Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Фінмоніторинг: про що слід знати рієлторам

18.16, 28 квітня 2023
1123
0

Мінфін звертає увагу фахівців з нерухомості на необхідність дотримання антивідмивочного законодавства у своїй діяльності (лист від 20.03.2023 р. № 26110-06-10/7414).

Відповідно до положень ст. ст. 7 - 8 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" від 06.12.2019 р. № 361-IX (далі - Закон № 361) кожен фахівець щодо операцій з нерухомістю як суб'єкт первинного фінансового моніторингу (далі - СПФМ) зобов'язаний у своїй діяльності застосовувати ризик-орієнтований підхід. При цьому СПФМ зобов'язаний забезпечувати функціонування належної системи управління ризиками та вжиття належних заходів з метою їх мінімізації.

Запорукою ж успішного впровадження ризик-орієнтованого підходу є всебічне розуміння, комплексне оцінювання та управління ризиками легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення (далі - ВК/ФТ), а також відповідні заходи для ефективного зниження цих ризиків.

Тож кожен із рієлторів має передусім розробити та впровадити ризик-орієнтований підхід у своїй роботі. Для цього слід ураховувати відповідні критерії ризику, зокрема пов'язані з його клієнтами, географічним розташуванням держави реєстрації клієнта або установи, через яку він здійснює передання (отримання) активів, видом товарів та послуг, що клієнт отримує від СПФМ, способом надання (отримання) послуг.

Під час визначення критеріїв ризиків СПФМ повинен ураховувати типологічні дослідження у цій сфері. Зокрема, група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням коштів (FATF) переглянула Керівництво FATF щодо застосування ризик-орієнтованого підходу до сектору нерухомості та оновила свої вказівки щодо підходу, що ґрунтується на оцінці ризику для сектору нерухомості за участю приватного сектору, у тому числі шляхом публічних консультацій у березні - квітні 2022 року.

За результатами громадського обговорення FATF у липні 2022 року прийнято "Керівництво FATF щодо застосування ризик-орієнтованого підходу для сектору нерухомості", що окреслює принципи та переваги застосування ризик-орієнтованого підходу до боротьби з ВК/ФТ, ураховує останні зміни в ситуації з ВК/ФТ, щоб сектор нерухомості міг і надалі успішно протидіяти ВК/ФТ, та надає фахівцям із нерухомості, залученим до операцій з нерухомістю, необхідні інструменти та приклади, які допоможуть упроваджувати стандарти FATF та реалізувати ризик-орієнтований підхід до протидії відмиванню коштів та протидії фінансуванню тероризму.

Неофіційний переклад Керівництва FATF щодо застосування ризик-орієнтованого підходу розміщено на офіційному вебсайті Мінфіну в підрубриці "Методологічна допомога (рекомендації та роз'яснення)" рубрики "Фінансовий моніторинг" розділу "Діяльність".

Указане керівництво, зокрема, містить:

• огляд ризик-орієнтованого підходу FATF, включно із загальними ризиками та викликами, з якими можуть стикатися фахівці з нерухомості, а також способи їх ефективного зниження та управління ними;

• основні категорії ризиків, з якими може стикатися сектор, і рекомендації щодо стратегій зниження ризиків, які слід розробити, упровадити та переглянути, включаючи забезпечення заходів належної перевірки клієнта і вжиття заходів щодо визначення бенефіціарної власності.

Також у цьому Керівництві наголошено на необхідності навчання та кваліфікації фахівців з нерухомості, які необхідні їм для ефективного впровадження вимог запобігання та протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму.

До цього ж Мінфін затвердив Критерії ризиків легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення (наказ від 28.12.2022 р. № 465). Цей документ має також сприяти рієлторам у виконанні їх фінмоніторингових обов'язків, зокрема під час застосування ними ризик-орієнтованого підходу, у тому числі формуванні ризик-профілю клієнта.

Тож регулятори зі свого боку роблять необхідні кроки для реалізації СПФМ своїх обов'язків. А от щодо фінмоніторингової дисципліни у рядах рієлторів Мінфін має нарікання. Зокрема, порівнюючи загальну чисельність фахівців з нерухомості - членів професійних організацій та отриману від Держфінмоніторингу інформацію, у відомстві доходять висновку: навіть половина з них і досі не стала на відповідний облік.

З огляду на це Мінфін нагадує, що серед прямих вимог до рієлторів - стати на облік у спеціально уповноваженому органі (Держфінмоніторингу) як СПФМ, забезпечувати виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, повідомляти Держфінмоніторинг про підозрілі фінансові операції (діяльність) або спроби їх проведення (ст. 8 Закону № 361).

До речі, про те, що власне уся рієлторська діяльність, як то вчинення будь-яких дій з активами клієнта (участь, від імені та/або за дорученням клієнта та/або допомога клієнту планувати чи здійснювати операцію) є здійсненням фінансової операції СПФМ та, відповідно, потребує постановки на облік у Держфінмоніторингу, Мінфін наголошував ще кілька років тому (лист від 09.03.2021 р. № 26110-05-10/7351).

І слід пам'ятати: особи, винні в порушенні вимог антивідмивочного законодавства, у тому числі в незабезпеченні належної організації та/або проведення первинного фінмоніторингу, а також у причетності до ВК/ФТ або у сприянні іншим особам у вчиненні таких дій, або які фінансували тероризм чи розповсюдження зброї масового знищення, несуть відповідальність згідно із законом (ст. 32 Закону № 361).

Читайте усі бухгалтерські видання LIGA ZAKON на платформі LIGA360. Менше часу на пошук - більше інформації та аналітики. Обирай вигідний тариф за посиланням.

____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Анна Степанова ,

founder Stream Content Agency

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему