Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Інвентаризація-2019: перевіряємо активи та зобов'язання

15.55, 25 жовтня 2019
8127
0

Продовжуючи цикл статей інвентаризаційної процедури – 2019 і зважаючи на важливість та актуальність цієї теми, пропонуємо освіжити в пам'яті ключові моменти інвентаризації активів і зобов'язань підпри...

Головна й характерна особливість щорічної інвентаризації полягає в тому, що за обсягом вона є суцільною, тобто охоплює всі види зобов'язань і всі активи підприємства незалежно від їхнього місцезнаходження. Це потрібно передусім для забезпечення достовірності даних бухобліку та фінзвітності.

Із чого розпочати

Стартувати річна інвентаризація має з призначення згідно з окремим наказом керівника підприємства відповідної інвентаризаційної комісії. Докладніше про особливості її створення читайте в матеріалі "Інвентаризація-2018: визначаємося зі складом комісії".

При цьому строки й порядок проведення інвентаризації можна встановити в наказі про організацію бухгалтерського обліку або в наказі про облікову політику. У такому разі видавати наказ про проведення річної інвентаризації вже не потрібно.

Установлені строки не можуть перевищувати строків, визначених п. 10 розд. І Положення № 879.

Основні вимоги до складу, обов'язків та організації роботи такої комісії прописано в розд. ІІ Положення № 879. Щоб не дублювати їх тут, нагадаємо лише про дві суворі заборони, а саме:

• заборонено призначати головою робочої інвентаризаційної комісії для перевірки активів, що перебувають на відповідальному зберіганні в тих самих матеріально відповідальних осіб (далі - МВО), того самого працівника два роки поспіль;

• не можна включати МВО до складу такої комісії для перевірки активів, що перебувають у них же на відповідальному зберіганні.

Про проведення річної інвентаризації потрібно завчасно попередити МВО, які своєю чергою повинні відповідно підготувати об'єкти: згрупувати, розсортувати й розкласти за назвами, сортами, розмірами в порядку, зручному для підрахунку (п. 5 розд. II Положення № 879).

Після виконання всіх підготовчих процедур можна розпочинати безпосередньо перевірку наявності всіх об'єктів, що мають бути проінвентаризовані.

Основні засоби

Безпосередньо перед початком інвентаризації ОЗ інвентаризаційна комісія повинна перевірити наявність і стан:

• регістрів аналітичного обліку ОЗ (інвентарних карток, інвентарних книг або описів);

• технічних паспортів та іншої технічної документації;

• документів на ОЗ, що передані або прийняті підприємством в оренду, на відповідальне зберігання, у тимчасове користування;

• документів на об'єкти ОЗ, що переведені на консервацію або виведені з експлуатації у зв'язку з реконструкцією, технічним переозброєнням та іншими поліпшеннями.

Якщо при цьому було виявлено розбіжності й неточності в бухобліку або в технічній документації, то потрібно обов'язково внести відповідні виправлення й уточнення.

До початку інвентаризації МВО в інвентаризаційному описі дають розписку, підтверджуючи тим самим, що всі прибуткові й видаткові документи на ОЗ здано в бухгалтерію, прийняті об'єкти оприбутковано, а ті, що вибули, списано (абз. 2 п. 6 розд. ІІ Положення № 879).

У процесі інвентаризації ОЗ комісія дає оцінку фактичному стану об'єктів ОЗ, при цьому обов'язково перевіряє:

• правильність присвоєння інвентаризаційних номерів ОЗ;

• наявність документів, що підтверджують право власності підприємства на земельні ділянки, будівлі, споруди, іншу нерухомість, водоймища та інші об'єкти природних ресурсів;

• заводські номери кузова, двигуна, шасі тощо машин, обладнання й транспортних засобів.

Якщо під час інвентаризації було виявлено придатні для використання об'єкти ОЗ з нульовою залишковою вартістю, то відповідну інформацію фіксують і передають керівнику підприємства для ухвалення рішення. Зауважимо: надалі такі об'єкти можна дооцінити (п. п. 16 і 17 П(С)БО 7).

Крім того, під час оцінювання стану справ із наявними ОЗ комісія також може рекомендувати перевести об'єкти ОЗ до складу інших активів (МНМА або запасів), провести їх переоцінку або взагалі списати з балансу (зазвичай, якщо останні не відповідають критеріям визнання їх активами).

На ОЗ, які не придатні до експлуатації та не підлягають відновленню, складають окремий інвентаризаційний опис. У ньому вказують час уведення об'єкта в експлуатацію та причини, які призвели до його непридатності (псування, повний знос тощо).

Після завершення інвентаризації МВО вдруге дають розписку, у якій підтверджують, що перевірка ОЗ відбулася за їхньої присутності, претензій до членів комісії вони не мають і що вони приймають на відповідальне зберігання перелічені в описі ОЗ.

В продовженні матеріалу читайте " Нематеріальні активи " та " Каса та поточні рахунки" видання БУХГАЛТЕР & ЗАКОН за посиланням.

Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему