Порушення строків сплати податків
Строк сплати податкового зобов'язання
Згідно з п. 57.1 ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації, крім випадків, установлених ПКУ.
Питання щодо визначення граничного строку сплати податкового зобов'язання виникають у ситуації, коли граничний строк подання декларації припадає на вихідний день. Тоді застосовують норми п. 49.20 ПКУ, які передбачають, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем. Стосовно подання декларацій із цим погоджуються і податківці (див. роз'яснення з категорії 129.02 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
А от що стосується перенесення сплати податкових зобов'язань, наразі склалася така ситуація. Раніше податківці враховували правову позицію ВСУ, викладену в постанові від 09.06.2015 р. у справі № 21-18а15, згідно з якою граничний 10-денний строк сплати податкового зобов'язання відлічується від такого перенесеного граничного строку подання декларації (див. лист ДФСУ від 09.10.2015 р. № 21492/6/99-99-15-04-02-15, роз'яснення з категорії 129.04 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua), діяло до 28.03.2019).
Але у 2019 р. контролери передумали, і наразі дотримуються позиції, що граничні строки сплати податків і зборів (крім єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) не переносять, якщо останній день строку їх сплати припадає на вихідний або святковий день, а також у зв'язку з перенесенням строків подання податкових декларацій. При цьому податкові зобов'язання необхідно сплатити напередодні встановленого граничного строку. Особливості сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено Інструкцією № 449 (див. роз'яснення з категорії 129.04 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
До того ж подібні консультації про неможливість перенесення строку сплати податку, якщо він припадає на вихідний (святковий) день, контролери надають і щодо окремих податків, зокрема стосовно сплати:
- ПДВ (див. роз'яснення з категорії 101.23 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua));
- плати за землю (див. роз'яснення з категорії 111.06 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
Якщо ж звітність було подано несвоєчасно, коли строк сплати податкового зобов'язання вже минув, платник зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним податковій декларації, до такого подання декларації (див. роз'яснення з категорії 129.04 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
Штрафи за порушення правил сплати (перерахування) податків
Штрафи за порушення правил сплати (перерахування) податків установлено в ст. 126 ПКУ. Зокрема, згідно з п. 126.1 ПКУ, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених п. 126.2 ПКУ), протягом строків, визначених ПКУ, його притягують до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
- у разі затримки до 30 календарних днів включно, що настають за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу;
- у разі затримки більше 30 календарних днів, що настають за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу.
Своєю чергою положення п. 126.2 ПКУ установлюють, що в разі порушення платником податків строку сплати до бюджету узгодженого грошового зобов'язання, передбаченого абз. 2 пп. 222.1.2 ПКУ, його притягують до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 20 % суми такого грошового зобов'язання. Мова про сплату акцизного податку на тютюнові вироби виробниками тютюнових виробів, який сплачують до бюджету протягом п'ятнадцяти робочих днів після отримання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання податкової декларації.
У роз'ясненні з категорії 132.01 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua) податківці зазначили, що нарахування штрафних санкцій у разі порушення суб'єктом господарювання строків сплати грошових зобов'язань здійснюється контролюючими органами. При цьому самостійного нарахування і сплати штрафних санкцій за затримку строків сплати грошових зобов'язань платником податків ПКУ не передбачено.
Зазначимо також, що податківці застосовують штраф за п. 126.1 ПКУ, пеню й адміністративну відповідальність згідно зі ст. 1632 КпАП і в разі неправильного заповнення реквізитів платіжних документів, перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання на неправильний код бюджетної класифікації (див. роз'яснення з категорії 132.01 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
Суму штрафу обчислюють окремо виходячи з дати погашення несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання. Крім того, на суму несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання нараховуватиметься пеня в порядку, передбаченому ст. 129 ПКУ (див., наприклад, роз'яснення з категорії 111.07 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua), роз'яснення з категорії 114.09 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
ПРИКЛАД.
Умова:
Підприємство несвоєчасно сплатило зазначені в декларації з ПДВ за листопад 2018 р. податкові зобов'язання на суму 50000 грн (граничний строк сплати - 30.01.2019). При цьому податкові зобов'язання було сплачено:
1) на суму 20000 грн - 08.01.2020 (у межах 30 календарних днів);
2) на суму 30000 грн - 03.02.2020 (після спливу 30 календарних днів).
Рішення:
У такому випадку нарахують штраф згідно з п. 126.1 ПКУ в розмірі: 20000 грн x 10 % + 30000 грн x 20 % = 8000,00 грн.
В продовженні матеріалу читайте " Якщо фізична особа - платник єдиного податку не сплатила авансові внески" і " Якщо несплата податків відбувається з вини банку" видання БУХГАЛТЕР & ЗАКОН за посиланням. Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом та оцініть зручність і швидкість пошуку необхідних вам матеріалів. |
Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.