За цього варіанта неприбуткова організація купує автомобіль для використання у власній діяльності. Зауважимо, що відповідно до норм ч. 1 ст. 325 ЦКУ суб'єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.
Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих його видів, які відповідно до закону не можуть їм належати (ч. 2 ст. 325 ЦКУ). Склад, кількість і вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими (ч. 3 ст. 325 ЦКУ).
З огляду на наведене придбати у власність автомобіль можуть тільки ті неприбуткові організації, які є юридичними особами.
Зазвичай автомобіль купують коштом цільових внесків. Облік таких операцій регламентує НП(С)БО 15.
Відповідно до п. 18 НП(С)БО 15 цільове фінансування капітальних інвестицій визнають доходом протягом періоду корисного використання відповідних об'єктів інвестування (основних засобів, нематеріальних активів тощо) пропорційно до суми нарахованої амортизації цих об'єктів.
Такий самий підхід застосовують і в міжнародному обліку. Зокрема, за нормами § 17 МСБО 20 "Облік державних грантів і розкриття інформації про державну допомогу" гранти, пов'язані з активами, що амортизуються, зазвичай визнають у прибутку або збитку протягом тих періодів і в тих пропорціях, у яких визнають амортизаційні витрати за цими активами.
Водночас є нюанси у відображенні податкового кредиту щодо операцій із придбання автомобіля в тих неприбуткових організацій, які є платниками ПДВ. Так, цільове фінансування, яке припадає на ту частину податкового кредиту з ПДВ, що стосується активів, придбаних коштом цільового фінансування, одразу зараховують до доходів. Адже зарахування ПДВ до складу податкового кредиту, по суті, рівнозначне виникненню витрат, і в цій частині витрат у майбутньому вже не буде. А за нормами п. 17 НП(С)БО 15 отримане цільове фінансування визнають доходом протягом тих періодів, у яких було зазнано витрат, пов'язаних із виконанням умов цільового фінансування.
А втім, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, який на підставі п. 7 ст. 1 Закону № 400/97 сплачують підприємства, установи й організації незалежно від форми власності в разі набуття права власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями осіб з інвалідністю згідно із законодавством, зараховують до первісної вартості автомобіля (п. 8 НП(С)БО 7).
У бухгалтерському обліку доходи від використання коштів цільового фінансування, які витрачено на придбання капітальних активів, показують на субрахунку 745 "Дохід від безкоштовно отриманих активів".
Розлогіше на цю тему читайте у статтях видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН:
- "Авто в неприбуткових організацій: облік у розрізі варіантів придбання";
- "Авто в неприбуткових організацій: облік пального";
- "Авто в неприбуткових організацій: облік шин";
"Авто в неприбуткових організацій: отримання в оренду";
- "Авто в неприбуткових організацій: облік акумуляторів";
- "Авто в неприбуткових організацій: облік техогляду та ремонтів";
- "Авто в неприбуткових організацій: особливості заправки електромобілів".
Хочете щомісяця отримувати 40 аналітичних матеріалів з бухобліку? Спробуйте рішення LIGA360: Бухгалтер. Деталі за посиланням.