Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Якщо з 1 липня скасування 2-відсоткової спрощенки: повернення на "звичайний" єдиний податок

08.30, 7 червня 2023
31902
0

Якщо Законопроєкт № 8401 приймуть, з 1 липня всіх платників 2 % спецподатку автоматично переведуть на ту систему, на якій вони знаходилися до моменту переходу на спецподаток. Оскільки на сплату спецподатку переходили і "звичайні" спрощенці - платники єдиного податку 1 - 4 груп, у даній статті розповімо, як таким платникам надалі вести облік.

Загальні моменти

Відповідно до пп. 9.9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, установлені цим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом.

У Законопроєкті № 8401 планують зазначену норму доповнити словами: "але не довше ніж до 1 липня 2023 року". Отож, якщо цей Законопроєкт приймуть, з 1 липня 2023 року всіх платників 2 % спецподатку автоматично повернуть на ту систему оподаткування, на якій вони знаходилися до моменту переходу на спецподаток.

Окрім того, платник податку має право самостійно (шляхом подання заяви) відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. У цьому випадку платник податків вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, крім випадку, якщо у заяві про відмову від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, платник податку зазначив про перехід на сплату інших податків і зборів.

До платників податків, які відмовилися від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, положення пп. 298.8.8 ПКУ не є застосовними. Тобто сільськогосподарський товаровиробник повторно може бути включений до четвертої групи платників єдиного податку раніше ніж через два календарних роки після його переходу на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку іншої групи, або анулювання його попередньої реєстрації платником єдиного податку четвертої групи.

І тут є нюанс: формально в абз. 3 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ йдеться про незастосування норм пп. 298.8.8 ПКУ тільки для тих платників, які відмовилися від використання особливостей оподаткування спецподатком. Водночас, на думку авторки, є підстави вважати, що в цьому випадку мають пріоритет норми абз. 1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ стосовно того, що платники єдиного податку автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом. Отже, "колишні" платники єдиного податку четвертої групи й у разі "примусового" повернення зможуть поновити реєстрацію у своїй четвертій групі.

Візьміть до відома: платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 %, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 % за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів із дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 %.

Отже, після повернення на попередній порядок оподаткування необхідно своєчасно проаналізувати, які "борги" виникли в податковому обліку з 24.02.2022 до моменту переходу на сплату єдиного податку за ставкою 2 %, та своєчасно погасити ці борги: подати звітність, сплатити податки, а платникам ПДВ - зареєструвати податкові накладні в ЄРПН.

Повернення на сплату 5 % єдиного податку

Головне питання, яке виникає під час повернення на сплату 5 % податку, пов'язано з вибором ставки єдиного податку (2 % чи 5 %) для оподаткування перехідних операцій.

На наш погляд, тут необхідно орієнтуватися на дату виникнення доходу. Згідно з п. 292.6 ПКУ датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку в грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Тобто якщо кошти за реалізовані товари (роботи, послуги) були отримані в період сплати єдиного податку за ставкою 2 %, вони оподатковуються за цією ставкою. Якщо ж договір було укладено навіть у період перебування на 2 % єдиного податку або у цей період були відвантажені товари, виконані роботи, послуги, а кошти надходять уже в період перебування на сплаті 5 % єдиного податку, такий дохід підпадатиме під оподаткування єдиним податком за ставкою 5 %.

Ще одне питання пов'язане з розрахунком обсягу доходу для визначення можливості перебування на спрощеній системі оподаткування. Як відомо, для 2 % спецподатку такий граничний обсяг не встановлений, а ось для 5 % або 3 % (з ПДВ) він становить 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2023 році - 7818900 грн).

На це питання податківці в роз'ясненні з категорії 108.01.01 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua) відповіли таким чином:

Після автоматичного повернення юридичної особи на третю групу єдиного податку за ставкою, що застосовувалась до дати обрання спрощеної системи з особливостями оподаткування, до суми граничного обсягу доходу, визначеного пп. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ, не включається дохід, отриманий юридичною особою - платником єдиного податку третьої групи під час використання таким платником особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ "Перехідні положення" ПКУ.

На даний момент не зовсім зрозуміло, яким чином за останній звітній період подаватимуть Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, затверджену наказом Мінфіну України від 26.04.2022 р. № 124. Адже податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, установлені цим пунктом, дорівнює календарному місяцю (пп. 9.6 підрозд. 8 розд. ХХ "Перехідні положення" ПКУ), тобто за червень декларацію подають не пізніше ніж 20 липня 2023 року. А в цей період особа вже не є платником єдиного податку за спеціальною ставкою.

Сподіваймося, проблем із поданням зазначеної декларації не виникне, оскільки особа, по-перше, залишається платником єдиного податку, по-друге, податківці повинні надати можливість відзвітувати за останній період.

Повернення на сплату 3 % єдиного податку

У цьому випадку виникають ще питання з нарахуванням ПДВ. Принцип тут аналогічний розглянутому вище: якщо кошти були отримані в період знаходження на сплаті 2 % єдиного спецподатку, вони підпадають під оподаткування за 2-відсотковою ставкою. У ситуації, коли кошти були отримані вже після повернення на сплату 3 % податку, вони обкладаються за цією ж ставкою.

Питання оподаткування ПДВ розглянуто в публікації "Повернення з єдиного податку на загальну систему: облік з ПДВ", тому детально на цьому не зупинятимемося. Водночас зауважимо, що порядок оподаткування перехідних операцій залежить від того, чи була особа платником ПДВ на дату першої події, яка настала раніше, а саме на (п. 187.1 ПКУ):

- дату зарахування коштів від покупця / замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів / послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів / послуг за готівку - на дату оприбуткування коштів у касі платника податку, за умови ж відсутності такої - на дату інкасації готівки в банківській установі, що обслуговує платника податку;

- дату відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - на дату оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, а для послуг - на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У разі якщо суб'єкт господарювання на момент виникнення першої події був платником ПДВ, операція підлягає оподаткуванню ПДВ, і надалі жодних коригувань щодо ПДВ не здійснюють.

У ситуації, коли на дату першої події особа не була платником ПДВ, таку операцію ПДВ не оподатковують і надалі теж не коригують.

Аналогічні правила діють і щодо податкового кредиту. Зокрема, якщо особа була платником ПДВ на дату першої події, яка настала раніше (дату перерахування оплати чи отримання товарів (послуг)), вона має право на включення ПДВ за отриманою податковою накладною до складу податкового кредиту. Якщо ж на дату "першої" події особа перебувала на сплаті єдиного податку за ставкою 2 %, то й права на податковий кредит у неї немає. Це підтверджують і податківці в роз'ясненні з категорії 101.15 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).

Повернення в першу та другу групи платників єдиного податку

У разі повернення в першу та другу групи платників єдиного податку зазвичай виникають питання з розрахунком граничного обсягу доходу, який дає право знаходитися у відповідній групі.

Щодо цього для платників третьої групи податківці наголосили:

"Дохід, отриманий у період застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ "Перехідні положення" ПКУ, не впливає на застосування спрощеної системи оподаткування надалі з урахуванням усіх обмежень, встановлених для фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку третьої групи".

(роз'яснення з категорії 107.01.01 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua))

Вважаємо, що аналогічний підхід потрібно застосовувати і щодо платників єдиного податку першої та другої груп.

Отож, якщо позиція ДПСУ не зміниться, то дохід, отриманий за час перебування на сплаті єдиного податку за ставкою 2 %, не враховуватиметься під час обчислення граничного доходу після повернення на сплату єдиного податку в першу та другу групи.

Принагідно завважимо: якщо до моменту переходу на сплату єдиного податку за ставкою 2 % платник єдиного податку перевищив граничний обсяг доходу для відповідної групи, після повернення такий платник повинен застосовувати загальну систему оподаткування. Про це податківці повідомили в роз'ясненні з категорії 107.01.05 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).

Також на цю тему читайте статті:

- "Якщо з 1 липня скасування 2-відсоткової спрощенки: облік із податку на прибуток";

- "Якщо з 1 липня скасування 2-відсоткової спрощенки: облік ПДВ в разі повернення з єдиного податку на загальну систему";

- "РРО/ПРРО-відповідальність: про що потрібно знати вже сьогодні".

Хочете отримувати першими аналітику з актуальних питань бухобліку, - подписуйтесь на видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН у складі рішення LIGA360. Вибирайте тариф за посиланням.

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Законопроєкт № 8401 - проєкт Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії правового режиму воєнного стану від 31.01.2023 р. № 8401.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2023

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Ніна Дьяконова

консультантка з бухгалтерського обліку та оподаткування

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему