Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Відновлено перевірки Держпраці: що перевірятимуть і як штрафуватимуть

В тяжких умовах сьогодення, оптимізація законів про працю є необхідною умовою функціонування державних органів, підприємств та держави загалом. Для захисту прав працівників, які, нажаль, продовжують порушуватися і в умовах військового часу, були внесені деякі зміни до законів, які регулюють трудові відносини.

19 липня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин». Цим законом були внесені зміни до КЗпП, Законів України «Про відпустки», «Про оплату праці», «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

В даний час найчастішими питаннями працівників є:

- питання оплати праці в умовах воєнного стану;

- примусові відпустки без збереження заробітної плати;

- відмови у наданні щорічних відпусток.

Тож, давайте розберемо питання, які можуть виникати у вас з приводу законності дій вашого роботодавця та деякі особливості змін, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин».

Оплата праці в умовах воєнного стану

Заробітна плата повинна виплачуватися працівнику за умовами трудового договору, який був заключний початково.

У випадку, якщо роботодавцем порушено строки виплати заробітної плати, останній звільняється від відповідальності за порушене зобов'язання у випадку, якщо він доведе, що прострочення відбулося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. У свою чергу, звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну виплату заробітної плати, не звільняє його від обов'язку цієї виплати. У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойових дій, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.

Гаряча пропозиція для антикризової команди! Придбай 5 робочих місць у LIGA360 всього за 5000 грн/міс. Дізнайся переваги за посиланням.

Деякі зміни у питанні відпусток у період воєнного часу

За рішенням роботодавця, щорічна основна відпустка може буди обмежена тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.

Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.

У випадку, якщо працівника було звільнено у період воєнного стану, йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Щодо питання відмови у наданні щорічних відпусток слід виділити також важливі моменти. Роботодавцем може бути відмовлено у наданні будь-якого виду відпустки (окрім відпустки у зв'язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку). Але існує виключення - якщо такий працівник задіяний до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури.

У випадку, якщо працівник виїхав за межі території України, або набув статус внутрішньо переміщеної особи, роботодавець в обов'язковому порядку за заявою такого працівника надає відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи.

Ще одним важливим питанням, висвітленим у Законі України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» є відновлення перевірок Держпраці.

Законом зазначено, що центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи уповноважені проводити позапланові перевірки за дотриманням законодавства про працю, питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів будь-яких підприємств та органів, що використовують найману працю.

Також, вищезгаданим законом визначаються підстави проведення таких перевірок. До таких підстав відносять:

  • у зв'язку з невиконанням суб'єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 01.05.2022 року;

  • звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави;

  • неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;

  • доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями;

  • настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання;

  • звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства;

  • за зверненням Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації.

Ексклюзивна пропозиція LIGA360:Бухгалтер - 2 за ціною 1! Купуєте рішення LIGA360 - обираєте ще одне у подарунок. Дізнайтеся про акційну пропозицію серпня за посиланням.

З початком повномасштабного вторгнення порушень у трудовій сфері стало більше. За для їх виявлення та попередження проведення перевірок Державною службою України з питань праці є обов'язковим етапом у контролі щодо дотримання трудового законодавства роботодавцями. Це є ефективним інструментом регулювання трудових відносин.

Так, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час,установлений на підприємстві, виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків за перше порушення штрафом буде 10 мінімальних зарплат (за кожного працівника)з 01.01.2022 р. - 65000 грн, за повторне порушення впродовж 2-х років з дня виявлення порушення - 30 мінімальних зарплат (за кожного працівника)з 01.01.2022 р. - 195000 грн. Щодо одного к актуальних питань у даний час - недотримання гарантій і пільг мобілізованим працівникам штрафом є 4 мінімальних зарплат (за кожного працівника)з 01.01.2022 р. - 26000 грн.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему