучасної України наважимося припустити законну можливість застосування вахтового методу:
·на підприємствах нафтової та газової промисловості, лісової промисловості й лісового господарства, геологорозвідки та залізничного транспорту;
·у будівельно-монтажних трестах і прирівняних до них юрособах;
·на будівництві торфопідприємств і під час видобутку торфу;
·на підприємствах торгівлі та ресторанного господарства, зв'язку, транспорту, у закладах охорони здоров'я, які обслуговують трудові колективи, що працюють за вахтовим методом.
Утім, вивчення уже сучасної нормативної бази, зокрема, Положень №№ 275, 722, 1023, свідчить про те, що в реальності можливе запровадження вахтового методу й іншими роботодавцями, які погодили це з відповідним профспілковим органом.
Тому можна припустити, що коли роботодавець воліє запровадити вахтовий метод (і цю потребу обґрунтовано підтверджують особливості відповідної діяльності), і він погодив це з профспілкою, зафіксував нормами колективного договору та відповідного наказу, то ніхто з контролюючих органів не може дорікнути йому таким нововведенням. Звісно, за умови попередження відповідно до вимог законодавства працівників про зміну істотних умов праці та вибудовування правильної системи відповідної оплати праці вахтовиків.
Зокрема, застосування вахтового методу буде доречним у галузях будівництва, транспортних перевезень, лісового господарства, охоронної діяльності, сільського господарства.
Важливо!
Вахтову роботу організовують за спеціальним режимом праці, як правило, у разі підсумованого обліку робочого часу, а міжвахтовий відпочинок надають у місцях постійного проживання.
Вахтовий змінний персонал у період перебування на об'єкті (ділянці) проживає у спеціально створюваних вахтових селищах, польових містечках, а також в інших спеціально обладнаних під житло приміщеннях. Місцем роботи в разі застосування вахтового методу вважають об'єкти (ділянки), на яких здійснюють безпосередню трудову діяльність. Часом вахти є періоди виконання робіт і міжзмінного відпочинку на об'єкті (ділянці).
Важливі нюанси, про які слід знати як роботодавцеві, так і працівникам:
·переміщення працівників-вахтовиків у зв'язку зі зміною місця дислокації об'єктів (дільниць) роботи не є переведенням на іншу роботу й не потребує згоди таких працівників;
·направлення працівника на вахту не є службовим відрядженням.
Зверніть увагу!
Тривалість вахти не повинна перевищувати 1 місяця. У виняткових випадках на окремих об'єктах (ділянках) робіт із дозволу роботодавця та відповідної профспілки тривалість вахти може бути подовжена до 2 місяців.
Читайте про "Оплату праці, пільги та компенсації за вахтовой метод" та "Надбавки за роботу вахтовим методом" в матеріалі видання "Інтерактивна Бухгалтерія" за посиланням Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу. |
Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.