Правове регулювання
У загальному випадку повернення товару в ЗЕД можливе в таких ситуаціях:
1) договір розривають або за згодою сторін, або в односторонньому порядку;
2) договір визнають недійсним;
3) покупець повертає неякісний товар або для заміни його якісним товаром, або на умовах повернення сплачених за нього грошей.
Переважно повернення товару в зовнішньоекономічній діяльності відбувається через його невідповідність передбаченим договором характеристикам (умовам). Про виявлені недоліки товару покупець-нерезидент повідомляє контрагента шляхом надсилання рекламації - претензії покупця або замовника, яку пред'являють продавцеві з приводу неналежної якості чи кількості товару, що постачається, вимоги щодо усунення недоліків, зниження ціни, відшкодування збитків (завданої шкоди).
Податківці наголошують, що вимоги стосовно змісту можливої рекламації за неякісний товар формують виходячи з умов, зазначених у зовнішньоекономічному контракті (див. ІПК Головного управління ДФС у Житомирській області від 09.04.2019 р. № 1511/6/06-30-14-03-09-ІПК).
Строки, протягом яких можна заявити рекламації, права й обов'язки сторін ЗЕД-контракту стосовно рекламацій, способи врегулювання рекламацій має бути зазначено в його розділі "Санкції та рекламації" (п. 1.11 Положення № 201).
Умови для повернення товару в зовнішньоекономічній діяльності визначаються законодавством, яке регулює відносини сторін ЗЕД-контракту. Відповідно до ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 32 Закону № 2709 учасники правовідносин можуть самостійно обрати право, яке підлягає застосуванню до змісту правових відносин.
У ситуації, коли в ЗЕД-договорі відсутнє застереження щодо права, що застосовується до договору, діятимуть такі правила:
- якщо діє Міжнародний договір, укладений між державами сторін контракту, застосовують його норми (ч. 1 ст. 3 Закону № 2709);
- якщо такого договору немає, застосовують особливі правила (ч. 3 ст. 32, ст. 43, ст. 44 Закону № 2709), зокрема щодо договорів купівлі-продажу діє право держави продавця.
Отже, орієнтуватися на зазначені в ЦКУ або ГКУ підстави для повернення товару в ЗЕД-контракті можливо лише в ситуації, коли до нього застосовують право України. До того ж у деяких випадках до ЗЕД-договорів застосовують також Конвенцію ООН.
В продовженні матеріалу читайте про "Що контролюють під час валютного нагляду" и "Як здійснюють валютний нагляд" видання БУХГАЛТЕР & ЗАКОН за посиланням. Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть весь обсяг і переваги послуг, що надаються. |
Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.