Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Акумулятори та шини: облік на підприємстві (від придбання до списання)

15.15, 29 серпня 2019
6196
0

Нині майже на кожному підприємстві — чи то велика компанія із чисельністю в декілька тисяч (або десятків тисяч) працівників, чи невелике приватне підприємство, яке має у своєму штаті 3–10 співробітник...

Облік придбання акумуляторів й автошин

Акумулятори й автомобільні шини є "запасними" частинами до автомобіля. Тому з метою бухгалтерського обліку вони належать до запасів як "матеріальні цінності, що призначені для виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, обслуговування виробництва й адміністративних потреб" (п. 6 П(С)БО 9 "Запаси").

Так само прописано й у п. 1.3 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну України від 10.01.2007 р. № 2 (далі - Методрекомендації № 2).

Акумулятори й автошини переважно імпортуються в Україну. Тому слід пам'ятати, що під час придбання за іноземну валюту їх оцінюють у гривні із застосуванням валютного курсу на дату здійснення операції (дату визнання активами - тобто дату переходу права власності згідно із зовнішньоекономічним контрактом).

У разі якщо оплата вартості акумуляторів й автошин в іноземній валюті здійснена раніше за їх надходження, то такі запаси оцінюють із застосуванням валютного курсу на початок дня дати сплати авансу (п. 6 П(С)БО 21 "Вплив змін валютних курсів", п. 2.5 Методрекомендацій № 2).

Облік придбаних або виготовлених запасних частин, а також автомобільних шин у запасі й обороті (хоча точніше було б сказати не "а також", а "у тому числі". - Прим. ред.) ведуть на субрахунку 207 "Запасні частини" (див. Інструкцію про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджену наказом Мінфіну України від 30.10.1999 р. № 291, далі - Інструкція № 291).

До того ж в Інструкції № 291 зазначено, що автошини, які на колесах, і запасні автошини, ураховані у ціні автомобіля, обліковують у складі основних засобів (тобто у складі вартості автомобіля). Аналітичний облік акумуляторів й автошин ведуть у розрізі місць зберігання й однорідних груп (наприклад, автошини для легкових автомобілів, вантажних автомобілів, акумуляторні батареї різних ємностей тощо).

У бухгалтерському обліку операції з оприбуткування акумуляторів й автошин відображають такими проводками:

· Дт 207 Кт 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками та підрядниками": оприбутковані акумулятори та/або автошини згідно з накладною (товарно-транспортною накладною) постачальника;

· Дт 207 Кт 46 "Неоплачений капітал": отримані акумулятори та/або автошини від засновників (засновника) підприємства як внесок для формування статутного капіталу, зафіксованого в установчих документах підприємства;

· Дт 207 Кт 718 "Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів": акумулятори та/або автошини, отримані безоплатно;

· Дт 207 Кт 719 "Інші доходи від операційної діяльності": оприбутковані акумулятори та/або автошини, виявлені як надлишки за результатами інвентаризації.

Зауважимо: під час придбання автомобіля шини й акумулятори, які вже є на ньому, окремо не обліковують. Тобто вони є складником первісної вартості придбаного авто. Проте якщо разом з авто купують запасний комплект шин, і його вартість окремо зазначена в первинці, то такі шини необхідно враховувати як запаси.

"Облік використання та списання акумуляторів і автошин" і "Податковий облік операцій з акумуляторами і автошинами" читайте в матеріалі видання "Інтерактивна Бухгалтерія" за посиланням

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему