Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Річна звітність з єдиного податку для ФОП групи 3: особливості складання за 2023 рік

17.30, 23 січня 2024
49761
0

Не пізніше ніж 09.02.2024 фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які є платниками єдиного податку групи 3, мають подати Податкову декларацію за 2023 рік. Про важливі моменти, які потрібно взяти до уваги під час складання цієї річної звітності, - далі у статті.

Форма Податкової декларації та її склад

Податкову декларацію подають за формою, затвердженою Наказом № 578. В Електронному кабінеті на офіційному вебпорталі ДПС (https://cabinet.tax.gov.ua) форму цієї декларації можна знайти за ідентифікатором F0103308 у рубриці "Електронна звітність" у періоді "Рік 2023".

ФОП - платник єдиного податку 3 групи заповнює у звітній річній Податковій декларації:

  • реквізитну (дотабличну) частину;

Зміна групи платників єдиного податку протягом року

У разі якщо ФОП протягом 2023 року перебував на різних групах платників єдиного податку, то під час складання річної декларації потрібно зважати на такі положення.

Якщо ФОП у 2023 році був платником єдиного податку за ставкою 2 %, а потім перейшов на сплату єдиного податку за ставкою 3 (5) %, то в річній декларації він відображає доходи за період сплати податку за ставкою 3 (5) %. Доходи за період сплати податку за ставкою 2 % варто було відобразити в декларації за формою, затвердженою Наказом № 124, і вони не входять до загальної суми доходу, яку вказують у річній декларації.

А ось якщо протягом 2023 року ФОП змінював групу 2 на групу 3, то в річній декларації він відображає всі доходи як за період перебування в групі 2 (заповнюючи розділ III "Показники господарської діяльності для платників єдиного податку другої групи"), так і за період сплати єдиного податку 3 (5) % у групі 3 (розділ при цьому як розділ ІV).

Про це було вказано в роз'ясненні з категорії 107.01.05 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua):

"…платниками єдиного податку, які змінили групу платника єдиного податку протягом звітного року (з I, II або III кварталу), подається Декларація наростаючим підсумком …, в якій заповнюються відповідні розділи (показники господарської діяльності):

для платника єдиного податку відповідної групи, на якій перебував такий платник, - показники за минулий період;

для платника єдиного податку відповідної групи, яку обрав (на якій перебуває) такий платник, - показники за податковий (звітний) період".

Докладніше про заповнення Податкової декларації в подібних випадках читайте в публікації "Звітність ФОП - платника єдиного податку в разі зміни групи і ставок протягом року".

Перевищення граничного обсягу доходу у IV кварталі 2023 року

У пп. 3 п. 293.8 ПКУ вказано:

3) платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків, а також зобов'язані у порядку, встановленому цією главою, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом.

Граничний обсяг доходу для платників єдиного податку 3 групи у 2023 році становив 7818900 грн, тобто 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п. 291.4 ПКУ).

Тож, якщо у IV кварталі 2023 року ФОП перевищив зазначену суму доходу, то потрібно:

1) під час заповнення реквізитної частини поставити позначку в полі 8.2, оскільки декларацію подають за останній податковий (звітний) період, у якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів (див. зразок);

2) із суми доходу в межах граничного розміру доходу (7818900 грн) сплатити єдиний податок за ставкою 3 (або 5) %;

3) із суми перевищення сплатити єдиний податок за ставкою 15 %;

4) перейти з 01.01.2024 на загальну систему оподаткування. Для цього не пізніше ніж 20.01.2024 варто подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування за формою, затвердженою Наказом № 308, у якій слід:

- поставити позначку в полі "Відмова";

- заповнити п. 5.5, де вказати дату відмови від застосування спрощеної системи оподаткування ("01 січня 2024 року") і причину відмови від спрощеної системи оподаткування - "перевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого підпунктами 1 - 3 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Кодексу (для платників першої - третьої груп)".

Зразок (фрагмент Податкової декларації ФОП 3 групи)

Чи подавати Декларацію за відсутності доходів

З огляду на загальне правило платники податків повинні подавати податкову звітність за кожен установлений ПКУ звітний період, у якому:

• виникають об'єкти оподаткування, або

• у разі наявності показників, які підлягають декларуванню.

Тож ФОП може не подавати Декларацію, якщо протягом 2023 року (у кожному з податкових звітних кварталів) він не отримував доходи, які підлягають оподаткуванню, а також у нього немає підстав для складання додатка 1 (наприклад, у зв'язку з пільгою з ЄСВ) та додатка 2 (за відсутності земельних ділянок, які є об'єктом для нарахування МПЗ).

Це підтверджує і ДПС у роз'ясненні з категорії 107.01.07 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua):

за відсутності у фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку третьої групи протягом I кварталу, півріччя, трьох кварталів поточного року доходів та об'єктів оподаткування, що підлягають декларуванню, Декларація за такі періоди не подається.

Якщо платники єдиного податку третьої групи декларували доходи протягом будь-якого кварталу поточного року, то такі доходи знову повинні бути відображені в Декларації за звітний рік без сплати єдиного податку.

Але якщо навіть в одному з кварталів ФОП отримав дохід (наприклад, у I кварталі), то за всі наступні періоди 2023 року він має подавати Декларацію, у т. ч. і за рік, де вказують дохід та суму єдиного податку за I квартал.

До якої ДПІ подавати Декларацію

Декларацію подають до органу ДПС за місцем податкової адреси ФОП (п. 296.4 ПКУ). Податковою адресою платника податків - фізичної особи є місце її проживання, за яким її беруть на облік як платника податків в органі ДПС (п. 45.1 ПКУ).

ФОП, які у 2023 році змінили податкову адресу у зв'язку зі зміною адміністративного району, мають зважати на те, що подання декларації та сплата єдиного податку здійснюються за попереднім місцем податкової адреси (неосновним місцем обліку) до закінчення поточного бюджетного року, а починаючи з 01.01.2024 - за новою податковою адресою (основним місцем обліку) (див. роз'яснення з категорії 107.01.07 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua). Тобто Податкову декларацію за 2023 рік подають за новим місцезнаходженням.

У такому самому порядку подають декларацію за 2023 рік ФОП, які змінили податкову адресу у зв'язку з окупацією або бойовими діями (див. роз'яснення з категорії 107.01.07 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua):

…у разі зміни податкової адреси, пов'язаної зі зміною адміністративного району, фізична особа - підприємець - платник єдиного податку першої - третьої груп, попереднє місце обліку якої знаходиться на території, тимчасово окупованій збройними формуваннями російської федерації або на території, на якій ведуться (велися) бойові дії:

подає Декларацію за новим місцезнаходженням;

сплачує єдиний податок за попереднім місцезнаходженням до закінчення поточного бюджетного року.

Додатково на цю тему читайте такі публікації:

"Звітність із ЄСВ для ФОП - платника єдиного податку 3 групи за 2023 рік";

"Мінімальне податкове зобов'язання: розрахунок і звітність-2023 для ФОП - платників єдиного податку 3 групи";

"Перехід ФОП з 2 групи на 3 ЄП: як розраховувати ліміт";

"Єдинник отримує на рахунок кошти за умовами багатостороннього агентського договору: як визначити дохід";

"Банк утримав комісію з іноземного доходу єдинника - податок сплачувати слід із повної суми";

"Відмова ФОП від єдиного податку: особливості подання звітності".

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Наказ № 308 - наказ Міністерства фінансів України "Про затвердження форм заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, розрахунку доходу за попередній календарний рік, запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку та витягу з реєстру платників єдиного податку" від 16.07.2019 р. № 308.

3. Наказ № 578 - наказ Мінфіну "Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку" від 19.06.2015 р. № 578.

4. Наказ № 124 - наказ Мінфіну "Про затвердження форми податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні" від 26.04.2022 р. № 124.

5. Податкова декларація - Податкова декларація платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Інна Журавська

експертка

ЛІГА:ЗАКОН

Читайте всю бухгалтерську аналітику на єдиній платформі LIGA360. Отримайте доступ до видань Інтербух, БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, Вісник МСФЗ. А ще налаштуйте стрічку новин з найпопулярніших онлайн-ресурсів. Придбайте прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему