Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Договірні відносини між фізособами: трудові vs ЦПХ

Який вид договору обрати, ухвалюючи рішення про формалізацію відносин між власником нерухомості й сторожами (консьєржами)

Трудові відносини

У ст. 21 КЗпП указано:

Трудовим договором є угода між працівником і... фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а... фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, ... і угодою сторін.

За зразок можна взяти форму трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, затверджену наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.2001 р. № 260. Реєструвати трудовий договір у Державній службі зайнятості не потрібно.

Статус роботодавця, якого набуває фізособа - власник нерухомості, зобов'язує її нараховувати працівнику зарплату в розмірі не менше за мінімальну зарплату, оплачувати перші п'ять днів непрацездатності, нараховувати суму допомоги з тимчасової непрацездатності й подавати заяву-розрахунок до Фонду соцстраху з метою виплати працівнику такої допомоги, надавати оплачувану відпустку працівнику, забезпечувати дотримання інших гарантій, установлених трудовим законодавством.

Також відповідно до абз. 4 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту), є страхувальниками й повинні нараховувати ЄСВ на суму нарахованої зарплати працівникам і сплачувати суму ЄСВ до бюджету за власний рахунок. Сума ЄСВ не може бути меншою за мінімальний страховий внесок. Також необхідно подавати щоквартально звітність з ЄСВ у складі Розрахунку відповідно до Порядку № 4.

Водночас зобов'язання щодо сплати ПДФО та ВЗ із суми отриманої оплати праці залишаються за працівником (через механізм щорічного декларування), адже з огляду на пп. 14.1.180 ПКУ податковим агентом щодо ПДФО є юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи. Фізособа - власник нерухомості в цьому разі не виступає самозайнятою особою, адже не є ані підприємцем, ані особою, яка провадить незалежну професійну діяльність (пп. 14.1.226 ПКУ). Також вона не відповідає податковим ознакам роботодавця, наведеним у пп. 14.1.222 ПКУ:

"роботодавець - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів)...".

Однак попри те, що фізособа - власник нерухомості не утримуватиме ПДФО та ВЗ із заробітку найманої особи, усе-таки оформлення відносин між сторонами на підставі трудового договору є досить обтяжливим для фізособи - власника нерухомості, адже потребує значних ресурсів на забезпечення виконання всіх вимог законодавства, установлених для роботодавців.

Більш докладно читайте у публікації за посиланням.

Отримайте доступ до професійного видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН в єдиному рішенні LIGA360. А ще тут можна налаштувати персональну стрічку новин з улюблених ресурсів. Дізнайтесь про всі можливості LIGA360: Бухгалтер за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему