Цієї весни оновлено правила заповнення платіжок на розрахунки з бюджетом (Наказ № 148). Зміни у формуванні податкових переказів мають урахувати в роботі й ті платники, що використовують єдиний рахунок.
Ключова новація - під час заповнення призначення платежу більше не потрібно мудрувати з кодуванням. У відповідній частині платіжної інструкції достатньо буде заповнити два поля:
• "Код виду сплати";
• "Додаткова інформація запису".
Заповнювати таким чином платіжки на сплату податків можна вже з 1 квітня. А от в обов'язковому порядку застосовувати новий формат слід усім платникам з 1 липня 2023 року.
<...> для платників запроваджено перехідний період, який надає можливість до 1 липня 2023 року при сплаті податків, зборів, єдиного внеску використовувати і старий формат реквізиту "Призначення платежу" (наказ Міністерства фінансів України від 24 липня 2015 року № 666 втрачає чинність 1 липня 2023 року).
(роз'яснення ДПСУ від 06.04.2023)
Для спрощення освоєння платниками податків нових правил Наказ № 148 містить низку прикладів заповнення платіжок щодо розрахунків із бюджетом у різних ситуаціях.
Утім окремо не завадить звернути увагу на те, як форматувати платіжки по-новому в разі використання єдиного рахунка. Цьому питанню присвячено п. 6 розд. ІІ Порядку № 148.
Отже, сплачуючи кошти на єдиний рахунок, платник у реквізиті "Призначення платежу" платіжної інструкції може обрати з таких альтернатив:
• визначити напрям перерахування коштів з єдиного рахунка;
• не визначати такий напрям.
Якщо "єдинорахунчанин" вирішить самостійно визначити напрям у реквізиті "Призначення платежу" платіжної інструкції, слід заповнити такі поля:
Поле | Заповнення |
"Номер рахунку" | платник заповнює номер бюджетного/небюджетного рахунка |
"Сума податку" | платник заповнює суму, яку має бути зараховано на бюджетний/небюджетний рахунок |
"Інформація про податкове повідомлення (рішення)" | платник заповнює номер податкового повідомлення-рішення/рішення/вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску (у разі якщо кошти сплачують на підставі таких документів) |
"Додаткова інформація запису" | платник заповнює інформацію щодо переказу коштів у довільній формі |
Допускається оформлення однієї платіжки одночасно за декількома напрямами перерахування. При цьому реквізит "Призначення платежу" заповнюють стільки разів, скільки платежів платник сплачує за такою платіжною інструкцією із відповідним заповненням реквізитів за кожним таким платежем.
Якщо ж напрям перерахування коштів з єдиного рахунка не визначають, у реквізиті "Призначення платежу" заповнюють тільки поле "Додаткова інформація запису" з інформацією щодо переказу коштів у довільній формі.
При цьому за платником зберігається право в подальшому визначити напрями, використовуючи засоби електронного кабінету, або ж не робити цього.
Для обох випадків - із визначенням напряму чи без - у Порядку № 148 наведено приклади.
Певні рекомендації надали вже й самі податківці. Зокрема, роз'яснення ДПСУ від 13.04.2023 містить такі поради для користувачів єдиного рахунка:
• під час сплати коштів на єдиний рахунок у полі "Додаткова інформація запису" можна просто вказувати "сплата на єдиний рахунок";
• якщо є необхідність у сплаті коштів зі спрямуванням їх належному отримувачу, то в платіжній інструкції потрібно заповнити два обов'язкових поля, зазначивши в них: номер рахунка отримувача та суму.
Пригадати особливості використання єдиного рахунка можна зазирнувши в публікацію "Хотбліц: як функціонує єдиний рахунок".
Хочете отримувати першими аналітику з актуальних питань бухобліку, - подписуйтесь на видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН у складі рішення LIGA360. Вибирайте тариф за посиланням.
ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2023
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.
Автор
Олена Гармай
експертка
ЛІГА:ЗАКОН