Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи можна юрособі здійснювати діяльність без юридичної адреси

17.00, 19 лютого 2021
1956
0

Якщо компанія втрачає юридичну адресу – який алгоритм дій, а також особливості для платника ПДВ

Поняття податкової та юридичної адреси

Для початку необхідно розібратися з поняттями податкової та "юридичної" адреси.

Такого поняття, як "юридична адреса", у законодавстві України немає. Це суто ділова лексика. Натомість ч. 1 ст. 93 ЦКУ містить визначення поняття "місцезнаходження юридичної особи".

Так, відповідно до положень наведеної норми місцезнаходження юридичної особи - це фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) і здійснення управління і обліку (ч. 1 ст. 93 ЦКУ).

Тобто місцезнаходження (або так звана юридична адреса) підприємства - це або адреса головного офісу, або адреса, наприклад, виробничого цеху.

Суб'єкт господарської діяльності має право самостійно визначити своє місцезнаходження та внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі в тексті - ЄДР/Реєстр), оскільки відомості про місцезнаходження компанії обов'язково є в ЄДР (п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону про держреєстрацію).

Своєю чергою, п. 45.2 ПКУ передбачено, що податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться в ЄДР.

Податкова адреса підприємства - це його місцезнаходження, зазначене в ЄДР. І саме за цією адресою відбувається обслуговування компанії як платника податків.

Отже, податкова адреса = місцезнаходження підприємства, зазначене в ЄДР, а місцезнаходженням є адреса його офісу або, наприклад, виробничих потужностей.

Чи може компанія не мати або втратити податкову адресу?

З юридичного погляду - ні. Як було зазначено вище, місцезнаходження підприємства обов'язково має бути в ЄДР. Без такої адреси ви не зможете здійснити державну реєстрацію юридичної особи. А щодо вже зареєстрованої компанії законодавством не передбачено процедури виключення відомостей про місцезнаходження з ЄДР, компанія може лише змінити таку адресу на іншу.

Тобто в ЄДР завжди буде зазначено місцезнаходження юрособи, що і є її податковою адресою.

Однак фактично компанія може втратити таку адресу, скажімо, якщо закінчиться строк оренди відповідного офісного приміщення або це приміщення буде продано новому власнику тощо. Як діяти в такому разі?

Дійсно, на практиці може виникнути така ситуація, коли підприємство з різних причин змушене покинути своє місцезнаходження, зазначене в ЄДР. У такому разі компанія зобов'язана внести відомості до ЄДР про нове місцезнаходження, оскільки в ЄДР має бути актуальна інформація про юрособу.

Це досить очевидна порада, але як діяти, коли підприємство "втратило" стару податкову адресу та ще не "знайшло" нову?

У такому разі в Реєстрі місцезнаходженням підприємства можна вказати адресу реєстрації місця проживання (так звану прописку) або місце фактичного проживання директора.

Більш детально читайте у статті за посиланням.

Для доступу до професійної аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, інших документів та інструментів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН поспішіть оформити заявку та оцініть зручність і швидкість пошуку необхідних вам матеріалів.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему