Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Огляд практики Верховного Суду в податкових спорах. Жовтень-2019

Традиційно до вашої уваги — огляд цікавих рішень Верховного Суду, які ми відібрали для вас серед справ, розглянутих у жовтні поточного року

ПОГАШЕННЯ ГРОШОВИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ

Сплата податку не за тим кодом бюджетної класифікації: штрафи не застосовують

Постанова КАС ВС від 18.10.2019 р. у справі № 820/3132/16

Поширена ситуація: компанія вчасно сплатила до бюджету податок, але в платіжці помилково зазначили не той код бюджетної класифікації. Податківці в таких випадках намагаються застосувати штрафні санкції, передбачені п. 126.1 ПКУ, за несплату узгодженого грошового зобов'язання в установлений строк (10% або 20% - залежно від тривалості затримки), адже неправильний код не дає змоги правильно рознести платіж в інтегрованій картці платника податків в автоматичному режимі.

Так і в коментованій справі - підприємство помилково перерахувало податок на прибуток не за тим кодом бюджетної класифікації, й орган ДФС прийняв відповідне податкове-повідомлення рішення.

Не погодившись із цим, підприємство звернулося з позовом до суду, і виграло спір у першій, а потім і в апеляційній інстанціях. Головним аргументом було те, що воно виконало свій обов'язок зі сплати податку, установлений ПКУ, і гроші фактично надійшли до бюджету. Адже згідно з п. 38.1 ПКУ виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Оскільки гроші фактично надійшли на єдиний казначейський рахунок, суди погодилися з тим, що податкового правопорушення в розумінні п. 109.1 ПКУ не було.

Але податківці продовжили наполягати на своєму й подали касаційну скаргу.

Розглянувши матеріали справи, КАС ВС у коментованій постанові зазначив:

"Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету у строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.

<…>

Для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити, що у строк, передбачений пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків не вчиняв дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету. А оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення коду бюджетної класифікації у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов'язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання у визначений вказаною нормою Податкового кодексу України строк, а відтак і для застосування на підставі пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України штрафних (фінансових) санкцій".

Цей висновок майже слово в слово повторює правовий висновок, сформульований ще старим ВСУ в постанові від 16.06.2015 р. у справі № 21-377а15. Лише незрозуміло, на що розраховували податківці, доводячи коментовану справу аж до касації. Адже цей правовий висновок має бути врахований під час застосування норм права в подібних правовідносинах всіма судовими інстанціями. Хіба що сподівалися на те, що новий ВС змінить позицію. Але цього не сталося, адже одним із його завдань саме і є забезпечення сталості та передбачуваності судової практики.

Про " ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ " та "ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ " читайте в матеріалі видання "Інтерактивна Бухгалтерія" за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему