Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Контрольована операція не відповідає принципу "витягнутої руки": правила коригувань

16.30, 27 вересня 2019
955
0

Правила трансфертного ціноутворення орієнтовані на те, що контрольовані операції мають відповідати принципу "витягнутої руки". А як учинити, коли після детального аналізу виявилося, що це не так?

Самостійне коригування

Правила проведення коригування

У разі якщо умови здійснення контрольованої операції не відповідають принципу "витягнутої руки", прибутківець має право самостійно відкоригувати ціну контрольованої операції та, відповідно, суми податкових зобов'язань. Таке коригування проводять лише за умови, якщо це не призведе до зменшення суми податку на прибуток, який підлягає сплаті до бюджету (пп. 39.5.4.1 ПКУ).

Водночас пп. 39.5.4.2 ПКУ визначено, що самостійне коригування є коригуванням платником податків ціни контрольованої операції, за результатами якого розрахована ціна відповідає принципу "витягнутої руки", навіть якщо така ціна відрізняється від фактичної ціни, установленої під час здійснення контрольованої операції.

Перед тим як розпочати коригування, компанія має подбати про розрахунок діапазону цін (рентабельності) для кожної контрольованої операції та визначити необхідну суму коригування. Як розрахувати такий діапазон, прописано в пп. 39.3.2.3 ПКУ.

Так, якщо ціна в контрольованій операції або відповідний показник рентабельності контрольованої операції перебуває:

·у межах діапазону, вважається, що умови контрольованої операції відповідають принципу "витягнутої руки";

·поза межами діапазону цін (рентабельності), розрахунок податкових зобов'язань платника податків у контрольованій операції проводиться відповідно до ціни (показника рентабельності), яка (який) дорівнює значенню медіани такого діапазону (крім випадків проведення платниками податків самостійного коригування згідно з пп. 39.5.4 ПКУ).

При цьому застосування для цілей оподаткування медіани діапазону цін (рентабельності) здійснюється за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.

Порядок розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани такого діапазону для цілей трансфертного ціноутворення затверджено постановою КМУ від 04.06.2015 р. № 381.

Своєю чергою, профільний пп. 39.5.4 ПКУ наказує в разі проведення самостійного коригування розраховувати свої податкові зобов'язання відповідно до:

·максимального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції була вищою за максимальне значення діапазону цін (рентабельності),

та/або

·мінімального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції була нижчою за мінімальне значення діапазону цін (рентабельності).

Ще раз нагадаємо: платник податків має право самостійно провести коригування ціни контрольованої операції та сум податкових зобов'язань за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету (пп. 39.5.4.1 ПКУ).

Водночас у ПКУ немає ані слова про обчислення сальдо від розрахованих позитивних і негативних показників коригування окремих контрольованих операцій. Це визнають і податківці (див. ІПК ДФСУ від 25.05.2018 р. № 2340/6/99-99-12-03-07-15/ІПК).

Ведемо до того, що прибутківцю для розрахунку загальної суми збільшення податкових зобов'язань доведеться врахувати лише ті контрольовані операції, у яких сума коригування призведе до збільшення фінрезультату до оподаткування. Тобто контрольовані операції, які потенційно могли б зменшити фінрезультат, - фактично під табу.

Зауважте: прибутківцю заборонено проводити самостійне коригування ціни контрольованих операцій і/або сум податкових зобов'язань під час здійснення перевірки з питань дотримання принципу "витягнутої руки" таких контрольованих операцій (пп. 39.5.4.3 ПКУ).

" Коригування - у Додаток ТЦ" та " Строки сплати" читайте в матеріалі видання "Інтерактивна Бухгалтерія" за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему