Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що змінилося у лікарняних та декретних та їх оплаті під час війни

Що варто знати про декретні під час війни

Фонд соціального страхування впровадив систему, яка діє під час військового стану. Порядок оформлення «лікарняних» і «декретних» суттєво не змінився, але набув деяких особливостей. Про них і поговоримо.

Що таке «декретні» та «лікарняні»

Із 24 лютого наше життя змінилося назавжди. Але воно не зупинилося і ми всі намагаємось продовжувати жити у звичайному ритмі, на скільки це можливо. Тому, за наявності виняткових обставин, з'являються питання, на які ми не можемо знайти точної відповіді.

Одним із таких питань є оформлення та виплата лікарняних та декретних. І це дійсно важливий питання, бо люди продовжують хворіти та народжувати і хочеться, навіть у складні години, відчувати себе соціально захищеним.

Найголовніше - якогось спеціального порядку оформлення «лікарняних» та «декретних» під час військового стану немає. Загалом, слід розуміти, що декретні виплати - це грошова допомога по вагітності та пологах, що надається Фондом соціального страхування жінкам за час декретної відпустки. А «лікарняні» - це виплати за час тимчасової непрацездатності працівника і здійснюються вони також частково або повністю за рахунок коштів Фонду соціального страхування, а частково - за рахунок коштів роботодавця. .

Тож давайте розберемо ці питання по черзі. І почнемо з оформлення листка непрацездатності та виплати матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Гаряча пропозиція серпня для антикризової команди! Придбай 5 робочих місць у LIGA360 всього за 5000 грн/міс. Дізнайся переваги за посиланням.

Оформлення лікарняного: порядок, рядки та необхідні документи

Якщо ви захворіли, передусім, вам необхідно звернутися за медичною послугою до свого лікаря, або до будь-якого профільного. Лікар на підставі огляду вирішить чи є підстави для оформлення листка непрацездатності, а якщо є факт хвороби, формує в електронній системі охорони здоров'я про цей факт належний медичний висновок.

Після визначення діагнозу лікар вносити відомості до Електронного реєстру листків непрацездатності і вже в ньому створюється запис з унікальним номером. Тобто йдеться про створення електронного листка непрацездатності. А він і є підставою для нарахування лікарняних. Після формування цього документа він буде доступний працівнику і роботодавцю.

Після отримання інформації про формування електронного лікарняного (далі - е-лікарняний) роботодавець може провести нарахування допомоги та сформувати заяву-розрахунок для фінансування коштів від Фонду соціального страхування.

Нагадаємо, що коли е-лікарняний у кабінеті змінює свій статус на "готовий до сплати", роботодавець починає процедуру призначення за ним допомоги. Зокрема, спочатку електронний документ буде передано на розгляд комісії з соціального страхування підприємства для прийняття рішення щодо надання матеріального забезпечення. Строк розгляду е-лікарняного складає 10 днів із моменту його видачі.

Якщо дані в електронному кабінеті не можуть бути перевірені роботодавцем через воєнний стан, то, звичайно, це тягне за собою неможливість своєчасного розгляду документів та прийняття рішення щодо виплати допомоги по тимчасовій втраті працездатності працівнику. Але оскільки це відбувається через обставини, які залежать від нього, роботодавець не несе жодної відповідальності за це.

Тому наразі є вихід із даної ситуації. Фонд соціального страхування впровадив систему, яка діє під час військового стану. Особи, яким через війну не було нарахувань за листком непрацездатності можуть особисто звернутися до будь-якого відділу Фонду соціального страхування в зручному місці. Документи, які потрібно мати працівнику:

- роздрукований бланк листка непрацездатності або е-лікарняний (можна отримати на порталі Пенсійного фонду України);

- копію так званого ідентифікаційного коду;

- копію паспорту.

Після подачі відповідної заяви Фонд перерахує виплати на спеціальний поточний рахунок або на персональну банківську картку.

Також працівники можуть оформити е-лікарняні також у тому випадку, коли вони евакуювались за кордон. Детальніше про це читайте за посиланням.

Ексклюзивна пропозиція LIGA360:Бухгалтер - 2 за ціною 1! Купуєте рішення LIGA360 - обираєте ще одне у подарунок. Дізнайтеся про акційну пропозицію серпня за посиланням.

Що варто знати про декретні під час війни

Аналогічно і до звичного нам «лікарняного» особливих змін у самому законодавстві та процесі оформлення «декрету» немає.

Підставою для виплати декретних, як і раніше, слугує листок непрацездатності, який жінка отримує на 30 неділі вагітності в закладі охорони здоров'я, в якому вона перебуває на обліку. Існують особливості надання цієї допомоги відповідно до статусу вагітної. Розрізняють працюючих жінок, жінок-підриємців та жінок, які не застраховані.

Якщо через ситуацію в країні не вдалося роботодавцю подати заяву-розрахунок, або з ним втратився зв'язок, то жінка може особисто звернутися до будь-якого зручного відділу Фонду соціального страхування та подати документи особисто.

З собою потрібно мати:

- роздрукований бланк листка непрацездатності або е-лікарняний;

- копію так званого ідентифікаційного коду;

- копію паспорту.

В МОЗ пояснили також, що лікарняний можуть відкрити дистанційно вагітним українкам за кордоном і для не потрібно перебувати на обліку в Україні. Детальніше про це читайте за посиланням.

Анастасія Величко, юрист адвокатського об'єднання "Uniminds"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему