Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкові перевірки щодо ПДФО, ВЗ та ЄСВ: ДПС затвердила нову Методику

17.45, 6 червня 2023
2939
0

Методика № 322, яку ДПС затвердила у травні з метою покращення результатів податкових документальних перевірок (як виїзних, так і невиїзних планових та позапланових), має насамперед зацікавити роботодавців, які є податковими агентами та страхувальниками щодо своїх працівників. Також Методика № 322 варта уваги всіх юридичних та самозайнятих осіб, які є податковими агентами щодо ПДФО та ВЗ із доходів фізичних осіб, що не є працівниками. З'ясуємо, які саме моменти потрібно врахувати.

Методика № 322 має роз'яснювальний та інформаційний характер для податківців, які проводять документальні перевірки щодо повноти нарахування та сплати ПДФО, ВЗ та ЄСВ, а також правильності складання і подання податкової звітності. При цьому вона не є нормативно-правовим документом і переважно дублює положення, які визначені в ПКУ, адже ДПС не може під час проведення перевірок "виходити за межі" положень ПКУ.

Як зазначено в п. 1.1 Методики № 322, вона містить інформацію щодо:

• обсягів інформації, яка має бути перевірена та висвітлена в матеріалах перевірки;

• способів викладення в матеріалах перевірки фактів та обставин;

• способів обґрунтування висновків.

Джерела інформації та питання для перевірки

Перелік джерел інформації, які можуть використовуватися податківцями під час проведення перевірки та який наведений у п. 2.2 Методики № 322, фактично повторює відповідні положення п. 72.1 ПКУ, де вказано джерела для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності податкових органів. Тож новацій у цьому питанні Методика № 322 не передбачає. Але слід звернути увагу на те, що аналіз цих джерел проводять ще до початку документальної перевірки, тобто на етапі камеральної перевірки поданої звітності та доперевірочного аналізу.

У р. ІІІ Методики № 322 указано, за якими напрямами ведуть перевірку, зокрема:

• правильність формування обчислення об'єкта оподаткування ПДФО, ВЗ, ЄСВ;

• обґрунтованість застосовуваних розміру ЄСВ, ставок ПДФО та правомірність застосування пільг;

• дотримання вимог ведення поточних записів у первинному, аналітичному та синтетичному обліку господарських операцій, з огляду на які нараховують ПДФО, ВЗ, ЄСВ;

• достовірність арифметичних розрахунків сум податкових зобов'язань ПДФО, ВЗ, ЄСВ;

• правильність складання і дотримання термінів подання звітності та Податкового розрахунка;

• реальність відображення залишків заборгованості в розрахунках із бюджетами з ПДФО, ВЗ, ЄСВ в обліку;

• своєчасність і повнота сплати (перерахування) ПДФО, ВЗ, ЄСВ.

Крім того, конкретизовано, що перевіряють правильність і правомірність:

• визначення об'єкта оподаткування ПДФО та ВЗ під час нарахування (виплати) доходів платникам податків у вигляді заробітної плати, винагород за цивільно-правовими договорами за виконання робіт (надання послуг), інших виплат фізичним особам (як у грошовій, так і не грошовій формі);

• застосування до об'єкта оподаткування розміру ставок ПДФО залежно від виду доходу;

• надання податкової соціальної пільги;

• надання поворотної фінансової допомоги фізичним особам та оподаткування такої допомоги у разі встановлення факту її неповернення;

• визначення бази нарахування ЄСВ, застосування розміру єдиного внеску, дотримання вимог щодо пропорційності сплати ЄСВ (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати;

• на яких рахунках обліковують нарахування та сплату ПДФО, ВЗ, ЄСВ.

Зазначений перелік питань вартий уваги з огляду на те, що він дозволяє платнику податків оптимально сформувати алгоритм самоперевірки для виявлення своїх помилок, за які можна отримати штраф від податкової.

Етапи документальної перевірки

1 етап - організаційний:

1) відбір платника податків, що підлягає перевірці;

2) першочергове обов'язкове ознайомлення з наказом про облікову політику цього платника податків після виходу на перевірку. Про це докладніше прописано в п. 4.1 Методики № 322;

3) обов'язкове ознайомлення з наказами про прийняття на роботу працівників, штатним розписом, цивільно-правовими договорами.

ІІ етап - безпосередньо перевірка:

1) первинних документів, що містять дані стосовно нарахованих (виплачених) доходів фізичним особам;

2) аналітичних відомостей та карток за рахунками 64 "Розрахунки за податками і платежами", 65 "Розрахунки за страхуванням", 66 "Розрахунки за виплатами працівникам", 30 "Готівка", 31 "Рахунки в банках", 37 "Розрахунки з різними дебіторами", 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками".

Зверніть увагу! На цьому етапі податківці на підставі первинних документів й аналітичних даних за вказаними рахунками проводять аналіз для виявлення порушень щодо нарахування сплати ПДФО, ВЗ та ЄСВ. При цьому вони керуються Прикладами алгоритмів зіставлення даних, що задекларовані платниками податків у Податковому розрахунку, з іншими звітними даними платників податків, відомостями інформаційних систем ІКС ДПС та первинними документами. Ці Приклади наведені в п. 4.4. Методики № 322.

ІІІ етап - підсумковий:

1) узагальнення встановлених порушень (відхилень);

2) відображення результатів перевірки у висновках акта (довідки) про проведення перевірки.

Слід урахувати рекомендації стосовно документування результатів проведення документальної перевірки ПДФО, ВЗ та ЄСВ, які наведені у р. V Методики № 322. ДПС наводить перелік можливих дій податківців для підтвердження та збору доказів у випадках, якщо виявлено ризики можливого ухилення від сплати ПДФО, ВЗ та ЄСВ. Серед них:

• проведення аналізу економічних ризиків діяльності платника податків на предмет ділової мети;

• виявлення ймовірних схем мінімізації податкових зобов'язань;

• отримання додаткових пояснень і документальних підтверджень від платника податків;

• проведення зустрічної звірки;

• призначення експертизи.

Тож, попри те, що Методика № 322 не є нормативно-правовим актом, усе ж вона варта уваги з огляду на те, що платник податків може системніше зрозуміти, які саме питання підлягають перевірці, які помилки та ризики потрібно виявляти в обліку та податковій звітності (і насамперед у Податковому розрахунку) та за яким алгоритмом проводять перевірку й формування доказової бази податківцями для притягнення платника податків до відповідальності у разі виявлення порушень.

Хочете отримувати першими аналітику з актуальних питань бухобліку, - подписуйтесь на видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН у складі рішення LIGA360. Вибирайте тариф за посиланням.

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Методика № 322 - Методика проведення перевірки достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та військового збору, затверджена наказом ДПС від 04.05.2023 р. № 322.

3. Податковий розрахунок - Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, форма якого затверджена наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2023

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Інна Журавська

консультантка із питань оподаткування й оплати праці

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему