Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нові правила сплати податків з продажу авто та нерухомості у 2020 році

13.05, 27 травня 2020
181205
5

Усуваючи технічні та логічні неузгодженості у податковому законодавстві, в законотворців руки дійшли й до зміни правил оподаткування рухомого та нерухомого майна

Починаючи із 23.05.2020 р. діють норми Закону України від 16.01.2020 р. № 466-IX, якими переписали зміст ст. 172 та 173 ПКУ, а значить й порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об'єктів рухомого та нерухомого майна. Нажаль, податків доведеться сплачувати більше при продажу другого та наступного об'єкту рухомого та нерухомого майна. Про це й поговоримо детальніше.

Щоб не пропустити інформацію про прийняття змін законодавства або появу роз'яснень податківців по вашій темі - встановіть їх на контроль в LIGA360. Щойно вони вступлять в силу - ви автоматично отримаєте сповіщення. Ці та інші можливості доступні бухгалтеру в LIGA360. Спробуйте зараз - замовляйте тестовий доступ.

Коли з продажу легкових авто (мотоциклів, мопедів) доведеться сплачувати більше податків

Уже давно всі звикли, що із доходу фізособи від проданого (обміняного) одного за звітний (податковий) рік легкового авто та/або мотоцикла, та/або мопеда, податки не сплачують. Натомість із доходів, отриманих від продажу (обміну) двох та більше за звітний (податковий) рік легкових авто та/або мотоциклів, та/або мопедів, сплачували ПДФО за ставкою 5%. Такий порядок установлював п. 173.2 ПКУ. Також продавець із доходу від проданого (обміняного) другого та наступного із перелічених транспортних засобів мав би сплатити військовий збір за ставкою 1,5% (пп. 1.2 п. 161 Підрозділ 10 Перехідних та прикінцевих положень ПКУ).

Вказаний вище порядок діяв раніше. Починаючи із 23.05.2020 р. фізособам так само не треба сплачувати податки із доходу від проданого (обміняного) одного за звітний (податковий) рік легкового авто та/або мотоцикла, та/або мопеда. Однак ПДФО за ставкою 5% та військовий збір у розмірі 1,5% доведеться сплатити у випадку продажу (обміну) другого упродовж року легкового авто та/або мотоцикла, та/або мопеда. Натомість із третього та наступного проданого (обміняного) упродовж звітного (податкового) року легкового авто та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу уже сплачуватимемо ПДФО за ставкою 18%, а разом з ним і військовий збір у розмірі 1,5%.

Тобто, фактично 18% ПДФО треба утримати із доходу від проданого третього та наступного легкового авто та/або мотоцикла, та/або мопеда, або іншого транспортного засобу.

Черговість продажу рухомого майна визначають з інформації, зазначеної продавцем-фізособою у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві. На їх підставі податковий агент утримує ПДФО за відповідними ставками. Якщо говоримо про договір купівлі-продажу об'єкта рухомого майна, де стороною є юрособа чи ФОП, то саме вони виступали податковими агентами. І тут є уточнення із 23.05.2020 р. до пп. 173.3 ПКУ: ФОП розширили до самозайнятих осіб. Напевно аби особи, які займаються незалежною професійною діяльністю та є покупцем транспортного засобу, теж виступали податковими агентами та утримували і сплачували податок із виплачених доходів фізособі-продавцю.

Також відзначимо, що згідно внесених до абз. 4 п. 179.2 ПКУ змін уточнено, що податкову декларацію не подають, якщо платник податку отримував доходи, які не оподатковують. Тому продаж (обмін) упродовж року одного легкового авто та/або мотоцикла, та/або мопеда не потребує від фізособи-продавця щорічного декларування доходів.

Легкозвітність - це закон. Формуйте звітність та адмініструйте акцизні операції в сервісі онлайн-звітності Liga:REPORT. В травні діє додаткова знижка 20% для юридичних осіб-платників ПДВ. Дізнатися більше.

Що змінилося в порядку оподаткування нерухомого майна

Як відомо, дохід від продажу (обміну) не частіше одного разу на рік житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, не оподатковують. Але обов'язкова умова -перебування такого майна у власності платника податку понад три роки (п. 172.1 ПКУ). Починаючи із 23.05.2020 р. до таких неоподаткованих доходів додали й ті, які отримано від продажу об'єктів незавершеного будівництва житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку.

Водночас уточнили, що дохід від продажу (обміну) об'єкта незавершеного будівництва оподатковують аналогічно як і об'єкти нерухомого майна за порядком, визначеним ст. 172 ПКУ. Йдеться про випадки оподаткування за ставкою 5% доходу від продажу протягом року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ПКУ, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ПКУ.

Також в п. 172.3 ПКУ передбачили, що на договори міни об'єктів нерухомості поширюються ті ж правила щодо оціночної вартості об'єктів нерухомості, що і на договори купівлі-продажу цих об'єктів. А значить без звіту про оцінку із Єдиної бази даних не обійтися.

Відзначимо, що як і у випадку із продажу рухомого майна, при продажі нерухомості податковими агентами виступатимуть не лише ФОП, а усі самозайняті особи, якщо вони будуть стороною договору купівлі-продажу, міни об'єкта нерухомого майна. Відповідне доповнення внесли до п. 172.7 ПКУ.

Микола Кирильчук, провідний бухгалтер-експерт порталу "Бухгалтер.UA"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему