Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Складання та ведення списків військовозобов'язаних на підприємстві: вимоги-2023

08.30, 2 березня 2023
129039
0

У цій статті з'ясуємо, як складати й вести списки персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів (далі - списки) на підприємстві за новими правилами військового обліку та чи потрібно їх подавати до ТЦКСП.

Як складати списки військового обліку

За новими правилами військового обліку, які діють з 5 січня 2023 року, до обов'язків роботодавців належить складання списків персонального військового обліку за формою, наведеною в додатку 5 до Порядку № 1487.

Також інформацію про чисельність призовників, військовозобов'язаних і резервістів потрібно вносити до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яку складають за формою, визначеною в додатку 12 до Порядку № 1487, і зберігають разом зі списками персонального військового обліку (п. 33 Порядку № 1487).

Персональному військовому обліку на підприємстві підлягають:

• призовники віком від 16 (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років;

• військовозобов'язані та резервісти, які не досягли граничного віку перебування в запасі (60 років), у тому числі жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також за власним бажанням жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю (п. 21 Порядку № 1487).

Але слід урахувати, що взяття громадян на персональний військовий облік за місцем роботи, а також їх виключення з такого обліку потрібно здійснювати лише після взяття (зняття, виключення) зазначених громадян на військовий облік (з військового обліку) у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП).

Отже, списки формують передусім на підставі військово-облікових документів, які роботодавець повинен перевіряти у працівників під час їх прийняття на роботу (п. 34 Порядку № 1487) і в яких, зокрема, має бути вказано відповідний ТЦКСП, де працівник перебуває на обліку. Тобто, якщо працівник не перебуває на військовому обліку в ТЦКСП, то він має стати на такий облік за місцем реєстрації й отримати відповідний військово-обліковий документ.

Військово-облікові документи визначено в п. 20 Порядку № 1487:

• для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;

• для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;

• для резервістів - військовий квиток.

Слід звернути увагу на те, що військово-облікові документи потрібно перевіряти також у жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність (ч. 11 ст. 1 Закону № 2232).

Групування списків і формування справ

У п. 36 Порядку № 1487 вказано, що списки персонального військового обліку потрібно складати окремо за такими групами:

• перша - список персонального військового обліку військовозобов'язаних (резервістів) офіцерського складу;

• друга - список персонального військового обліку військовозобов'язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу;

• третя - список персонального військового обліку військовозобов'язаних та резервістів із числа жінок;

• четверта - список персонального військового обліку призовників.

Формування та ведення цих списків і відомостей може бути в електронній та/або паперовій формі за рішенням керівництва.

До списків кожної групи формують справу, у якій зберігають копії військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п. 37 Порядку № 1487). У додатку 5 до Порядку № 1487 наведено пояснення щодо того, яку саме інформацію потрібно відображати у відповідних графах списків для кожної категорії осіб, щодо яких складено списки.

Інформацію про прийняття на роботу або звільнення призовників, військовозобов'язаних чи резервістів потрібно внести до списків та відомості у 5-денний строк (п. 41 та 42 Порядку).

У Порядку № 1487 не передбачено ведення військового обліку шляхом заповнення форми первинного обліку № П-2 "Особова картка працівника", у розділі II якої вказували відомості про військовий облік.

Тобто з 5 січня 2023 року військовий облік полягає, зокрема, у формуванні та веденні списків (зразок 1) і відомостей (зразок 2).

Зразок 1

Зразок 2

Внесення змін до списків

Обов'язково потрібно вносити зміни до списків щодо працівників, які подали відповідні документи про зміну персональних даних, а саме:

• прізвища, власного імені та по батькові (за наявності);

• реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон;

• адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання;

• адреси місця фактичного проживання;

• сімейного стану;

• освіти;

• місця роботи й посади.

Зміни до списків персонального обліку потрібно внести в п'ятиденний строк із дня подання працівником відповідних документів (наприклад, свідоцтво про шлюб у разі одруження, паспорт у разі зміни прізвища або місця проживання тощо).

Після цього про зміну таких облікових даних потрібно щомісяця до 5 числа повідомляти відповідні ТЦКСП. Повідомлення необхідно подати за формою, наведеною в додатку 4 до Порядку № 1487.

Які списки подавати

Щороку до 25 січня (станом на 1 січня) списки мають підписати керівник та особа, відповідальна за ведення військового обліку. Ці списки разом із відомістю оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів реєструють у службі діловодства (п. 40 Порядку).

Подавати списки військовозобов'язаних та резервістів до ТЦКСП не потрібно. Їх перевірятимуть під час звіряння облікових даних, яке проводитимуть посадові особи ТЦКСП відповідно до затвердженого графіка не рідше ніж раз на рік. Графіки затверджують розпорядженням голови відповідної районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, міського голови.

До ТЦКСП потрібно щороку до 1 грудня подавати лише списки громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць (додаток 6 до Порядку № 1487), якщо такі особи працюють на підприємстві (віком від 16 (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років).

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. Закон № 2232 - Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.92 р. № 2232-XII.

2. Порядок № 1487 - Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1487.

Автор

Інна Журавська

консультантка із питань оподаткування й оплати праці

Хочете отримувати першими аналітику з актуальних питань бухобліку, - подписуйтесь на видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН у складі рішення LIGA360. Вибирайте тариф за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему