Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податок на нерухомість і плата за землю на період воєнного стану: як визначити "пільгову" територію

09.24, 3 лютого 2023
20441
1

Просимо відповісти на питання. Наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309 затверджено Перелік територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф. У ньому немає територій, які були раніше в переліках КМУ: наприклад, м. Запоріжжя є в Переліку станом на 10.10.2022, а в новому Переліку його немає.

Питання: трапляються території, яких немає в новому Переліку, але вони є в попередніх протягом 2022 року, чи підпадають ці території під дію п. 69 Перехідних положень ПКУ? Це питання стосується подання звітності з місцевих податків і зборів, нарахування та сплати цих податків.

Підпунктом 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ передбачено, що тимчасово на період з березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, не підлягає нарахуванню та сплаті плата за землю (земельний податок й орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї)), що розташовані на територіях, де ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями росії, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб. Перелік таких територій визначає Кабінет Міністрів України.

Аналогічні умови звільнення передбачено й щодо податку на нерухомість відповідно до п. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Отже, лише після затвердження Кабміном відповідного переліку територій можна було застосовувати зазначені пільги. На підставі цього ДПС раніше пояснювала, що уточнюючі декларації з плати за землю та з податку на нерухомість для зменшення нарахування податкового зобов'язання, визначеного у звітних деклараціях у 2022 році, можна подати лише після офіційного оприлюднення такого переліку Кабміну (див. роз'яснення з категорії 103.25 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua), роз'яснення з категорії 106.07 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)). Ця позиція актуальна й тепер, попри втрату чинності зазначеними роз'ясненнями.

З 25.12.2022 набула чинності Постанова № 1364, якою Кабмін визначив, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням із Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. На виконання цієї постанови Кабміну видано Наказ № 309, яким нарешті й було визначено перелік відповідних територій і відповідні періоди, протягом яких може бути надано пільгу щодо місцевих податків.

Територія міста Запоріжжя до цього переліку не входить.

Перелік № 75 для застосування податкових пільг не можна було використовувати в цій ситуації, адже його затвердили на виконання Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 р. № 332. Тобто він не поширювався на питання щодо застосування податкових пільг, передбачених ПКУ.

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Постанова № 1364 - постанова КМУ "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" від 06.12.2022 р. № 1364.

3. Наказ № 309 - наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" від 22.12.2022 р. № 309.

4. Перелік № 75 - Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року, затверджений наказом Мінреінтеграції від 25.04.2022 р. № 75 (утратив чинність із 27.12.2022).

Інна Журавська,

консультантка із питань оподаткування й оплати праці

Хочете отримувати першими аналітику з актуальних питань бухобліку, - подписуйтесь на видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН у складі рішення LIGA360. Вибирайте тариф за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему